10. rocznica katastrofy w Fukushimie
Japońscy biskupi wydali oświadczenie z racji 10. rocznicy katastrofy w Elektrowni Atomowej Fukushima nr 1. Tragedia wywołana trzęsieniem ziemi i będącym jego następstwem tsunami była drugim najbardziej poważnym wypadkiem w siłowni atomowej po Czarnobylu. W wyniku katastrofy śmierć poniosło 20 tys. osób. Biskupi zapewnili również o swojej bliskości i po raz kolejny zaapelowali o porzucenie wytwarzania energii z atomu.
Irish Catholic Bishops´ Conference
Biskupi reagują
Biskupi w Irlandii są zaniepokojeni zbyt dużą liczbą uczestników uroczystości pogrzebowych w czasie pandemii. Co prawda sam pogrzeb odbywa się na zewnątrz, ale niektórzy uczestnicy nie zakładają maseczek. Hierarchowie przypomnieli o konieczności zakrywania ust i nosa w celu zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskupi sugerują, żeby nie uczestniczyć w pogrzebie, tylko odmówić modlitwę osobistą, wysłać kartę z kondolencjami, zamieścić wpis w mediach społecznościowych, zapalić świeczkę w intencji zmarłego w domu albo w kościele parafialnym.
Bolletino
Stolica Apostolska zaciska pasa
Reklama
Budżet Watykanu od jakiegoś czasu się nie dopina. Stan ten pogorszyła jeszcze pandemia i zmniejszenie przychodów. Związane jest to przede wszystkim z mniejszą liczbą pielgrzymów i zwiedzających Muzea Watykańskie. Do tego dochodzą też mniejsze wpłaty z diecezji na świecie. Nie wystarczyła redukcja kosztów administracyjnych – teraz przyszła pora na obcięcie pensji. Dotknie to przede wszystkim duchownych i osób na najwyższych stanowiskach. Pensje kardynałów od kwietnia obniżyły się o 10%. Wynagrodzenia osób na stanowiskach kierowniczych zostaną zmniejszone z kolei o 8%, a inni duchowni pracujący w Watykanie zarobią o 3% mniej. Redukcja wynagrodzeń nie dotknie osób na niższych stanowiskach, które wykażą, że nie pozwoli im ona na opłacanie stałych wydatków.
Reuters
Bunt
Kościół nie ma i nie może mieć władzy błogosławienia związków osób tej samej płci. Takie stanowisko watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary jest odpowiedzią na coraz częściej napływające sygnały, że w niektórych krajach, szczególnie niemieckojęzycznych, dochodzi do błogosławienia takich związków, a niektóre wydawnictwa katolickie wydają nawet agendy z jego formularzem.
Stanowisko kongregacji mocno oburzyło niektórych kapłanów w Austrii.
Duchowni zrzeszeni w inicjatywie „Kapłani parafialni” – według deklaracji przywódców grupy, jest ich obecnie 350 i wspiera ich 3 tys. świeckich – zadeklarowali, że nie podporządkują się tej decyzji i nadal będą błogosławili homoseksualne związki, tak jak to czynili do tej pory. Na czele grupy stoi ks. Helmut Schüller, z którym Stolica Apostolska ma kłopoty nie od dziś. Kiedyś był on nawet dyrektorem Caritas w Austrii. Później Watykan zakazał mu używania godności przyznanych swego czasu przez papieża.
Boston Herald
Powtarzające się ataki na kościoły
Antykatolickie nastroje narastają w świecie, przeradzając się często w bezmyślne akty agresji przeciwko miejscom kultu. Znamy to w Polsce, ale znają to też chrześcijanie z innych krajów. W Bostonie sprawca lub sprawcy uwzięli się szczególnie na kościół św. Matki Teresy z Kalkuty – w ostatnich 9 miesiącach atakowany był już 6 razy. Pierwszy raz w lipcu ub.r., a ostatni – w połowie marca br. Sprawców do tej pory nie złapano.
Charakterystyczne jest to, że szczególna nienawiść okazywana jest Matce Bożej, bo kilkakrotnie celem ataku była właśnie figura Matki Zbawiciela. W Bostonie stale rośnie liczba ataków na katolickie świątynie. Drugim miejscem, na którym skupia się antykatolicka fobia, jest kościół św. Moniki i św. Augustyna, matki i syna, który również był atakowany. Teraz jest nadzieja, że sprawcę łatwiej będzie ująć, bo nagrały go kamery monitoringu.