Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Życiodajna krew

Krwiodawcy z regionu biłgorajskiego po raz kolejny spotkali się na akcji w Majdanie Starym, gdzie swoją postawą świadczyli o miłości wobec bliźniego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2021, str. VII

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Joanna Ferens

Oddali swoją krew, by ratować życie innych

Oddali swoją krew, by ratować życie innych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O swoich motywacjach do podzielenia się darem życia mówiła Gabriela Makochoń. – Krew oddaję od 3 lat, czynię to systematycznie co 3 miesiące, bo na to pozwala mi mój organizm. Krew oddaję, ponieważ czuję potrzebę pomocy innym, a mnie to nic nie kosztuje. Robię to zupełnie bezinteresownie i z czystej dobroci serca. Mam świadomość, że krew i jej składniki w szpitalach są bardzo potrzebne, dlatego staram się oddawać ją regularnie – tłumaczyła.

– Bardzo się cieszymy, jako przedstawiciele służby zdrowia, że są osoby chętne do oddawania krwi. Zaczyna się okres wiosenny, później letni, a to czas szczególny, gdyż, niestety, będzie więcej wypadków, zarówno na roli, jak i na drogach, a więc i większe zapotrzebowanie na krew. Ważne więc, by podczas akcji terenowych było jak najwięcej chętnych. Ludzka krew to niezastąpiony lek, a jego jedynym źródłem jest zdrowy ludzki organizm – wyjaśniał Marcin Szklanny, lekarz z zamojskiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Podczas akcji krew oddało 55 krwiodawców z 66 osób, które zadeklarowały chęć oddania krwi. Organizatorami cyklicznych akcji w Majdanie Starym są Biłgorajski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, parafialny klub honorowych dawców krwi w Majdanie Starym, parafia Apostołów Piotra i Pawła oraz Szkoła Podstawowa im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 800 litrów krwi od Terytorialsów

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Biuro Prasowe WOT

W Wojskach Obrony Terytorialnej podsumowano czerwcowe akcje zbiórek krwi zorganizowane w ramach drugiej edycji projektu „KRWIoOBIEG TERYTORIALSA”. Podczas dwunastu akcji zebrano ponad 800 litrów krwi, najwięcej na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Śląsku i Podkarpaciu.

Tegoroczny czerwiec w Wojskach Obrony Terytorialnej stał pod znakiem krwiodawstwa. Pod koniec maja zainicjowano drugą edycję projektu „KRWIoOBIEG TERYTORIALSA”. Celem akcji, poza zwiększeniem ilości zebranej krwi oraz ilości czynnych krwiodawców, jest lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Papież podczas Mszy św. Wigilii Paschalnej: możemy dać początek światu pokoju i jedności

2026-04-05 00:46

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

„Również w naszych czasach nie brakuje grobowców, które trzeba otworzyć, a często kamienie, które je zamykają, są tak ciężkie i tak pilnie strzeżone, że wydają się nie do ruszenia” - powiedział Leon XIV podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice św. Piotra. Papież podkreślił, że „niektóre z nich przytłaczają człowieka w sercu, jak nieufność, strach, egoizm, urazy; inne, będące konsekwencją tych wewnętrznych, zrywają więzi między nami, jak wojna, niesprawiedliwość, izolacja między narodami i państwami. Nie pozwólmy, by nas sparaliżowały!” Była to pierwsza liturgia Wigilii Paschalnej, której przeodniczył Leon XIV jako Biskup Rzymu.

Po ustawieniu paschału pośrodku prezbiterium świątyni i jego okadzeniu diakon odśpiewał hymn "Exultet", zaczynający się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo! Raduj się, ziemio opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!" Pieśń ta jest śpiewna tylko raz w roku, właśnie w trakcie Wigilii Paschalnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję