Reklama

Niedziela Łódzka

Otworzyć się na światło Ewangelii

Arcybiskup Grzegorz Ryś zaprasza wszystkich do otwarcia się na doświadczenie ewangelizacji.

Niedziela łódzka 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

ewangelizatorzy

Piotr Drzewiecki

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji

W dniach 9-11 września w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji Miasto Rewitalizacja. Kongres odbędzie się w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60). Jego rozpoczęcie poprzedza siedmiodniowe Jerycho modlitewne, które przygotuje duchowo nas wszystkich do owocnego przyjęcia słowa Bożego, które będzie nam głoszone podczas ewangelizacji. Uczestnicy Kongresu będą dokonywać pogłębionej refleksji nad wskazaniami papieża Franciszka dotyczącymi procesu ewangelizacji w miastach.

Dać dobry przykład

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji. Głoszenie Dobrej Nowy nie polega na walce na argumenty, ale na świadczeniu o Chrystusie. Narzędziem świadkowania jest całe życie chrześcijanina. Ruch nowej ewangelizacji wprowadza w przestrzeń dawania dobrego przykładu całym swoim życiem.

Intensywne 3 dni

Pierwszy dzień będzie dedykowany kapłanom. Drugi i trzeci to wydarzenia przeznaczone dla ewangelizatorów. W ramach Kongresu 11 września w godz. 16.00-20.00 odbędzie się także otwarte dla wszystkich spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Orła w Łodzi zatytułowane Ku doświadczeniu wolności. Wstęp jest bezpłatny.

Reklama

Warto wspomnieć, że podczas Kongresu jeden z warsztatów będzie poświęcony Ewangelizacji w sieci. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak wykorzystywać kursy online i dzięki nim dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców.

Przemienić ludzkie serca

Kongres opiera się na idei Szkoły Nowej Ewangelizacji, a to pobudza nas do pytania: Czy ewangelizacja, czyli głoszenie nauki o Jezusie Chrystusie, może w ogóle dzielić się na nową i starą?

Ruch nowej ewangelizacji powstał jako odpowiedź na wezwanie papieża św. Jana Pawła II wyrażone w encyklice Redemptoris Missio oraz adhortacji apostolskiej Christifideles Laici. Nowością ewangelizacji nie jest głoszone Słowo Boże, bo ono zawsze jest aktualne i świeże, lecz że jest nią m.in wykorzystanie w głoszeniu nowych środków przekazu. Nowa ewangelizacja zakłada taką formację katolików, aby każdy z nich potrafił w codziennym życiu głosić Ewangelię prosto i praktycznie.

Główne cechy ruchu nowej ewangelizacji to: kerygmat (czyli głoszenie głównych prawd wiary katolickiej), charyzmat (dawanie świadectwa wiary, zamiast przekonywanie do niej) oraz wspólnotowość (ewangelizacja dokonuje się we wspólnocie). Jednakże podstawową zasadą ewangelizacji jest jej otwartość na działanie Ducha Świętego – to bowiem dzięki Jego Światłu dokonuje się przemiana człowieka. Innymi słowy – to nie rozbudowana argumentacja czy osobisty dar przekonywania, ale łaska ma dokonywać przemiany ludzkiego serca. Człowiek jednak musi się otworzyć na jej działanie. Bez dobrowolnej zgody osobiste spotkanie z Chrystusem nie dojdzie do skutku.

2021-08-31 12:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski otworzył V Kongres Nowej Ewangelizacji

Mszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpoczął się 24 października w Gnieźnie V Kongres Nowej Ewangelizacji. Do niedzieli świeccy i duchowni zastanawiać się będą nad kondycją współczesnej rodziny, jej miejscem w Kościele i zarazem rolą, jaką może pełnić w spotkaniu z Kościołem.

Kongres gromadzi świeckich i duchownych ewangelizatorów, osoby konsekrowane, ludzi zaangażowanych w duszpasterstwo małżeństw i rodzin, działających w organizacjach prorodzinnych, a także same rodziny. Obecni są także biskupi m.in.: abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP, abp Adam Szal z Przemyśla oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak, który w czwartkowy wieczór przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej czterodniowe spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję