Reklama

Niedziela Łódzka

Z Ewangelią na stadionie

Nawrócenie to konieczność zwrócenia uwagi na wszystkie życiowe sytuacje, które spowodowały, że jesteśmy daleko od Jezusa.

Niedziela łódzka 37/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kongres Nowej Ewangelizacji

Piotr Drzewiecki

Uczestnicy spotkania ewangelizacyjnego wnoszą ewangeliarz

Uczestnicy spotkania ewangelizacyjnego wnoszą ewangeliarz

Papież Franciszek zachęca Kościół do wyjścia na peryferie i poszukania tych osób, które odeszły od Jezusa. Dla mieszkańców miasta, choćby takiego jakim jest Łódź, peryferie to dzielnice na obrzeżach lub miejsca, w których zamieszkują zazwyczaj ludzie materialnie biedni. Jednakże takie spojrzenie na papieskie posłanie jest mylne, dlatego że zdecydowana większość ludzi materialnie i duchowo biednych nie mieszka na obrzeżach miasta lub w dzielnicach ogrodzonych płotem i strzeżonych przez firmy ochroniarskie, lecz obok nas.

Wyjdź na peryferie

Papież Franciszek, zachęcając do wyjścia na peryferie, zaprasza do głębokiej refleksji nad peryferiami duchowymi i moralnymi, które są w nas, i które doprowadziły nas do tego, że dziś jesteśmy pogubieni i daleko od Boga. Wielu ludzi, a szczególnie młodych, nie widzi w Kościele partnera do rozmowy, ponieważ dostrzega w nim tylko instytucję przenikniętą grzechem, zapatrzoną w siebie, zawsze czegoś wymagającą i przestarzałą. Młodzi widzą w Kościele jedynie księży, a nie dostrzegają w nim Jezusa, który właśnie wszystko czyni nowym, nie tylko swoim słowem, ale i czynem. Wyjście z Ewangelią do łodzian ma uświadomić wszystkim, że Jezus nie przychodzi do nas gdzieś z zewnątrz, ale że On jest z nami tu, w tym mieście, od wielu lat i że nieustannie, z miłością, nam siebie daje i bardzo pragnie naszej bliskości – mówi abp Grzegorz Ryś. Poszukanie na peryferiach swojego życia tego wszystkiego, co stare, zaśniedziałe i zepsute, jest świetną okazją do odbycia duchowej rewitalizacji.

Doświadczaj wolności

„Miasto – rewitalizacja” stało się hasłem VI Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który obecnie odbywa się w Łodzi, i w ramach którego 11 września obędzie się na stadionie Orła, otwarty dla wszystkich mieszkańców Łodzi koncert ewangelizacyjny. Zanim do tego wydarzenia dojdzie, warto wiedzieć, że setki uczestników kongresu przez ostatnie dni zastanawiało się nad wieloma problemami, które dotykają człowieka: bezdomność, niesakramentalność związków, rozczarowanie Kościołem, homoseksualizm, przestępczość – to niektóre z zagadnień, które omawiano i otoczono modlitwą. Spotkanie otwarte na stadionie Orła pn. Ku doświadczeniu wolności składać się będzie z kilku elementów: wspólnego uwielbienia Boga, głoszenia kerygmatu, spektaklu modlitewno-ewangelizacyjnego Dekalog w wykonaniu znakomitych artystów, Kazania na Górze, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz z możliwości skorzystania z sakramentu pojednania.

Reklama

Natomiast w niedzielę o godz. 18.30, również na stadionie Orła, sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Choć oboje realizowali swoje powołanie w różnych obszarach pracy duszpasterskiej, to nieustannie wspierali się duchowo, wiedząc, że modlitwa i jedność z Bogiem przynosi człowiekowi najwięcej dobra.

Zresetuj swoje serce

– Dobrze jest tydzień szkoły rozpocząć z Bogiem – mówi ks. Paweł Bogusz, duszpasterz młodzieży, dlatego w poniedziałek 13 września od godz. 9, w ramach Areny Młodych, na stadion Orła zapraszamy młodzież. Hasło spotkania brzmi „Reset” i oznacza działanie, które z jednej strony coś kończy, a z drugiej coś nowego zaczyna. Zresetuj swoje serce, które jest pełne uczuć, myśli i pragnień i nakieruj je na Jezusa, który temu, co jest w nas, nadaje sens i znaczenie – to jedno z przesłań Areny Młodych.

Jeśli uważnie wczytamy się w program wydarzeń ewangelizacyjnych w Łodzi, to zauważymy, że nie są one skierowane tylko do świeckich, ale również do osób duchownych i życia konsekrowanego. Dobrze, że zaczynamy rozumieć potrzebę ponownego przyjęcia słów Jezusa, które stwarzają nas na nowo i nadają naszemu codziennemu życiu Bożego znaczenia.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja z ojcem Bashoborą

Tłumy na konferencjach ewangelizacyjnych, tysiące przystępujących do Eucharystii i setki pojednanych z Bogiem w konfesjonale – to jest najbardziej wymierny efekt Dni Ewangelizacji Pragi

Kilkutysięczny tłum w katedrze warszawsko-praskiej w modlitewnym geście wznosi ręce do góry. Są tu zarówno siostry zakonne, jak i rodziny z dziećmi, niepełnosprawni na wózkach oraz niewidomi. Niektórzy trzymają w dłoniach zdjęcia bliskich skierowanych w stronę ołtarza, na którym jest Najświętszy Sakrament. – Bóg zbawia ciebie teraz. Powiedz to sobie. Przywitaj się z osobą obok ciebie i powiedz jej, że ją też teraz zbawia. A teraz powiedz to na głos i klaszcz w dłonie dla Jezusa – mówił ks. Bashobora.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję