Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 9

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stale przebywa tutaj sercem

Wielka radość i wdzięczność towarzyszyły na Jasnej Górze ogłoszeniu nowych błogosławionych Kościoła w Polsce – kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej. Częstochowianie i pielgrzymi brawami przyjęli wiadomość o wyniesieniu na ołtarze Prymasa Tysiąclecia.

Ojciec Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, zwrócił uwagę, że dzień beatyfikacji przypadł w rocznicę zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. – Chcemy, żeby Bóg zwyciężał w naszym życiu, i kard. Stefan Wyszyński pokazuje nam, że z Bogiem możemy zwyciężać. Mamy nadzieję, że zainspiruje nas do tego, by tak jak on mówić stanowcze non possumus wszędzie tam, gdzie zachodzi dialog z grzechem. Chcemy być przejrzyści w dzisiejszym, jakże rozmytym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość beatyfikacji poprzedził specjalny czas modlitwy, koncertów i świadectw. „Wszystko postawiłem na Maryję” – te słowa mogą być dla nas nadal aktualne – podkreślił o. Michał Legan, który prowadził radosne oczekiwanie.

Zabrzmiały utwory z projektu Stacji 7 z muzykiem Darkiem Malejonkiem Czas to miłość – polscy artyści w hołdzie Kardynałowi Wyszyńskiemu. – Ta beatyfikacja to jedno z największych duchowych wydarzeń naszych czasów. W tych trudnych czasach prymas Wyszyński uczy nas, że bez przebaczenia nie możemy iść dalej – powiedział muzyk.

Reklama

Swoim świadectwem podzieliła się z zebranymi Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedna z kobiet należących do tzw. Ósemek, współpracowniczek kard. Wyszyńskiego. – Jasna Góra była dla prymasa miejscem osobowego odniesienia w relacji z Matką Bożą – podkreśliła. Życzyła wszystkim doświadczenia spotkania z prymasem, który, jak powiedziała, „przebywa tutaj sercem”. – Kiedy niosą go na ołtarze, to on chciałby być przy ołtarzu Matki Bożej – zaznaczyła i dodała, że gdy skończyła studia, zanim podjęła pracę, poszła do prymasa po błogosławieństwo. Powiedział jej wówczas: „Idź i kochaj” – wspominała Nowicka.

W kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, gdzie prymas często się modlił, została odprawiona jedna z pierwszych dziękczynnych Eucharystii. Umiłowany wizerunek jasnogórski towarzyszył mu za życia, zawsze i wszędzie. Tak też było w dniu jego beatyfikacji: ikona Matki Bożej Częstochowskiej obecna była na uroczystości ogłoszenia błogosławionymi kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej. To Obraz Nawiedzenia peregrynujący po polskich parafiach, który na ten dzień opuścił szlak wędrówki. O miłości nowego błogosławionego do Maryi przypominał też jego relikwiarz, w który został wkomponowany oryginalny rękopis aktu osobistego oddania się kard. Wyszyńskiego Matce Bożej w macierzyńską niewolę miłości. Ten akt złożył 8 grudnia 1953 r. w Stoczku Warmińskim – drugim miejscu swojego uwięzienia.

Z duchowej wyobraźni i woli błogosławionego prymasa zrodziło się jedno z najważniejszych duszpasterskich dzieł w Polsce – wielkie narodowe rekolekcje, które trwają do dziś, czyli peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. To dzięki kard. Wyszyńskiemu jego rodacy w najmroczniejszym czasie reżimu komunistycznego żyli „pod jasnym znakiem Bogurodzicy”.

Jasnogórski flesz

• 21 września – spotkanie sióstr zakonnych pracujących w instytucjach kościelnych i domach zakonnych;

• 22-24 września – Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Rzeszowskiej;

Reklama

• 23 września – Pielgrzymka Stowarzyszenia Transplantacji Serca;

• 24 września – Pielgrzymka Maturzys- tów Diecezji Toruńskiej; nocne czuwanie wiernych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej;

• 25 września – pielgrzymki: Rycerzy św. Jerzego, Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej, Ruchu Pomocników Matki Kościoła, Małżeństw i Rodzin; Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym;

• 26 września – Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Pielgrzymka Policji.

2021-09-13 18:26

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Źle rozumiemy ten fragment Ewangelii

2025-09-05 08:54

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Czy zakonnica może nosić broń? Tak — i ta historia jest prawdziwa. Opowiadam o s. Eligii (Leopoldynie) Staweckiej: żołnierzu, który został zakonnicą; o mundurze wiszącym obok habitu; o odwadze, wierności i… butach oddanych dziecku z ochronki. To odcinek o sile wartości, które potrafią ustawić kurs całego życia o „jeden stopień” — i to wystarcza, by zamiast błądzić, trafić do celu.

Zajrzymy też do życiorysów Carla Acutisa i Piera Giorgia Frassatiego – młodych, a dojrzałych świętych. Pokażę, jak duchowe wychowanie pomaga przetrwać burze współczesności, gdy statystyki lęku, samookaleczeń i prób samobójczych wśród młodych rosną dramatycznie. I postawię proste pytanie: czy naprawdę możemy rezygnować z lekcji, które uczą żyć, a nie tylko zaliczać?
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV kanonizował Piotra Jerzego Frassatiego i Karola Acutisa

2025-09-07 11:42

Włodzimierz Rędzioch

Kanonizacja Carlo Acutisa i Pier Giorgia Frassatiego

Kanonizacja Carlo Acutisa i Pier Giorgia Frassatiego

Papież Leon XIV kanonizował Piotra Jerzego Frassatiego i Karola Acutisa. W uroczystości na Placu Świętego Piotra brały udział setki tysięcy wiernych z całego świata, w tym wielu młodych.

Na początku Mszy św. prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro i towarzyszący mu postulatorzy podeszli do papieża i poprosili, aby przystąpiono do kanonizacji błogosławionych. Kardynał przedstawił krótkie życiorysy nowych świętych.
CZYTAJ DALEJ

Zobacz klip promujący XII Zjazd Gnieźnieński

2025-09-07 17:42

[ TEMATY ]

XII Zjazd Gnieźnieński

chrześcijanie razem

przyszłość Europy

Odwaga Pokoju

Archidiecezja Gnieźnieńska

XII Zjazd Gnieźnieński

XII Zjazd Gnieźnieński

„Odwaga Pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy” - pod takim hasłem 11-14 września odbędzie się w Gnieźnie XII Zjazd Gnieźnieński, gromadzący chrześcijan różnych wyznań z Polski i Europy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję