Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoła a pandemia

W czasie pandemii szkoła jest miejscem bezpiecznym, jeśli stosuje się odpowiednie środki zapobiegawcze oraz jeśli uczniowie, rodziny i personel otrzymują odpowiednie instrukcje zdrowotne – wynika z badań przeprowadzonych przez watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus we współpracy z Włoskim Towarzystwem Pediatrycznym.

Badania trwały przez cały rok szkolny i były prowadzone w dwóch rzymskich szkołach, w których zatrudnionych jest ponad 200 pracowników i do których uczęszcza ponad 1000 uczniów w wieku od 5 do 19 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Il Fatto Quotidiano
Zastąpią proboszczów

W diecezji Rimini jej biskup kierowanie parafią Santi Biagio ed Erasmo w Misano Monte powierzył małżeństwu, które stanowią diakon stały Davide Carroli i jego żona Cinzia Bertuccioli. Oficjalnie nazywają się referentami pastoralnymi, a w dekrecie określono, że są współpracownikami dwóch kapłanów, którym powierzono kierowanie jednostką pastoralną obejmującą 4 miejscowości leżące na terenie diecezji.

Reklama

Okazuje się, że to nie pierwszy taki przypadek we Włoszech. Trzy lata temu w diecezji rzymskiej parafię św. Stanisława powierzono opiece diakona Andrei Sartoriego, który również jest w związku małżeńskim i ma czwórkę dzieci. W tym przypadku jednak na czele parafii stanął tylko on. Krytykowany za to posunięcie wikariusz diecezji rzymskiej kard. Angelo De Donatis tłumaczył, że to wskrzeszenie starożytnej praktyki diakonii, której zadaniem była przede wszystkim opieka nad najuboższymi i zmarginalizowanymi. Oczywiście, głównym powodem obydwu decyzji jest brak kapłanów.

The New York Times
Kapelan ateista

Czy ateista może być jednocześnie kapelanem? Dotychczas oczywiste było, że kapelan to osoba duchowna, ale w naszym świecie odwróconych pojęć okazuje się, że i ateista może być specem od życia wewnętrznego, choć z definicji w duszę nie wierzy. Smaczku dodaje fakt, że sytuacja ma miejsce na Harvardzie – jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów nie tylko w USA, ale i na całym świecie – założonym przez brytyjskiego purytańskiego pastora Johna Harvarda. Ponadto pierwszym celem szkoły było kształcenie duchownych. Jeszcze kilka dekad temu nie wyobrażano sobie, aby jej rektorem mógł być świecki profesor. Teraz Greg Epstein, ateista, od kilku lat kapelan na Harvardzie, został szefem wszystkich kapelanów na uczelni: katolickiego, protestanckiego, żydowskiego, muzułmańskiego i innych. Kim ma się zajmować Epstein? Oficjalnie trafiają do niego studenci, którzy nie przyznają się do żadnej religii czy wyznania, a odczuwają duchową potrzebę wewnętrznego rozwoju.

Huffpost
Wyssane z palca

O tym, że zamierza zrezygnować, papież Franciszek dowiedział się niedawno, bo w codziennych raportach, które trafiają na jego biurko, tej mało poważnej informacji nie było. W wywiadzie dla hiszpańskiej rozgłośni Radio Cope odniósł się krótko do tej rewelacji, bo cóż tu dłużej komentować. Choć niedawno miał operację jelita grubego, to dziś czuje się bardzo dobrze. Z innych ciekawych wątków wywiadu należy zwrócić uwagę na papieski komentarz do sprawy kard. Giovanniego Becciu. Franciszek potwierdził, że wierzy w niewinność kardynała, ale prawdy – jakakolwiek by była – się nie boi.

La Croix
To ma sens

Informacja francuskiego La Croix pokazuje, że dialog międzyreligijny, szczególnie z islamem, postępuje. Przywódca muzułmanów w zachodnioafrykańskiej Ghanie, którzy stanowią całkiem sporą mniejszość (18%) – szejk Osman Sharubutu przekazał 8 tys. dol. darowizny z przeznaczeniem na budowę międzywyznaniowej katedry w Akrze, stolicy państwa. Suma nie jest duża, ale i szejk nie jest bogaty. Ma 102 lata, żyje nadal w jednej z najbiedniejszych dzielnic Akry – Fadama i opiekuje się niezasobną wspólnotą muzułmańską. Sama katedra międzywyznaniowa wzbudza sporo kontrowersji. Jej budowa, pod egidą państwa, została rozpoczęta w 2000 r. Świątynia jest ogromna, ma pomieścić 5 tys. osób. Zostanie ukończona za 3 lata. Przeciwni inwestycji są przede wszystkim protestanci, ze względu na niechęć do katolików. Pozostali niechętni budowie wskazują, że Ghana ma wiele innych potrzeb. Szejk wspiera projekt w imię dialogu międzyreligijnego. To nie pierwszy taki gest z jego strony. W 100. rocznicę swoich urodzin uczestniczył we Mszy św. w kościele Chrystusa Króla w Akrze.

2021-09-13 18:26

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

700 lat parafii w Strzelcach

2026-06-20 19:32

Maciej Rajfur

Mszy św. przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy św. przewodniczył bp Maciej Małyga

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina w Strzelcach, w dekanacie Namysłów - Wschód obchodzi w tym roku 700‑lecie swojego istnienia. To jeden z najstarszych ośrodków życia religijnego na ziemi namysłowskiej. Uroczystej Mszy świętej jubileuszowej przewodniczył bp Maciej Małyga, który w homilii zaprosił wiernych do duchowej „wędrówki do serca Kościoła”.

Biskup rozpoczął od obrazu świątyni Salomona, wskazując, że każda wspólnota potrzebuje miejsca, w którym może się modlić i wzrastać. Odnosząc te słowa do Strzelec. - Kościół jest, tak na pierwszy rzut oka, miejscem, które dobrze znamy. Ktoś z Was mógłby powiedzieć, że wkręcał tutaj wtyczkę czy kontakt. Albo ktoś by powiedział: to ja kosiłem trawę, albo na tym trawniku po raz pierwszy zobaczyłem swoją przyszłą żonę. Albo to jest miejsce, gdzie przyjmowałem pierwszą Komunię Świętą. Więc to jest miejsce naszego życia, różnych wydarzeń - wskazał biskup.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Święto ludzi Wisły

2026-06-21 12:00

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W dniach 19–21 czerwca Sandomierz już po raz 4. stał się stolicą flisaków, wodniaków i wszystkich ludzi związanych z żeglugą rzeczną.

Tegoroczne Sandomierskie Wianki Flisackie zgromadziły licznych uczestników z różnych regionów Polski, którzy przez trzy dni wspólnie pielęgnowali tradycje związane z Wisłą oraz kulturą flisacką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję