Reklama

Niedziela Świdnicka

Zaprzyjaźnieni z Różańcem

Rozpoczęliśmy październik, miesiąc w którym Kościół szczególnie zachęca do modlitwy różańcowej. W wielu parafiach rodzą się dobre inicjatywy związane z tą modlitwą.

Niedziela świdnicka 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

październik

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Uczniowie klasy II Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przez cały październik na katechezie modlą się cząstką Różańca

Uczniowie klasy II Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przez cały październik na katechezie modlą się cząstką Różańca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo się modlić. Wielu osobom brakuje codziennej modlitwy, trudno o wyciszenie, skupienie, czy koncentrację. A przecież Kościół zachęca nas do modlitwy, zwłaszcza różańcowej, która określana jest skarbem duchowym. Wielu jest takich, którzy gardzą tą modlitwą, mówiąc, że jest „nudnym klepaniem”. To dowodzi tego, iż nie odkryli oni jeszcze wielkiej głębi, jaka się w nim kryje. Różaniec jest modlitwą prostą, idealną dla każdego. Nawet jeśli trudno nam zebrać myśli, to warto sięgnąć po różaniec, który jest prawdziwą szkołą modlitwy i medytacji.

Coś musi w tym być

W wielu kościołach i kaplicach, często przez cały rok, wierni odmawiają Różaniec, ale w październiku trudno sobie wyobrazić, że będzie taka parafia, gdzie tej modlitwy może po prostu zabraknąć. Ten święty czas, to przypomnienie, że modlitwa różańcowa powinna być obecna w naszym życiu na okrągło. Jak mawiał bp Ignacy Dec, odmawianie Różańca jest bardzo potrzebne, by zwyciężyć zło, które ciągle jest obecne i ciągle jest dla nas zagrożeniem. Matka Boża w Fatimie i w innych miejscach przypominała o wartości wspólnej modlitwy różańcowej. Kiedyś św. ojciec Pio powiedział: – Jeżeli Najświętsza Panna zawsze polecała odmawiać Różaniec, gdziekolwiek się ukazała, nie wydaje ci się, że musi być tego jakiś specjalny powód?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy się modlić na różańcu

Reklama

Modlić się można o każdej porze i w każdej sytuacji, zwłaszcza w czasie smutku, niebezpieczeństwa czy pokusy, ale też ciesząc się i składając dzięki za otrzymane łaski; słuchając audycji różańcowej czy modląc się w rodzinnym kręgu. Gdy nie potrafisz zasnąć módl się na różańcu, kiedy czekasz na autobus, czy jesteś u lekarza lub idąc do szkoły, zmów choć dziesiątek tej modlitwy, która przez Maryję zbliża do Jezusa.

Ruchy związane z Różańcem

Aktualnie w Kościele jest tak wiele grup modlitewnych gromadzących się wokół Różańca, że każdy powinien odnaleźć tam swoje miejsce. Jedną z najpopularniejszych grup modlitewnych w każdej parafii są Wspólnoty Żywego Różańca, gromadzące zarówno kobiety, mężczyzn, jak i dzieci, które także się jednoczą w modlitwie tworząc wspólnotę Podwórkowych Kół Różańcowych. Są także szkoły, gdzie np. w ramach Koła Różańcowego, chętni uczniowie gromadzą się na długiej przerwie w jednej z klas, aby wspólnie odmówić dziesiątkę Różańca. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wydarzenia pod nazwą: Męski Różaniec, czy Różaniec do granic. Rozwijane są także inne inicjatywy modlitewne chociażby: Milion dzieci modli się na różańcu oraz Rożeniec do granic nieba.

Przyłączajmy się do tych ludzi, którzy wspólnie modlą się na różańcu i pamiętajmy o tegorocznych nabożeństwach.

2021-09-28 11:24

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę, a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.
CZYTAJ DALEJ

Stopień alarmowy CHARLIE na określonych liniach kolejowych w kraju

2025-11-18 14:53

Hubert Gościmski

Pociąg KD Turystyczny z Wrocławia Głównego do Świdnicy Miasto dotarł malowniczą linią kolejową 285 przez Sobótkę.

Pociąg KD Turystyczny z Wrocławia Głównego do Świdnicy Miasto dotarł malowniczą linią kolejową 285 przez Sobótkę.

Premier zapowiedział w Sejmie, że jeszcze we wtorek wyda zarządzenie o wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE na określonych liniach kolejowych. Ma to związek z sobotnim aktem terrorystycznym na torze w pobliżu stacji Mika między Warszawą a Lublinem.

CHARLIE – trzeci stopień alarmowy – oznacza wprowadzenie na polecenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych całodobowych dyżurów we wskazanych urzędach lub jednostkach organizacyjnych organów administracji publicznej oraz dyżurów dla osób funkcyjnych odpowiedzialnych za wprowadzanie procedur działania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
CZYTAJ DALEJ

Rząd chce przyjąć projekt wykreślający karę więzienia za obrazę uczuć religijnych

2025-11-18 21:00

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

kara

Karol Porwich/Niedziela

Do końca roku rząd ma przyjąć projekt noweli Kodeksu karnego wykreślający możliwość wymierzenia kary pozbawienia wolności za obrazę uczuć religijnych – wynika z wtorkowego wpisu do wykazu prac Rady Ministrów. Zgodnie z planami MS za taki czyn nadal groziłaby grzywna lub ograniczenie wolności.

Jak przypomniano w zapowiedzi projektu zawartej w wykazie prac rządu, przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest uregulowane w art. 196 Kodeksu karnego i obecnie jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Takie kary grożą sprawcy, który „obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję