Reklama

Niedziela Małopolska

Dziękczynienie i uwielbienie, i radość

„Jesteście przyszłością świata. Od was zależy jutrzejszy dzień…” – słowa św. Jana Pawła II wybrzmiały ze sceny na łapanowskim rynku w trakcie wydarzenia upamiętniającego polskiego papieża.

Niedziela małopolska 44/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

koncert

MFS

Koncert rozpoczęli: Małgorzata Mikołajek, Wioletta Nowojowska i ks. Marek Skop

Koncert rozpoczęli: Małgorzata Mikołajek,
Wioletta Nowojowska i ks. Marek Skop

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni poświęcone św. Janowi Pawłowi II trwały w Łapanowie ponad tydzień. 43. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową świętowano 17 października. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., sprawowaną w kościele Redemptor Hominis, przez dziekana dekanatu niegowickiego, ks. kan. Roberta Jończyka (proboszcza parafii w Biskupicach) i ks. Marka Skopa (proboszcza parafii w Łapanowie).

Projekt

Homilię wygłosił ks. Sławomir Chwałek, który przywołał m.in. dwie postawy Polaków – tę z czasu, gdy na oczach całego świata umierał polski papież i tę dzisiejszą. Zauważył, że próbujemy pisać nowe dzieje państwa laickiego wypierającego się szlachetnego dziedzictwa chrześcijańskiego. – Kościół, który zawsze był z narodem polskim, jest dziś traktowany jako czynnik uwsteczniający, jako instytucja w opozycji do człowieka – stwierdził ks. Chwałek i pytał: – Czy zapomnieliśmy, że to właśnie dziełem św. Jana Pawła II było budowanie kultury życia? Czy przeminęły z wiatrem pamięci wskazania papieskie na temat godności małżeństwa, rodziny?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zorganizowany na łapanowskim rynku koncert to dowód, że lokalna społeczność stara się o upowszechnienie świadectwa życia i nauki św. Jana Pawła II. – To dziękczynienie i uwielbienie, i radość – powiedziała ze sceny reprezentująca organizatorów koncertu uwielbienia Małgorzata Mikołajek. I podkreśliła: – Rozpoczynamy spotkanie, w czasie którego entuzjazm i radość będą się przeplatać z modlitwą. Zauważyła, że dla młodych św. Jan Paweł II to historia i dodała: – Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi dzisiaj wieczorem ta historia stanie się żywa.

– Koncert realizowany jest w ramach projektu „Łapanowski song” w programie „Małopolskie Chóry, Małopolska Rozśpiewana” – poinformowała dyrektor Centrum Kultury Gminy Łapanów Wioletta Nowojowska, która powitała gości, w tym m.in. przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych wszystkich szczebli, kapłanów z dekanatu niegowickiego, sołtysów oraz dyrektorów placówek oświatowych z gminy Łapanów. Dodała, że wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Promocji i Rozwoju Gminy Łapanów, Centrum Kultury Gminy Łapanów oraz parafię św. Bartłomieja Apostoła. – Gromadzi nas tu osoba Jana Pawła II, wielkiego Polaka, patrioty, katolika, wspaniałego człowieka, świętego – zaznaczył z kolei ks. Marek Skop i dodał: – Niech ten koncert uwielbienia będzie na jego cześć, ale niech też nas motywuje, abyśmy tak jak św. Jana Paweł II Wielki starali się być dobrymi Polakami, chrześcijanami, ludźmi i abyśmy też zostali świętymi.

Reklama

Hołd wdzięczności

Pierwszą część koncertu stanowił montaż słowno-muzyczny z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Łapanów. Wzruszające były recytacje wierszy przypominające polskiego papieża oraz autorska piosenka Marzeny Palki Zapewniamy, że Pamiętamy. Z kolei Barka zaśpiewana przez dziecięcy chór, w którym wystąpiło 70 uczniów łapanowskich podstawówek, przeniosła nas do przeszłości, kiedy na spotkaniach z Janem Pawłem II, dedykowaliśmy mu ulubioną oazową piosenkę. Słuchając jej kolejnej strofy: „Dziś, gdy cię nie ma już nami./Hołd wdzięczności Tobie Ojcze składamy,/bo dzięki Tobie dla Boga śpiewamy./Janie Pawle miej nas w swojej opiece,/pobłogosław z okna niebieskiego,/pomóż nam wypłynąć na głębię/i nie lękać się wyzwania żadnego…” zastanawiałam się, czy św. Jan Paweł II spogląda z nieba na rynek łapanowski, czy nas słucha…

W montażu przypomniano też związki przyszłego papieża z Łapanowem, w tym m.in. jego przyjazdy do ks. Kazimierza Sudera. – Podczas tych wizyt Karol Wojtyła spotykał się z młodymi ludźmi z naszej parafii – zaznaczyła Sabina Zdebska i dodała: – Te rozmowy formowały ich charakter, budowały miłosierne i pokorne człowieczeństwo. Przywołano również wytyczony pomiędzy Niegowicią i Łapanowem szlak papieski, którym chodzili uczniowie szkół im. Jana Pawła II. Cytaty z jego homilii motywowały do refleksji.

Reklama

Zaśpiewana wspólnie pieśń Abba Ojcze zakończyła pierwszą część koncertu. Wcześniej wybrzmiały ze sceny słowa wypowiedziane przez Edwarda Klejdysza: – Święty Janie Pawle Wielki, potrzebujemy nadziei jak tlenu. Dusimy się w świetle małych ambicji, pychy, naiwnej wiary w postęp. To twoja biała sutanna, uśmiech, otwarte ramiona i mądre słowa były dla nas źródłem nadziei. Prosimy, wspieraj nas w wędrówce, prowadź nas przez święte drzwi!

W 2 części zaprezentował się chór i zespół wokalny pod dyrekcją Stefana Chyrca. Artyści, wspólnie z zaproszonym kwintetem smyczkowym, zaprezentowali 11 piosenek o tematyce religijnej w aranżacjach niespotykanych w czasie nabożeństw. Na finał zaśpiewano, napisaną dwa tygodnie przed koncertem, piosenkę Szymona Ciszka: „I tak mów o tym, jak można lepiej tworzyć świat/Bo co dałeś, można dać/Proszę nie opuszczaj nas…” Publiczność domagała się jej bisu – utwór Ty Światłość dnia zaśpiewali wszyscy soliści wraz z zaproszonymi na scenę gośćmi.

Żywa wspólnota

Pomimo chłodnego wieczoru w koncercie uczestniczyło ok. 600 osób. Serdeczna atmosfera, mocne rytmy, a na koniec – sztuczne ognie rozgrzewały zebranych na łapanowskim rynku.

– Jako organizatorzy jesteśmy zbudowani tak licznym udziałem publiczności – stwierdza w rozmowie z Niedzielą Małgorzata Mikołajek i dodaje: – Usłyszeliśmy wiele miłych komentarzy i pytań, czy zostanie zorganizowany ponownie taki koncert. Uczestnicy podkreślali, że było to dla nich wspaniałe przeżycie i duchowe, i artystyczne.

Z kolei ks. Robert Jończyk zauważa, że te uroczystości to wielkie wydarzenie w wymiarze wspólnotowym. – Ojciec Święty stawiał zawsze na tworzenie wspólnoty, na budowanie Kościoła żywego i autentycznego – przypomina ks. Jończyk i dodaje: – Dzisiejszy wieczór jest potwierdzeniem, że tu jest wspólnota żywa, kochająca św. Jana Pawła II, odwołująca się do tego, co nam zostawił, do wartości, którymi sam żył. To jest też dowód, że i dzisiaj potrzebujemy takich autorytetów jak św. Jan Paweł II.

– Dla naszych najmłodszych pokoleń to okazja, aby poznać tego wielkiego Polaka, żeby się dowiedzieć o tym, co robił i żeby przybliżyć im jego osobę i jego świętość – zauważa ks. Marek Skop. Stwierdza, że pandemia wywołała w nas bardzo dużo lęków, niepokojów o codzienność, o życie, o praktykowanie wiary. I przekonuje: – Ten koncert jest po to, byśmy umocnieni wewnętrzną więzią i wiarą mogli spokojnie podążać ku przyszłości z przekonaniem, że damy radę, zwłaszcza mając takiego patrona.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dachau – miejsce niepokojącej pamięci i przebaczenia

Niedziela sosnowiecka 20/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Ks. Michał Borda

Altötting – Msza św. pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka

Altötting – Msza św. pod przewodnictwem
biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka

W 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie pielgrzymowali duchowni z całej Polski, nie mogło zabraknąć kapłanów diecezji sosnowieckiej ze swoim pasterzem, bp. Grzegorzem Kaszakiem. Uroczystości odbyły się 29 kwietnia na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau oraz w katedrze we Fryzyndze

Obóz w Dachau założono w 1933 r. Według statystyk przez 12 lat istnienia tego obozu oraz obozów filialnych znajdowało się w nich ok. 250 tys. więźniów z 40 krajów okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką. Od 1940 r. przebywali tam księża z obozów: Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i Oranienburga. W Dachau uwięziono 2720 księży katolickich, najwięcej Polaków, bo 1780, z czego zmarło 868 księży. Szacuje się, że w sumie zamordowano tam 148 802 więźniów, w tym ok. 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów. Dokładna liczba więźniów i ofiar nie jest znana.

CZYTAJ DALEJ

Z Biskupem Wojtyłą szła do chorych

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 14-16

[ TEMATY ]

wywiad

Hanna Chrzanowska

www.hannachrzanowska.pl

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Hanna Chrzanowska uświadamia nam, że nasze życie to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Świadectwem życia wzywa nas do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących – mówi dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie ks. Mieczysław Niepsuj, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego krakowskiej pielęgniarki, w rozmowie z Marią Fortuną-Sudor.

Maria Fortuna-Sudor: – Proszę powiedzieć, jak Ksiądz Dyrektor został postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Miłość za miłość. Lublin w 10 rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-29 03:44

Tomasz Urawski

Lublin miał szczególny powód do świętowania kanonizacji św. Jana Pawła II. Przez 24 lata był on naszym profesorem i wiele razy podkreślał związki z Lublinem – mówi kapucyn o. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej KUL, kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL. 27 kwietnia 2014 r., na uroczystość kanonizacji Jana Pawła II z Lublina do Rzymu udała się specjalna pielgrzymka z władzami KUL. - Na frontonie naszego uniwersytetu zawisł olbrzymi baner z wyrażeniem radości, że nasz profesor jest świętym. Były także nabożeństwa w lubelskich kościołach, sympozja i zbieranie publikacji na temat Jana Pawła II – wspomina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję