Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Różaniec ze św. Józefem

Październikowe nabożeństwo ku czci św. Józefa w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi było poświęcone modlitwie różańcowej.

Niedziela sosnowiecka 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

różaniec

nabożeństwo

Piotr Lorenc

Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Trąba

Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Trąba

Modlitewne październikowe spotkanie – celebrowane każdego 19. dnia miesiąca w Czeladzi-Piaskach – rozpoczęło się od przedstawienia przez ks. proboszcza Józefa Handerka próśb i podziękowań przyniesionych przez wiernych czcicieli do św. Józefa. Następnie kapłan odczytał modlitewne wezwania ku czci ukrytego życia św. Józefa z Jezusem i Maryją.

Kolejnym punktem spotkania był Różaniec św. Józefa. Ksiądz Handerek odmówił także z wiernymi pięć westchnięć do św. Józefa. Całość spotkania zwieńczyła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. Mariusza Trąby, który wygłosił homilię. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski z przyjaciółmi z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Po liturgii każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy różaniec św. Józefa.

W homilii ks. Mariusz Trąba zaznaczył, że katolicy czczą różaniec, ale często ograniczają się do jego posiadania w domu lub samochodzie. – Historia Kościoła, choćby tylko w XX wieku, pokazuje jednak jak wielkim ratunkiem, pomocą i wsparciem może być modlitwa różańcowa. W tej modlitwie obecny jest św. Józef i to w dwojakiej formie. Po pierwsze jako bohater tajemnic radosnych Różańca św., których opis znajdujemy w Piśmie Świętym, ale także, po drugie, poprzez ludzkie doświadczenie, które było jego udziałem, a które wspominamy i wplatamy w modlitwę kolejnych tajemnic. Święty Józef potrafi pokazać nie tylko, jak Różańcem się modlić, ale i jak przekształcać tę modlitwę w życie pełne łaski – powiedział ks. Mariusz Trąba. I rzeczywiście, rozważając tajemnice radosne Różańca przyglądamy się powołaniu św. Józefa, który opiekował się Maryją i małym Jezusem. Uczył Jezusa modlitwy i pracy, nosił Go na rękach, prowadził do świątyni. Organizował dom dla Świętej Rodziny, szukał z Maryją zaginionego dziecka.

Reklama

Różaniec św. Józefa składa się z 60 paciorków – na pamiątkę 60 lat, które św. Józef przeżył. Różaniec składa się z 15 części, a każda część z 4 paciorków: jednego białego większego i trzech niebieskich mniejszych. Biały paciorek przypomina nam czystość św. Józefa, a trzy niebieskie – jego nieustanne rozmyślanie o rzeczach niebiańskich. Tajemnice poszczególnych części Różańca św. Józefa są takie same, jak Różańca NMP.

Wszystkich czcicieli Oblubieńca Matki Bożej ks. Józef Handerek zaprasza na kolejne nabożeństwo, które odbędzie się 19 listopada w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi będą modlić się na różańcu o ustanie pandemii

W łączności z młodymi we Włoszech, Kanadzie, Brazylii, Haiti i Słowenii młodzież z Polski będzie wspólnie modlić się na różańcu o powstrzymanie pandemii w ramach Międzynarodowego Różańca Młodych.

Miejscem modlitwy w Polsce będzie budowane Sanktuarium św. Gabriela i Młodych Świętych na warszawskiej Białołęce przy ul. Ostródzkiej 172. W sanktuarium poświęconemu świętemu pasjoniście w Isola del Gran Sasso we Włoszech modlitwie będzie przewodniczył bp Emil Paul Tscherrig – Nuncjusz Apostolski we Włoszech. W Warszawie z młodymi będzie modlił się i skieruje przesłanie w czasie Mszy św. bp Wojciech Osial – biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

CZYTAJ DALEJ

Toruń: Rycerze Kolumba rozpoczynają nowy rok formacyjny

2022-07-05 17:35

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba w Polsce/Facebook

Kilkudziesięciu mężczyzn odpowiedzialnych za wspólnotę Rycerzy Kolumba w Polsce spotkało się w dniach 1-3 lipca w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, aby rozpocząć nowy rok formacyjny. Kulminacją wydarzenia było wprowadzenie na urząd, czyli uroczyste rozpoczęcie działalności Rady Stanowej – pięcioosobowej grupy wolontariuszy odpowiedzialnych za koordynowanie działań wspólnoty w Polsce – oraz 54 Delegatów Rejonowych z całego kraju, lokalnych przedstawicieli odpowiedzialnych za rozwój wspólnoty w swoich diecezjach.

Wprowadzenia na urząd dokonał Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, w obecności bpa Wiesława Śmigla – pasterza diecezji toruńskiej, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, a od 2018 roku również Rycerza Kolumba. Ceremonia miała miejsce w czasie mszy św. sprawowanej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje ideę powołania Rady Synodalnej

2022-07-05 14:24

[ TEMATY ]

Niemcy

źródło: vaticannews.va

kard. Walter Kasper

kard. Walter Kasper

Planowana przez Drogę Synodalną „Rada Synodalna” niszczy strukturę, „której Chrystus chciał dla swojego Kościoła” – stwierdził niemiecki kardynał Walter Kasper. Opinię emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan cytuje portal niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”.

Niemieckie media poinformowały, iż przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp zapowiedziała, że w przygotowywanym dokumencie niemieckiego Zgromadzenia Synodalnego przewidziano ustanowienie Rady Synodalnej, jako „ciała konsultacyjnego i decyzyjnego”, którego celem ma być oddolne współdecydowanie o Kościele w Niemczech, podobnie jak się to dzieje w Kościele ewangelickim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję