Reklama

Niedziela Lubelska

Droga ze świętymi

Ulicami Chełma przeszła precesja z relikwiami świętych.

Niedziela lubelska 46/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

Tadeusz Boniecki

Procesja z relikwiami świętych i błogosławionych

Procesja z relikwiami świętych i błogosławionych

Ulice miasta wypełnili 31 października kapłani i wierni podążający za świętymi. Modlitewny wieczór rozpoczęła Msza św. w kościele Rozesłania Świętych Apostołów. – Przy ołtarzu zgromadziliśmy relikwie kilkudziesięciu świętych. Każdy z nich pięknie odpowiedział na wezwanie Chrystusa, aby żyć Ewangelią na co dzień. Chociaż mają różne historie, łączy ich wierność Bogu do końca – powiedział proboszcz, ks. Jacek Lewicki.

– Święci i błogosławieni pokazują, że w każdym czasie i miejscu możemy dążyć do świętości. To jest nasze życiowe zadanie. Święci uczą nas jak twardo chodzić po ziemi i jednocześnie mieć oczy wpatrzone w niebo, a ręce złożone do modlitwy. W niebie jest nasza ojczyzna i ostateczny cel życia. Mając relikwie, możemy wypraszać liczne łaski u Boga za wstawiennictwem świętych i błogosławionych. Oni są naszymi ambasadorami u Boga w niebie – podkreślił ks. Lewicki.

Po Eucharystii rozpoczęła się procesja ze świętymi. Przy pięciu stacjach prowadzących do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w szczególny sposób przywołani zostali św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Florian i św. Matka Teresa z Kalkuty. Wierni, z modlitwą w sercu i na ustach, z lampionami rozświetlającymi mrok nocy, podążali za relikwiami ok. 30 świętych, niesionych przez kapłanów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., lektorów oraz innych świeckich. Procesję otwierały relikwie Drzewa Krzyża; za nimi znajdowały się bezcenne cząstki m.in. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Stanisława biskupa i męczennika, św. Andrzeja Boboli, św. Ojca Pio, św. Faustyny Kowalskiej... Część relikwii znajduje się w chełmskich parafiach, gdzie odbiera należną cześć; część przechowywana jest w Muzeum Parafialnym przy kościele Rozesłania Świętych Apostołów.

Chełmski wieczór ze świętymi zakończyła modlitwa uwielbienia poprowadzona w bazylice przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Wolni w Chrystusie” oraz scholę młodzieżową parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zwieńczeniem bogatego w duchowe przeżycia wieczoru było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron aktualny i potrzebny

Niedziela częstochowska 9/2021, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

bł. ks. Michael McGivney

Marian Sztajner/Niedziela

Wprowadzeniu relikwii przewodniczył abp Depo

Wprowadzeniu relikwii przewodniczył abp Depo

Kim był bł. ks. Michael McGivney? Jakie dzieło po sobie pozostawił? Odpowiedzi na te pytania można poznać podczas peregrynacji relikwii, która trwa także w naszej archidiecezji.

Przyjmujemy z wdzięcznością wobec Boga dar jego beatyfikacji, odczytując znaki Bożej Opatrzności dla naszego trudnego czasu. Dostrzegamy, że Bóg potwierdził jego świętość cudem uzdrowienia nienarodzonego dziecka ze śmiertelnej choroby. Bóg powołuje nas, abyśmy byli obrońcami życia – mówił abp Wacław Depo 21 lutego w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie podczas rozpoczęcia peregrynacji relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję