Reklama

Niedziela Przemyska

Festiwal świętości

Dni poprzedzające uroczystość Wszystkich Świętych sprzyjają celebrowaniu powszechnego powołania do świętości. W tym czasie zorganizowano wydarzenia, które promowały świętość i pokazywały świętych jako godnych naśladowania.

Niedziela przemyska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

Dawid Wiech

W drogę ze świętymi wyruszyli wierni w Leżajsku

W drogę ze świętymi wyruszyli wierni w Leżajsku

Wśród różnych wydarzeń były Bal Wszystkich Świętych, Marsz Wszystkich Świętych oraz wydarzenie W Drogę ze Świętymi. Oprócz tego wielu duszpasterzy i katechetów organizowało mniejsze lub większe inicjatywy, które pokazywały świętość jako obowiązek każdego wierzącego.

Leżajsk

W parafii farnej w Leżajsku świętość celebrowano w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. W przeddzień, w niedzielę uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym przez proboszcza ks. Marka Ciska. Dzieci i młodzież przebrani za świętych i błogosławionych, uczestnicząc w liturgii włączyli się w czytania i animację muzyczną, wspierając przy tym miejscową Diakonię Muzyczną i miejscową grupę Ruchu Światło-Życie.

Następnie uroczyście uczestnicy przeszli na plac przed Miejskim Centrum Kultury. W tym czasie procesja odśpiewała Litanię do Wszystkich Świętych, a przebrane dzieci niosły relikwie świętych: św. Jana Pawła II, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Jana z Dukli, św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Jana Balickiego.

Na miejscu odbył się koncert powiatowej orkiestry Divertimento, a następnie gry i zabawy oraz konkursy dla dzieci. W tym czasie każdy uczestnik wydarzenia mógł skorzystać ze słodkiego poczęstunku i wsłuchiwać się w koncert grupy wokalnej Meritum. Inną atrakcją były zagadki biblijne i inne konkursy dla najmłodszych. Organizatorem wydarzenia była parafia farna w Leżajsku, szczególnie wikariusz, ks. Witold Orzechowski wraz z młodzieżą z miejscowej grupy.

Krzemienica

W tym samym terminie, 31 października, zorganizowano Marsz Wszystkich Świętych. Dzieci przebrane za swoich świętych patronów zgromadziły się w kościele o godz. 10.30. Najpierw procesyjnie weszły do kościoła, aby wszyscy uczestnicy liturgii mogli zobaczyć ten korowód świętości, ukazujący różne wymiary i aspekty świętości prezentowane w przedstawianych postaciach. Następnie podczas liturgii w kazaniu ks. Michał Czelny zwrócił uwagę na powszechne powołanie do świętości wszystkich wierzących. Uczestnicy liturgii mogli zapoznać się z historią życia poszczególnych świętych. Była to niezwykle cenna katecheza o świętości, skierowana nie tylko do przebranych dzieci, ale do wszystkich, którzy tego dnia zgromadzili się w parafialnym wieczerniku.

Reklama

Po Mszy św. był czas na śpiew, agape, słodkie upominki dla uczestników wydarzenia, a także podsumowania czasu październikowych modlitw różańcowych, w których dzieci licznie uczestniczyły. Rodzinny czas Marszu Wszystkich Świętych pokazał, że w Kościele w tych dniach celebrujemy życie, które przychodzi na świat w rodzinie i tam wzrasta do świętości.

Gniewczyna

Podobny przebieg miał Bal Wszystkich Świętych odbywający się w parafii w Gniewczynie Łańcuckiej. Tam 31 października wierni zgromadzili się najpierw na modlitwie różańcowej, a następnie na Mszy św. To pierwsza katecheza dla uczestników wydarzenia – świętość rodzi się na modlitwie, w spotkaniu z Bogiem na kolanach. W okolicznościowej homilii wikariusz parafii ks. Jakub Szafran wskazał, że świętość jest dostępna dla każdego człowieka.

Następnie kolorowa procesja świętości przeniosła się do sali Wiejskiego Domu Kultury, gdzie miejscowa grupa Ruchu Apostolstwa Młodzieży animowała zabawy dla dzieci. Nie zabrakło także słodkich przekąsek. Był to czas radości, zabawy i wspólnoty, która razem dąży do świętości wszystkim co robi. Nie była to jednak jedynie zabawa dla dzieci, ale także czas na podzielenie się historią świętości patrona. „Każdy święty chodzi uśmiechnięty” – wydarzenie w Gniewczynie było najlepszą ilustracją tej prawdy.

To tylko niektóre wydarzenia, które w tym czasie miały miejsce na terenie naszej archidiecezji. Wiele z nich odbywało się w przestrzeni szkolnej. Katecheci organizowali konkursy na strój świętych, w którym uczestnicy pokazywali także historię życia przedstawianego patrona. Marsze, bale, procesje i wszystkie inne wydarzenia pokazywały, że świętość jest także dziś możliwa, a w katolickim kraju, wśród dzieci i młodzieży promuje się postawy wychwalające życie Pana życia i śmierci, nie natomiast inne, zabobonne zwyczaje kwestionujące wiarę w zmartwychwstanie.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielawa. Rekolekcje z błogosławionymi

[ TEMATY ]

rekolekcje

relikwie

Bielawa

ks. Łukasz Kopczyński

ks. Kamil Pawlik

Parafia Wniebowzięcia NMP w Bielawie

Rekolekcje zakończyły się wprowadzeniem do miejscowego kościoła relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Rekolekcje zakończyły się wprowadzeniem do miejscowego kościoła relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Rekolekcje adwentowe w jednej z największych parafii w diecezji świdnickiej poprowadziło dwóch byłych wikariuszy. Tematyka rozważań i czas duchowych ćwiczeń nie były przypadkowe.

- Był człowiekiem z krwi i kości, zupełnie zwyczajnym. Szary uczeń, ministrant, kleryk, ksiądz, przeciętnie zdolny. Nie urodził się święty miał swoje słabości. Jego postać może być zachętą dla wszystkich średnich i przeciętnych, którzy myślą, że świętość jest tylko dla wielkich i wybranych – mówił o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, ks. Łukasz Kopczyński, student lubelskiego KUL-u, który wraz z ks. Kamilem Pawlikiem, studentem z Rzymu, poprowadzili adwentowe rozważania w parafii Wniebowzięcia NMP.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję