Reklama

Niedziela Świdnicka

Ze świętymi w blaskach mocy

W strojach świętych patronów dali świadectwo o świętych obcowaniu. W strzegomskiej bazylice po raz kolejny odbyła się tradycyjna „Noc Świętych”.

Niedziela świdnicka 46/2021, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

uroczystość Wszystkich Świętych

Krystyna Smerd

Podczas „Nocy Świętych” adorowano 26 relikwiarzy wypożyczonych na ten czas z wielu parafii naszej diecezji

Podczas „Nocy Świętych” adorowano 26 relikwiarzy wypożyczonych na ten czas z wielu parafii naszej diecezji

Tegorocznemu nabożeństwu przyświecało hasło: „Niech radość wiary i miłości Boga opanuje cały świat”. Jak co roku parafia zadbała o sprowadzenie do kościoła licznych relikwii świętych, które są czczone tu przez kilka dni, a których z roku na rok przybywa. Tym samym parafianie mogli radować swoje serca symboliczną obecnością wielu świętych i to nie tylko tego wieczoru, ale też przez kilka kolejnych dni.

Czuwanie w kościele

Strzegomska noc, poprzedzająca uroczystość Wszystkich Świętych jest nabożeństwem, podczas którego każdy może znaleźć dla siebie piękny wzór duchowego patrona. Przypominane są nie tylko ich zasługi, ale też droga przepełniona ufnością do Boga. I właśnie tak głębokich przeżyć życzył parafianom ks. Krzysztof Papierz, prowadzący nabożeństwo.

Nocne czuwanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie młodzież odczytywała fragmenty żywotów świętych i błogosławionych, polecając im liczne prośby: – Zechciejmy nieść radość wiary i miłość Boga do każdego zakątka naszego życia, chciejmy dzielić się nią z innymi – zapraszał w modlitwie kapłan. Następnie przywołując świętych i błogosławionych, kierowano do nich modlitwy, prosząc w sprawach, które za życia ziemskiego były ich znakiem rozpoznawczym.

Radosny orszak

Reklama

„Noc Świętych” ubogacona została przez oprawę artystyczną, którą tworzył zarówno śpiew młodzieżowego i dziecięcego chóru parafialnego, gra świateł, czy kostiumy dzieci, które nawiązywały do czasów, w których żyli wymienieni święci i błogosławieni. Uwieńczeniem nabożeństwa było publiczne wyznanie wiary uczestniczących w wydarzeniu osób, które w świątecznym orszaku, wraz z relikwiami świętych patronów, przeszły ulicami miasta ze śpiewem i wspólną modlitwą.

W tym dniu blask świętości skryty był w przybyłych do strzegomskiej wspólnoty relikwiach: Drzewa Krzyża Świętego, św. Judy Tadeusza, św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny, św. Ojca Pio, św. Klary, św. Marcina, św. Franciszka Ksawerego, św. Dominika Savio, św. Mikołaja, św. Jadwigi Śląskiej, św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Jana z Dukli, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Marii Luizy Merket, św. Charbela, św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego – Małej Arabki, bł. Anny Marii Gesualdy Antoniny Taigi, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, bł. Michała Sopoćki, bł. Zofii Czeskiej, bł. Michała Tomaszka, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, św. Jacka Odrowąża, bł. Władysława z Gielniowa oraz w ikonie św. Józefa – peregrynującej w parafii we Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym.

2021-11-09 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Granice, które łączą wiernych

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

procesja

naród

Monika Jaworska

Tegoroczna procesja na Trójstyk

Tegoroczna procesja na Trójstyk

– Panna Maryja jest nauczycielką wiary. Uczy nas, jak otworzyć się na Boga i jak uczyć się wiary – mówił delegat bp. Františka Lobkovica z Czech, wikariusz generalny ks. prał. Adam Rucki 20 sierpnia na Trójstyku w Jaworzynce-Trzycatku. Tam po raz 8. odbyło się doroczne Spotkanie Trzech Narodów – Polaków, Czechów i Słowaków

W tym roku dziękowano za niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży. Na Trójstyk przybyły procesje z Čiernego na Słowacji, z Hrčavy w Czechach i z kościoła Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku na czele z bp. Romanem Pindlem.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję