Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PANDEMIA
Atak koronawirusa

Czwarta fala epidemii przybiera na sile. Znów odnotowano wzrost zakażeń; konkretnie – 30-procentowy wzrost tydzień do tygodnia w połowie listopada. Co gorsza, gwałtownie wzrosła też liczba pacjentów chorych na COVID-19. W szpitalach jest coraz mniej wolnych łóżek dla zakażonych koronawirusem. Przygotowano ponad 19 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego ponad 14 tys. jest już zajętych. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w województwach: mazowieckim (2474) i śląskim (880). Rządzący nie zamierzają jednak wprowadzać dodatkowych obostrzeń. – Nie planujemy lockdownu znanego z poprzednich fal zachorowań. Jeśli obecnie obowiązujące restrykcje będą skrupulatnie przestrzegane, na pewno ocalimy wiele ludzkich istnień. Lockdown był rozwiązaniem, kiedy nie mieliśmy innych narzędzi walki z wirusem. Dziś dysponujemy szczepionkami i nasz los jest w naszych rękach – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. – Mimo dużej liczby zakażeń szpitale są obciążone w mniejszym stopniu niż w czasie poprzednich fal, bo zakażenia i ciężki przebieg choroby są rzadsze, m.in. wśród seniorów, którzy dali nam dobry przykład i są jedną z grup z największym odsetkiem zaszczepionych.
w.d.

WATYKAN
Chrystus obecny

Reklama

W ubogich jest obecny Chrystus – powiedział papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański w niedzielę 14 listopada na placu św. Piotra w Watykanie. Po udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa zachęcił do aktywnej troski o ubogich oraz do podejmowania działań na rzecz ochrony naturalnego środowiska człowieka. Przypominając o V Światowym Dniu Ubogich, obchodzonym pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie”, papież wskazał, że choć ludzkość się rozwija, to ubodzy wciąż są wśród nas, a w nich jest obecny Chrystus. Nawiązał też do swej wcześniejszej wizyty w Asyżu, gdzie wysłuchał świadectw i modlił się z ubogimi. Zachęcił zgromadzonych, by czynili to samo i zapewnił, że dobrze im to zrobi. Wyraził też wdzięczność za wszystkie inicjatywy solidarności z ubogimi w diecezjach i parafiach na świecie.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

BYDGOSZCZ
Nowy ordynariusz młodej diecezji

13 listopada odbył się uroczys- ty ingres nowego ordynariusza diecezji bydgoskiej – bp. Krzysztofa Włodarczyka do katedry świętych Marcina i Mikołaja. Uczestniczyli w nim m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Liturgii, oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, i biskup toruński Wiesław Śmigiel, który pełnił funkcję administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej do czasu objęcia jej przez nowego ordynariusza.

– Pokornie uwzględniam okoliczności, w których papież Franciszek mianował mnie biskupem bydgoskim – powiedział w homilii bp Włodarczyk, przywołując beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, Rok św. Józefa oraz 100. rocznicę urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Zaznaczył, że właśnie te wydarzenia i te postaci wpływają na styl i program jego posługi biskupiej dla ludu Bożego 17-letniej diecezji bydgoskiej. Symbolem stał się również pastorał, który bp Włodarczyk odebrał z rąk nuncjusza apostolskiego, bowiem w 1949 r. otrzymał go bł. kard. Stefan Wyszyński i przez wszystkie lata swojej prymasowskiej posługi używał go w tej świątyni.

Na zakończenie Liturgii bp Włodarczyk zawierzył swoją pasterską posługę Matce Bożej Pięknej Miłości i błogosławionemu biskupowi Michałowi Kozalowi – patronom diecezji bydgoskiej.

Reklama

Biskup Krzysztof Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 r. w Sławnie. W 1981 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, gdzie wówczas studiowali klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Święcenia prezbiteratu otrzymał 21 czerwca 1987 r. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. W latach 1990 – 2005 był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, asystentem kościelnym Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła. Ksiądz Włodarczyk przez cały czas swojej posługi kapłańskiej angażował się także w duszpasterstwo trzeźwościowe. 21 lutego 2005 r. ukończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pt. Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce. W roku akademickim 2006/2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W latach 2007-16 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Papież Franciszek 7 maja 2016 r. mianował go biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 21 września bp Krzysztof Włodarczyk został mianowany biskupem diecezji bydgoskiej.
m.k

AUSTRALIA
Zagrożona wolność

Arcybiskup Peter Comensoli alarmuje, że planowane przez rząd poprawki dotyczące kwestii religijnych do ustawy o równych szansach poważnie ograniczą prawa organizacji wyznaniowych do zarządzania swoją działalnością zgodnie z ich wiarą i sumieniem. Według planów, szkoły prowadzone przez wspólnoty wyznaniowe stracą prawo doboru kadry na podstawie tego, czy kandydaci wyznają fundamentalne wartości nauczane w szkole. – Jestem głęboko zaniepokojony, że rząd może zacząć mówić ludziom wierzącym, co powinno być dla nich ważne w ich organizacjach religijnych – skomentował projekt abp Comensoli. Zaznaczył, że szkoły katolickie są „światłem zaufania i odznaczają się gościnnością właśnie dlatego, że są prowadzone w oparciu o wiarę i wartości katolickie”. Archidiecezja Melbourne zwróciła się do rządu o ponowne rozpatrzenie tej ustawy.
j.k.

KANONIZACJA
Na ołtarze

Reklama

Po przerwie spowodowanej pandemią w Watykanie 15 maja 2022 r. odbędzie się kanonizacja – podała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. W poczet świętych zaliczonych zostanie siedmioro błogosławionych, wśród nich: Karol de Foucauld – francuski konwertyta i pustelnik, który choć żył w Algierii, wywarł znaczący wpływ na Kościół XX wieku, oraz Łazarz Devasahayam – XVIII-wieczny hinduski konwertyta i męczennik. Pozostali przyszli święci to: Cezary de Bus, Ludwik Maria Palazzolo, Justyn Maria Russolillo, Maria Franciszka od Jezusa (Anna Maria Rubatto) i Maria Dominika Mantovani.
w.d.

KRAJ RAJ
Likwidują „Memoriał”

W Rosji trwa rehabilitacja Związku Sowieckiego. Ostatnio władze podjęły próbę likwidacji Stowarzyszenia „Memoriał”, które przez ponad 30 lat ujawniało represje z czasów komunistycznych, upominało się o pamięć i prawdę historyczną, a także broniło w Rosji praw człowieka. Angażowało się też w sprawy polskie, zajmując się m.in. badaniem zbrodni popełnionych przez Sowietów na Polakach, m.in. w Katyniu. Prokuratura Generalna złożyła wniosek do Sądu Najwyższego o likwidację „Memoriału”, gdyż według niej narusza on Konstytucję Rosji. Rozprawa ma się odbyć 25 listopada. Wniosek o likwidację stowarzyszenia potępiła m.in. Komisja Europejska.
j.k.

CHINY
Zasponsorują represje?

Human Rights Watch krytykuje sponsorów zimowych igrzysk olimpijskich w Chinach, które mają się odbyć na początku przyszłego roku, za przemilczanie naruszania praw człowieka w tym państwie. Sophie Richardson, dyrektor HRW w Chinach, ostrzega, że firmy te będą kojarzone z wydarzeniem sportowym naznaczonym cenzurą i represjami. Organizacja zwraca uwagę na represje chińskiego rządu wobec Ujgurów, oraz w Hongkongu, kontrolę mediów i masową inwigilację. Do sponsorów MKOl należą: Intel, Omega, Panasonic, Samsung, Procter & Gamble, Toyota, Visa, Airbnb, Atos, Bridgestone, Coca-Cola, Allianz i Alibaba.
j.k.

USA
Rekordowo nisko

Już tylko 42% obywateli USA pozytywnie ocenia prezydenturę Joego Bidena. Zdaniem 71% Amerykanów, ich kraj zmierza w złym kierunku. To poważny sygnał ostrzegawczy dla rządzących demokratów. Specjaliści podkreślają, że co prawda Amerykanie są z siebie zadowoleni, ale z tego, kto im przewodzi – już nie. W kolejnych wyborach w 2025 r. Biden ma już nie kandydować. Z reprezentantem demokratów może się zetrzeć były republikański prezydent USA Donald Trump, który nie zszedł ze sceny politycznej. Nie byłby bez szans, ale problemem może być jego wiek: wtedy będzie miał 79 lat, czyli rok więcej niż liczy teraz Biden.
j.k.

2021-11-16 11:33

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

„Plan Marshalla”, jak potocznie nazywany jest plan odbudowy Ukrainy, zakłada 10-letni okres gruntownej przebudowy Ukrainy w nowoczesne państwo. Został on przygotowany przez Narodową Radę ds. Odbudowy Ukrainy po Wojnie – organ doradczy prezydenta, który zawiera 15 programów sektorowych, składających się z 850 projektów o wartości ponad 750 mld dol. Najważniejsze z nich przewidują zwiększenie obronności i bezpieczeństwa przez przezbrojenie armii i dostosowanie jej do standardów NATO oraz integrację państwa z UE, w tym m.in. adaptację ukraińskiego prawa do unijnego. Plan zakłada wzrost gospodarczy na poziomie 7% rocznie, a został zaprezentowany w czasie konferencji w Lugano. Władze Ukrainy twierdzą, że głównym źródłem finansowania narodowych projektów będą zamrożone środki należące do Rosji i rosyjskich oligarchów. Ukraiński premier oświadczył, że aktywa te (szacowane na 300-500 mld dol.) powinny zostać skonfiskowane i przekazane Ukrainie. Jak ocenia warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich, plan odbudowy jest projektem całkowitej transformacji państwa i gospodarki, szczególnie pod względem infrastruktury. Jego największą słabością jest jednak niejasność źródeł finansowania. Wykorzystanie zamrożonych przez Zachód rosyjskich środków wydaje się zasadne, ale nie wiadomo, w jakim stopniu będzie możliwe, bo nie istnieją powszechne mechanizmy prawne, które pozwalałyby na konfiskatę rosyjskiego majątku i przekazanie go Ukrainie. Kijów liczy też na wsparcie ze strony państw partnerskich i międzynarodowych instytucji finansowych oraz na inwestycje sektora prywatnego.w.d.
CZYTAJ DALEJ

Geografia, wiek, zakony: kim są kardynałowie powołani do wyboru nowego papieża?

2025-04-29 14:29

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Od 7 maja 53 kardynałów europejskich, 37 amerykańskich (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 azjatyckich, 18 afrykańskich i 4 z Oceanii zbierze się na konklawe. Najmłodszym kardynałem jest 45-letni Ukrainiec (ale reprezentujący Australię) Mykoła Byczok, a najstarszym 79-letni Hiszpan Carlos Osoro Sierra. Po raz pierwszy w Kaplicy Sykstyńskiej reprezentowanych będzie 12 narodów z rodzimymi wyborcami, w tym Haiti, Zielony Przylądek, Papua Nowa Gwinea, Szwecja, Luksemburg i Sudan Południowy.

135 elektorów, którzy wezmą udział w konklawe, aby wybrać 267. papieża, pochodzi z 71 różnych krajów na pięciu kontynentach. Swych przedstawicieli ma 17 narodów z Afryki, 15 z Ameryki, 17 z Azji, 18 z Europy i 4 z Oceanii. Rodzimych purpuratów-elektorów ma po raz pierwszy 13 krajów: z Haiti pochodzi kardynał Chibly Langlois, Zielony Przylądek - Arlindo Furtado Gomes, Republika Środkowoafrykańska - Dieudonné Nzapalainga, Papua Nowa Gwinea - John Ribat, Malezja - Sebastian Francis, Szwecja - Anders Arborelius, Luksemburg - Jean-Claude Hollerich, Timor Wschodni - Virgílio do Carmo da Silva, Singapur - William Seng Chye Goh, Paragwaj - Adalberto Martínez Flores, Sudan Południowy - Stephen Ameyu Martin Mulla, Mjanma - Charles Bo i Serbia - Ladislav Nemet. Łącznie w Kaplicy Sykstyńskiej zasiądzie 53 kardynałów z Europy, 37 Amerykanów (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 z Azji, 18 z Afryki i 4 z Oceanii.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienia Franciszka o konklawe: kardynałowie są odcięci od świata

2025-04-30 07:17

[ TEMATY ]

konklawe

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Uczestnicy konklawe są całkowicie odcięci od świata - okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane; nie wolno mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych - wspominał Franciszek w swojej autobiografii. Papież jest jedyną osobą, która może zdradzić tajemnice konklawe.

W środę, 7 maja ma rozpocząć się konklawe, by wybrać następcę papieża Franciszka. Zasady przeprowadzenia wyborów określa wydana w 1996 roku przez papieża Jana Pawła II Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis. Zakłada ona m.in. zachowanie tajmenicy konklawe. Jedyną osobą, która może uchylić kulisów wyborów, jest sam papież, co Franciszek zrobił w swojej autobiografii pt. "Nadzieja".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję