Reklama

Niedziela Wrocławska

Jak dziś ewangelizować?

Formacja nie kończy się wraz z momentem przyjęcia święceń kapłańskich. Ta droga dopiero się rozpoczyna.

Niedziela wrocławska 47/2021, str. V

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Ks. Łukasz Romańczuk/ Niedziela

Ks. Krzysztof Kralka, pallotyn

Ks. Krzysztof Kralka, pallotyn

Pomocą w nadążaniu za świeżością głoszenia Ewangelii są kursy formacyjne prowadzone w Domu Formacji Stałej w Sulistrowiczkach.

– Spotkania formacyjne trwają kilka dni. Przeznaczone są one dla księży danego rocznika. Tematy, które podejmujemy, dotyczą wszystkich spraw, którymi żyjemy: kształtowaniu człowieczeństwa, kapłańskiej duchowości, zgłębiania teologii, prowadzenia duszpasterstwa, od kierownictwa duchowego po zarządzanie parafią. Przygotowane są wykłady, warsztaty i dyskusje. To także świetna okazja do kapłańskiego spotkania. Prowadzą je zaproszeni goście, kompetentni w swych dziedzinach – zaznacza ks. Maciej Małyga, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłańskiej.

W ramach kursu formacyjnego dla księży święconych w roku 1992 odbyło się wiele interesujących konferencji, spotkań i ćwiczeń. Wśród prelegentów był: ks. Marcin Marsollek, zajmujący się na co dzień osobami uzależnionymi. Kapłan ten mówił o wolności człowieka duchowego. Z kolei Agnieszka Janiak podjęła temat: „Sztuka dawania świadectwa”. W dalszej części spotkania przygotowane są tematy związane z teologią moralną i dylematami, z którymi zmagają się wierni, a także konferencja o całości formacji czy duszpasterstwie rodzin.

Mówiąc o ewangelizacji ks. Krzysztof Kralka, pallotyn, ukazał działanie w tej materii na różnych przestrzeniach. Na samym początku zwrócił uwagę, że gdy nie ma dobrej podbudowy teorii ewangelizacji, ciężko jest dobrze ewangelizować.

Powołując się na adhortację apostolską Evangelii nuntiandi Pawła VI, kapłan przywołał słowa: „Ewangelizacja nie jest najważniejszym zadaniem Kościoła, ale jedynym. Komentując te słowa, pallotyn stwierdził: – Kościół nie ma nic innego do roboty niż ewangelizować. Naszym zadaniem jest głoszenie Jezusa, kontynuowanie jego misji.

Jeśli Kościół podejmuje inne dzieła, to mają one prowadzić do spotkania z Jezusem, w innym przypadku popełnia błąd – zaznacza kapłan.

Reklama

Dzieło ewangelizacji ma szerokie granice. Zasadniczo są to wszystkie podejmowane działania, aby ludzie zostali zbawieni. – Historia pokazuje precyzyjne działanie ewangelizacyjne. Na początku nie było innych celów oprócz tego, że ludzie mają poznać Jezusa. Pierwsi ewangelizatorzy wiele ryzykowali, wychodzili ze swojej strefy komfortu, narażali swoje życie. Kościół słuchał Boga jak ewangelizować. Przykładem jest Filip, który spotyka Etiopa i tłumaczy słowo, które prowadzi go do nawrócenia i chrztu – podkreślił ks. Krzysztof Kralka.

Ewangelizacja wymaga czasu, ale także zaangażowania. – Twórczość i kreatywność jest najważniejszym atutem ewangelizatora. To pozwala z każdej pozycji wyprowadzić nauczanie, które pozwoli poznać Jezusa – powiedział kapłan.

Ewangelizatorzy stają dziś przed zadaniem rozeznania, w jaki sposób docierać do człowieka, który zatracił w sobie pragnienie Boga. – Gdy zaczynam głosić kerygmat, ważne jest, aby dzielić się swoim doświadczeniem spotkania z Jezusem. I nie da się wejść w życie chrześcijańskie, jeśli nie poznało się kerygmatu – powiedział ks. Krzysztof Kralka, obrazując to rysunkiem góry.

Dalsza część wykładu związana była z zaangażowaniem w ewangelizację. Opierała się na ukazaniu kerygmatu, działań duszpasterskich oraz prowadzeniu do głębszego poznania Boga i Kościoła. Nie zabrakło także świadectw, które ukazywały potrzebę głoszenia kerygmatu oraz konsekwencje spowodowane jego brakiem. Każdy z uczestników spotkania miał okazję zadać pytanie oraz podać dane zagadnienie pod dyskusję.

Więcej wczytując kod QR

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna #TenWKtórym

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Facebook

geralt/pixabay

Papirus

Papirus

Już w najbliższy wtorek rusza internetowa ewangelizacja pod hasłem #TenWKtórym. W ramach nowego cyklu facebookowych spotkań znani autorzy książek będą na żywo odpowiadać na nurtujące pytania dotyczące wiary, duchowości czy codziennych dylematów.

Inicjatywę przygotowały dwie chrześcijańskie księgarnie - Tolle.pl i Gloria24.pl. - Główną ideą, jaka przyświecała powstaniu obu księgarni była ewangelizacja i głoszenie dobrych treści wśród ludzi. Chcemy to robić na jeszcze szerszą skalę niż dotąd. Nie ma przecież człowieka, który by się nie zmagał ze sobą, ze swoją wiarą czy duchowością - wyjaśnia Paulina Smoroń z Tolle.pl.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję