Reklama

Niedziela Kielecka

Odkrywają swoją drogę

Rozmawiali o swoim miejscu w życiu, o Bożym głosie w sercu, modlili się i uczyli – i choć krótko, bo tylko przez trzy dni, ale na tyle, by umocnić się na drodze ku kapłaństwu.

Niedziela kielecka 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

rozeznanie powołania

powołania

T.D.

Próbowali, jak to jest w Seminarium

Próbowali, jak to jest w Seminarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach weekendu powołaniowego „Zostań klerykiem na weekend” w kieleckim Seminarium spotkało się 17 uczniów i studentów, od 26 do 28 listopada. Popularny projekt służy rozeznaniu powołania u młodych mężczyzn.

Kieleckie Seminarium ma na swym koncie kilkanaście edycji tego wydarzenia, wzięło w nim udział co najmniej kilkaset osób. Te spotkania niekiedy skutkują rozpoczęciem studiów i formacji w WSD – jest kilkanaście takich przypadków. – Ja sam byłam uczestnikiem „weekendu” i mógłbym teraz na spokojnie wskazać co najmniej pięciu obecnych alumnów, którzy brali w nim udział – mówi al. Mateusz Smolarczyk, odpowiedzialny w tym roku za organizację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy przyjechali z różnych parafii diecezji kieleckiej, m.in. z Kielc, Grzymałkowa, Łukowej, Jędrzejowa, Skorzeszyc, Włoszczowy, a nawet z archidiecezji łódzkiej. Mogli doświadczyć życia studenta WSD, włączając się w codzienność klerycką, uczestnicząc w modlitwach, spotkaniach z księżmi profesorami, wykładach czy w sprzątaniu.

Reklama

Rekolektanci wysłuchali m.in. wykładu ks. prof. Tomasza Siemieńca z dziedziny biblistyki, uczestniczyli w quizie biblijnym („bardzo dobrze wywiązali się z 40 pytań” – mówi ks. Kamil Banasik, odpowiedzialny za powołania w diecezji kieleckiej), spotkali się z ks. Dariuszem Węgrzynem oraz z ks. rektorem Pawłem Tamborem. W czterech grupach rozegrali grę terenową w gmachu seminarium, a modlitwy odbywały się razem ze wspólnotą klerycką. Było to m.in. wprowadzenie do modlitwy brewiarzowej, adoracja Najświętszego Sakramentu, Godzinki i medytacje, Msza św., Koronka, czy wigilia I niedzieli Adwentu. Wieczory integracyjne i prace porządkowe w kaplicach przerywały rytm wykładów i modlitwy. Diakon Michał Stępień przygotował także konferencję powołaniową ze świadectwem.

Uczestnicy bardzo dojrzale podeszli do weekendu. 22-letni Jakub Prusiecki jest studentem Politechniki Świętokrzyskiej (z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie). Ma za sobą spotkanie wakacyjne, które dało mu pewne wyobrażenie o życiu za murami Seminarium. – Wtedy myślałem, że znam odpowiedź, ale jednak nie… Przyjechałem jej szukać. Myślę, że Pan Bóg mnie przyprowadził – mówi. – Czy jest niepewność? Oczywiście, pewien lęk jest, to musi być dojrzała decyzja. Jednak w świecie „świeckim” tego lęku czułem znacznie więcej. Niesamowicie dużo daje mi spotkanie z Bogiem w kaplicy św. Stanisława Kostki, zachęcam wszystkich do modlitwy w tej kaplicy – podkreśla.

Grzegorz Pacierz to tegoroczny maturzysta z LO im. Józefa Wybickiego, pochodzi z parafii Ducha Świętego w Kielcach. To nie pierwsza jego wizyta w Seminarium, ale pierwszy udział w „weekendzie”. – Seminarium inaczej wygląda od środka, niż ma się wyobrażenie oceniając z zewnątrz. Widać tutaj głębię życia i życie modlitwą. To nie jest ani straszne, ani nie jest stratą czasu, jak niektórzy uważają, to jest budowanie relacji z Bogiem – podkreśla. Zainteresował go wykład biblijny – wprowadzenie, jaką drogę przechodzimy od zapisanego po grecku czy hebrajsku tekstu Biblii ku jego zrozumieniu, kiedy otwieramy polskie tłumaczenie. – Jeśli nie Seminarium, to co? – Nie szukam planu B. Chciałbym być kapłanem, który z Bogiem wychodzi do ludzi – podkreśla.

Życzymy wytrwałości i spełnienia tych marzeń.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze powołania

Niedziela wrocławska 17/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Powołania

rozeznanie powołania

niedziela dobrego pasterza

Zdjęcie ze zbiorów prywatnych

Dk. Michał Adamkowski pochodzi z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzegu Dolnym

Dk. Michał Adamkowski pochodzi z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej
Polski w Brzegu Dolnym

Niedziela Dobrego Pasterza przypomina nam o potrzebie modlitwy o wierne i święte powołania kapłańskie.

Dla alumnów przygotowujących się do przyjęcia święceń kapłańskich wyznaczona jest droga sześcioletniej formacji. Pierwsze 2 lata poświęcone są filozofii, a następnie rozpoczyna się studiowanie teologii. – Filozofia otwiera rozum, poszerza horyzonty i otwiera niekiedy drzwi do zrozumienia czegoś, co funkcjonuje również i we współczesnym świecie. Doktorzy Kościoła z czasów średniowiecza używali sformułowania, że filozofia jest służebnicą teologii – wyjaśnia dk. Michał Adamkowski.
CZYTAJ DALEJ

Strzelanina nieopodal Białego Domu. Dwóch żołnierzy w stanie krytycznym

2025-11-26 21:56

[ TEMATY ]

Biały Dom

PAP

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że żołnierze Gwardii Narodowej, postrzeleni w środę nieopodal Białego Domu, są w stanie krytycznym i że sprawca również został postrzelony. Zapowiedział, że napastnik zapłaci za zbrodnię wysoką cenę.

„Zwierzę, które postrzeliło dwóch żołnierzy Gwardii Narodowej - obaj ciężko ranni i obecnie przebywający w dwóch różnych szpitalach - również jest ciężko ranne, ale niezależnie od tego zapłaci bardzo wysoką cenę” - napisał Trump na platformie społecznościowej Truth Social.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie do Słowa Bożego: modlitwa nie jest prywatnym hobby

2025-11-26 21:00

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Adobe Stock

Dekret Dariusza zakazuje przez trzydzieści dni modlitwy do kogokolwiek poza królem. To klasyczna „religia państwowa”. Władza żąda znaku absolutnej lojalności. Daniel nie robi demonstracji. „Jak zwykle” otwiera okna ku Jerozolimie i trzy razy dziennie modli się do Boga. Właśnie ta spokojna wierność rytmowi przymierza staje się powodem oskarżenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję