Reklama

Wiadomości

Aborcja zamiast Dmowskiego

Rada Warszawy poparła petycje środowisk proaborcyjnych, by centralne skrzyżowanie w stolicy – rondo Romana Dmowskiego zmieniło nazwę na „rondo praw kobiet”. Propozycji tej sprzeciwiają się liczne instytucje oraz naukowcy, bo Dmowski jest jednym z ojców niepodległości.

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 36

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rondo im. Romana Dmowskiego to jeden z najważniejszych punktów komunikacyjnych Warszawy. To tam co roku rozpoczyna się Marsz Niepodległości. Pomysł zmiany patrona padł w 2020 r. podczas strajków kobiet, które domagają się aborcji na życzenie. – Roman Dmowski jest częścią panteonu bohaterów, którzy zasłużyli się dla Polski; każdego z nich powinniśmy dzisiaj z taką samą życzliwością wspominać i upamiętniać – mówi Niedzieli Piotr Mazurek, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, inicjator społecznej akcji #DmowskiZostaje.

Historia bez bohaterów

Roman Dmowski uważany jest za jednego z trzech głównych ojców niepodległości – obok Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. To on stał na czele polskiej dyplomacji podczas konferencji wersalskiej. Piłsudski na Litwie, Paderewski na Ukrainie, a Dmowski był wychowany na rogatkach Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że nie chodzi mu o walkę z Romanem Dmowskim, a o pewien symbol protestu kobiet. Z kolei premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Trzaskowski pisze nowy rozdział polskiej historii, w którym nie ma miejsca dla bohaterów naszej niepodległości. – Usunięcie Romana Dmowskiego z nazwy warszawskiego ronda to historyczne barbarzyństwo. Przeraża mnie to, że polityka samorządowa tak agresywnie wchodzi w symbole polskiej niepodległości – zauważył dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

Minister edukacji i nauki przypomniał, jak wyglądały proaborcyjne protesty w 2020 r., które mają być upamiętnione przez prezydenta Trzaskowskiego. – Zmiana nazwy powinna być na rondo chamstwa i wulgarności niektórych kobiet nierozumiejących rzeczywistości. Mieliśmy tam do czynienia z wulgarnością i chamstwem na skalę dotąd niespotykaną, a następnie z czymś, co eskalowało również atakiem na kościoły – powiedział min. Przemysław Czarnek.

Polityczna prowokacja

Minister Mazurek uważa, że władze miasta może powstrzymać silny opór społeczny. Projekt budzi bardzo dużo wątpliwości u niektórych radnych, także wśród koalicji rządzącej Warszawą. Przyjęcie petycji nie oznacza jeszcze, że nazwa ronda zostanie zmieniona, ani nie wskazuje Radzie konkretnych terminów zmiany nazwy. – Trudno ocenić, jaki plan ma prezydent Trzaskowski. Wszystkie klucze do tej sprawy są obecnie w warszawskim Ratuszu. To będzie decyzja pana prezydenta i ewentualnie przewodniczącej Rady Warszawy – zaznacza min. Mazurek, który jest także warszawskim radnym.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego przygotował apel, który zyskał poparcie kilkuset instytucji, stowarzyszeń historycznych i patriotycznych oraz naukowców. – Traktujemy ten apel, dzisiejsze spotkanie, jako lekcję historii i zapraszamy do zapoznania się z historią tego wielkiego patrioty. Powinniśmy rozwijać wiedzę na temat Dmowskiego, a nie tkwić w stalinowskiej propagandzie – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Symbolika ronda Dmowskiego wykracza poza lokalną sprawę samorządową. To w tym miejscu rozpoczynają się marsze w Święto Niepodległości 11 listopada, tu też gromadzą się 1 sierpnia, co roku, rzesze Polaków, by uczcić bohaterów Powstania Warszawskiego. Zmiana nazwy ronda, by upamiętnić skrajnie lewicowe protesty aborcyjne, to polityczna prowokacja, za którą mogą pójść kolejne miasta w Polsce. – Jeśli pozwolimy usunąć rondo Dmowskiego w imię bieżącej gry polityczno-ideologicznej, to otworzymy drogę do „wygumkowania” z przestrzeni publicznej kolejnych narodowych bohaterów. Musimy to zatrzymać – podkreśla min. Mazurek.

2021-12-27 12:46

Oceń: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Sławomir Oder członkiem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

2025-12-06 13:18

[ TEMATY ]

bp Sławomir Oder

Karol Porwich/Niedziela

Bp Sławomir Oder

Bp Sławomir Oder

Biskup gliwicki Sławomir Oder został członkiem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Decyzję taką podjął papież Leon XIV.

Wśród nowych członków tej dykasterii znaleźli się również kardynałowie: Rainer Maria Woelki, arcybiskup Kolonii w Niemczech; Angelo De Donatis, penitencjarz większy; Roberto Repole, arcybiskup Turynu i biskup Susy we Włoszech; Ángel Fernández Artime SDB, proprefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego; a także abp Fortunato Morrone, metropolita Reggio Calabria-Bova we Włoszech oraz włoski biskup Alfonso Vincenzo Amarante CSsR, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Urodził się ok. 270 r. w Azji Mniejszej w bogatej rodzinie. Wyróżniał się pobożnością i wrażliwością na potrzeby bliźnich. Po śmierci rodziców dzielił się z innymi swoim majątkiem. Został wybrany biskupem Miry. Według legendy podrzucił trzy worki złota ubogiemu szlachcicowi na posag dla jego córek, wychodzących za mąż. Również dzięki legendzie dowiadujemy się o modlitwie św. Mikołaja, która ocaliła życie rybakom podczas sztormu. Św. Mikołaj był uwięziony za czasów prześladowań cesarza Dioklecjana. Uwolniony w 313 r. na mocy Edyktu Mediolańskiego. Zmarł ok. 350 r. Ciekawostki z języka greckiego imię Nikolaós (nike - zwycięstwo, laos - lud) oznacza zwycięstwo nad ludem
CZYTAJ DALEJ

Katedra Notre Dame nadal za darmo, „to miejsce kultu i nawróceń”

2025-12-06 15:58

[ TEMATY ]

Notre Dame

Vatican Media

Archidiecezja paryska zabiega o zachowanie darmowego wstępu do katedry Notre-Dame. We Francji wstęp do miejsc kultu jest darmowy. Abp Ulrich podkreśla, że pomimo swych walorów turystycznych katedra jest przede wszystkim miejscem kultu, a nawet ci, którzy wchodzą do niej jako turyści, wewnątrz często stają się pielgrzymami, a nawet doświadczają prawdziwego nawrócenia.

Metropolita Paryża opowiada, że posługujący w katedrze kapłani na co do dzień spotykają się z takimi przypadkami. Podchodzą do nich ludzie i pytają się, jak można zostać chrześcijaninem?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję