Reklama

Niedziela Łódzka

Jedni drugich ciężary noście

Zamykając się na innych, nie wypełnimy w pełni nauki Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Wiesław Kamiński, wiceprzewodniczący Komisji Ekumenicznej Archidiecezji Łódzkiej.

Niedziela łódzka 3/2022, str. I

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ks. Paweł Kłys

Słowo Boże wzywa nas do jedności

Słowo Boże wzywa nas do jedności

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Polsce ma wieloletnią tradycję. Obchodzony jest co roku między 18 a 25 stycznia, kiedy niegdyś celebrowano święta: katedry św. Piotra i nawrócenia św. Pawła. I choć nazwa wskazuje, że świętowanie trwa 7 dni, to w regionie łódzkim potrwa aż 15. Od 16-29 stycznia pod hasłem „Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa” (Ga 6, 2) katolicy, protestanci, luteranie, prawosławni, baptyści oraz mariawici będą modlić się o jedność chrześcijan podczas wspólnych nabożeństw ekumenicznych.

Ruch ekumeniczny ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Od Soboru Watykańskiego II Kościół katolicki odczytując „znaki czasu” wstąpił na ekumeniczną drogę. Jak pisał Jan Paweł II w encyklice Ut unum sint, Bóg nie chce dzielić, ale jednoczyć cały rozproszony rodzaj ludzki, aby był żywą wspólnotą Jezusa Chrystusa. Zgodnie z myślą papieża Polaka mamy dążyć do komunii, do miłości bliźniego.

Do uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu i wspólnej modlitwy zapraszają organizatorzy, czyli Oddział Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komisja ds. Ekumenizmu Kurii Metropolitalnej w Łodzi. – Podczas piętnastu dni chcemy modlić się, abyśmy byli jednością w wierze, nadziei i miłości. Ufamy, że wiele osób odpowie na nasze zaproszenie i przyjdzie do różnych kościołów, pogłębiając więź z siostrami i braćmi, bo przecież o to w tym chodzi. Ekumenizm jest drogą naszego Kościoła. Zamykając się na innych, nie wypełnimy w pełni nauki Kościoła, nauki Jezusa Chrystusa. Naszym zadaniem jest dążenie do jedności, będąc w drodze, walcząc z podziałami, grzechami i tym wszystkim, co oddziela nas od Chrystusowej miłości – mówi ks. Wiesław Kamiński. Spotkania ekumeniczne odbędą się według tradycji modlitewnych danego Kościoła. Centralnym wydarzeniem będzie nabożeństwo w katedrze łódzkiej, podczas którego przedstawiciele różnych wyznań dokonają mandatum, gestu istotnego dla życia chrześcijańskiego.

W rozpoczynającym się tygodniu nabożeństwa ekumeniczne odbędą się m.in. w kościele ewangelicko--reformowanym w Bełchatowie, kościele rzymskokatolickim i kościele ewangelicko-reformowanym w Zelowie, kościele ewangelicko-augsburskim w Pabianicach, autokefalicznym kościele prawosławnym w Łodzi oraz kościele chrześcijan baptystów w Łodzi. W tym czasie odbędą się także Dni Judaizmu w Kościele katolickim i sympozjum ekumeniczne. W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi planowany jest również benefis ks. Adama Kleszczyńskiego, emerytowanego pastora metodystów i działacza ekumenicznego.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumenizm – przeciwnicy i entuzjaści

Niedziela świdnicka 5/2022, str. I

[ TEMATY ]

ekumenizm

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W centrum zdjęcia prawosławny kapłan Piotr Nikolski z żoną Natalią w czasie nabożeństwa ekumenicznego w cerkwi

W centrum zdjęcia prawosławny kapłan Piotr Nikolski z żoną Natalią w czasie nabożeństwa ekumenicznego w cerkwi

„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. Pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W naszej diecezji ma on wyjątkowo rozbudowany charakter. Spotkania ekumeniczne w świdnickiej katedrze, ewangelicko-augsburskim Kościele Pokoju czy prawosławnej cerkwi to najważniejsze jego punkty.

CZYTAJ DALEJ

Katowice/ Kierowca autobusu miejskiego uratował 1,5-roczne dziecko

2022-09-23 17:46

[ TEMATY ]

dziecko

resuscytacja

kierowca

Adobe.Stock

Kierowca autobusu miejskiego z Katowic wykorzystał umiejętność prowadzenia resuscytacji krążeniowej, aby uratować podróżujące jego pojazdem z mamą 1,5-roczne dziecko. Współpracując z inną pasażerką wykonał masaż serca, a potem pilnował przytomności dziecka do przyjazdu ratowników.

Jak wynika z piątkowej informacji katowickiego samorządu, kierowca z 14-letnim stażem, pracujący w należącym do miasta Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach, w poniedziałek wykonywał kursy na zastępującej tramwaje linii T-20. Jadąc z Placu Wolności, po zatrzymaniu się na światłach na ul. Gliwickiej, usłyszał z wnętrza autobusu krzyk kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję