Reklama

Niedziela Łódzka

Pracujemy nad jednością

Założona przez jezuitę, międzynarodowa wspólnota powołana do życia we Francji w latach 70., ma swoje miejsce także w Łodzi.

Niedziela łódzka 3/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Łódź

Wspólnota Chemin Neuf

Archiwum wspólnoty

To, co możemy robić wspólnie – robimy wspólnie – mówi o. Petr Seyfried

To, co możemy robić wspólnie – robimy wspólnie – mówi o. Petr Seyfried

Jako jedyna grupa w mieście zamieszkuje w kamienicy, gdzie w duchu jedności gromadzi różnorodność wyznań i etapów życia.

Duch Święty jest zawsze na miarę wyzwań naszych czasów

Od 2007 r. w kamienicy przy ul. Jaracza 11 mieści się dom wspólnoty i akademik dla studentów. Chemin Neuf jest katolicką wspólnotą o powołaniu do pracy, o jedność chrześcijan. Jej członkami są nie tylko osoby świeckie, ale także osoby konsekrowane oraz osoby innych wyznań chrześcijańskich. – Jesteśmy wspólnotą o duchowości ignacjańskiej, dla której ta duchowość jest podstawą, dającą strukturę istotną w naszych inicjatywach. Pragniemy, by ekumenizm nie był instytucjonalny, to życie braterskie jest możliwe na poziomie ekumenicznym – mówi o. Petr Seyfried, odpowiedzialny za dom oraz wspólnotę w Łodzi.

Różnorodność inicjatyw

Reklama

Członkowie wspólnoty razem pracują w duchu troski o jedność. Wspólne mieszkanie, możliwość modlitwy, prowadzenie szeregu inicjatyw m.in. na rzecz młodych. – Na tej bazie wspólnotowości próbujemy żyć na co dzień – w pracy, w modlitwie, w ewangelizacji. To, co możemy robić wspólnie – róbmy wspólnie – dodaje o. Petr.

Grupa wychodzi z rozmaitymi propozycjami. Inicjatywy dla młodych są w dwóch kategoriach wiekowych: 14-18 oraz 18-30 lat. Pary i małżeństwa także znajdą swoje miejsce formacji w ramach Misji Kana. „Wiara i Praca” to grupa osób aktywnych zawodowo, których pragnieniem jest łączyć pracę z życiem duchowym. Spotkania odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.30. W każdy wtorek o godz. 20 grupa spotyka się na wspólnym uwielbieniu. Nie może zabraknąć możliwości odbycia rekolekcji w ciszy, w duchu ignacjańskim, które także proponuje Chemin Neuf. Każda inicjatywa otwarta jest na różnorodność – nie tylko wyznań chrześcijańskich, ale i osobowości, charakteru czy stylu życia. – Nie tylko Kościół, ale i świat potrzebuje pracy o jedność, na poziomie osobistej jedności człowieka, odkrywania tego, kim naprawdę jestem, takiej pracy o jedność pośród różnych. I to zawiera w sobie ta wspólnota – mówi duszpasterz.

Jedność w różnorodności

W trosce o jedność istotny jest dialog oraz wspólna modlitwa. Chemin Neuf dążąc do jedności, wspólnymi siłami pracuje nad tym, by wyjść ze strefy komfortu, przekroczyć granicę różnorodnych kultur, osobistych, nawyków, by spotkać się z tymi, którzy są odmienni, znaleźć wspólną drogę do Zbawienia poprzez wzajemne ubogacanie się każdego dnia.

– Jestem członkiem wspólnoty od 27 lat, to nie tylko grupa, w której żyję, ale i styl życia. Dużo pracuję z młodymi, opiekuję się misją młodych. Być członkiem wspólnoty, to być na wzór Jezusa, przekraczać różne granice. Papież wzywa nas do tego, by wyjść na peryferie naszego świata i spotykać się z ludźmi, którzy są poza moją granicą, poza strefą mojego komfortu. W tych różnych kulturach czuć, że jest potrzeba przekroczenia granic, by spotkać się z tym, który nie jest taki jak ja – podsumowuje o. Petr.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia prawdziwa

Niedziela łódzka 1/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Łódź

okno życia

Archiwum Sióstr Urszulanek w Łodzi

Pozostawione w Oknie Życia dziecko natychmiast otrzymuje pomoc

Pozostawione w Oknie Życia dziecko natychmiast otrzymuje pomoc

Po raz kolejny tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy oczekujemy na przyjście nowo narodzonego Jezusa, w Oknie Życia pojawia się nowe życie.

Rok temu, w środku nocy, w łódzkim oknie u sióstr urszulanek pojawił się chłopiec. Przed dwoma tygodniami, w dniu, kiedy rozpoczyna się nowenna przed Bożym Narodzeniem, dziecko pojawia się w piotrkowskim domu Zgromadzenia Sióstr Maryi Wspomożycielki.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie

2022-05-16 13:03

[ TEMATY ]

Ukraina

Rafał Staszewski

Matka Boża Janowska

Matka Boża Janowska

Początek kultu maryjnego w Janowie sięga 1655 roku, chociaż parafia rzymskokatolicka istniała tu od 8 sierpnia 1614 roku, kiedy to urzędnik lwowski Jan Swoszowski z herbu Gryf, założyciel miasta Janów ufundował parafię obrządku łacińskiego pw. NMP, św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela.

Parafia została włączona do struktury lwowskiego dziekanatu. Historia pokazuje nam, że już w pierwszych latach działalności parafii szczególnym kultem otoczona tu była Matka Najświętsza. Już od 1664 roku utworzono księgę, która dokładnie notuje o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej Janowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Żagań. Odnów Swoje cuda w naszych czasach

2022-05-16 23:25

[ TEMATY ]

Żagań

charyzmatyczne

Kamil Krasowski

Tym razem konferencję wygłosił Marek Filar - mąż jednej żony, ojciec czwórki dzieci, ze Wspólnoty Radości Paschalnej z Gdyni

Tym razem konferencję wygłosił Marek Filar - mąż jednej żony, ojciec czwórki dzieci, ze Wspólnoty Radości Paschalnej z Gdyni

W Sali Opackiej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu 16 maja odbyło się kolejne spotkanie zatytułowane "Odnów Swoje cuda w naszych czasach".

Było to piąte z cyklu siedmiu spotkań charyzmatycznych stanowiących przygotowanie do Pięćdziesiątnicy. Tym razem konferencję wygłosił Marek Filar - mąż jednej żony, ojciec czwórki dzieci, ze Wspólnoty Radości Paschalnej z Gdyni, pasjonat ewangelizacji, członek zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski. Gość mówił o doświadczeniu charyzmatycznym w Kościele w Polsce, o ważnych wydarzeniach, niezwykłych osobach i własnych doświadczeniach tamtych lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję