Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie tylko w styczniu

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był dobrą okazją do ekumenicznej rozmowy w redakcji Niedzieli.

Niedziela częstochowska 4/2022, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Michał Janik/Niedziela TV

Częstochowska ekumenia ma się dobrze

Częstochowska ekumenia ma się dobrze

Lokalna ekumenia jest bardzo dynamiczna. Jako chrześcijanie spotykamy się po to, żeby się przede wszystkim razem modlić. Bardzo nam dzisiaj potrzeba świadectwa modlących się duchownych razem ze swoimi parafianami – podkreślił ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika oraz kierownik Referatu dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Nie tylko styczeń

Duchowny wskazał, że przeżywany w styczniu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan nie wyczerpuje działalności ekumenii częstochowskiej. – Ona trwa przez cały rok – dodał. Ksiądz Grabowski zaznaczył również, że ekumenizm nie jest uprawiany na pokaz. – Musimy być świadectwem, że chrześcijanie, mimo podziałów, nie są skłóceni – przyznał.

Bracia i siostry

Czy wspólna modlitwa podzielonych chrześcijan ma sens? – Oczywiście, że tak – odpowiedział z przekonaniem ks. Marcin Bielawski, nowy proboszcz prawosławnej parafii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Częstochowie. Duchowny zauważył, że w Modlitwie Pańskiej Chrystus nauczył nas mówić nie: Ojcze mój, ale: Ojcze nasz. – Świadczy to o tym, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami – przypomniał.

Chrystusowi

Reklama

Ksiądz Adam Glajcar, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, zwrócił uwagę, że „nasze parafie nie są tylko zamkniętymi ciałami”. – One muszą być otwarte i są otwarte. Jesteśmy skazani jeden na drugiego. Ekumenizm pokazuje Chrystusa, który jednoczy. Ludzie żyją ze sobą, obok siebie i przy sobie. Są skazani na siebie, na wspólne szanowanie sie i modlenie się – zaznaczył. Odwołując się do historii pierwotnego Kościoła, duchowny przypomniał, że już wtedy jedni chrześcijanie mówili, że są Piotrowymi, a drudzy określali się Pawłowymi. – Nie, jesteśmy Chrystusowymi i mamy dążyć do Chrystusa, który jest naszą drogą, prawdą i życiem – stwierdził.

Podstawa, nie suplement

Ksiądz Grabowski życzył wszystkim większej świadomości ekumenicznej. – Ekumenizm nie jest jakimś suplementem do działalności kościelnej. Ekumenizm to podstawowa droga Kościoła. Po prostu wypełniamy wolę Jezusa – zauważył. Ksiądz Bielawski zachęcił, aby koncentrować się na tym, co łączy chrześcijan, a nie na tym, co ich dzieli. – W łączności będziemy znajdować wspólną drogę do Trójjedynego Boga – wskazał.

Materiał wideo będzie dostępny na stronie: www.tv.niedziela.pl . Fragment rozmowy zostanie również wyemitowany w Telewizji Orion 30 stycznia między godz. 17 i 18 w magazynie Niedziela w mieście.

2022-01-18 11:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Módlmy się o zasypywanie głębokich fos”

Niedziela kielecka 6/2017, str. 2

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

T.D.

Końcowe błogosławieństwo u metodystów. W tle krzyż z naszych grzechów

Końcowe błogosławieństwo u metodystów. W tle krzyż z naszych grzechów

Nabożeństwo Słowa Bożego 18 stycznia w kościele ewangelicko-metodystycznym w Kielcach rozpoczęło tegoroczne spotkania i wspólne modlitwy w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Była refleksja nad Słowem Bożym, symboliczne budowanie i burzenie muru (z pudełek), piękny śpiew i agapa.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję