Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź

Skuteczne narzędzie łaski

Łódź We wspólnocie Chemin Neuf odbyły się uroczyste Nieszpory z udziałem duchownych różnych wspólnot chrześcijańskich.

Niedziela łódzka 5/2022, str. III

[ TEMATY ]

Wspólnota Chemin Neuf

Julia Saganiak/Niedziela

Młodzi licznie zaangażowali się w nabożeństwo

Młodzi licznie zaangażowali się w nabożeństwo

W ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan wierni zebrali się na ekumenicznym spotkaniu, podczas którego uwielbiali Boga, wsłuchiwali się w Jego słowo, śpiewali psalmy oraz modlili się o jedność.

Komentarz do Ewangelii powiedział ks. Arkadiusz Raczka, duchowny z kościoła ewangelicko-augsburskiego. Mówił o czterech powołanych apostołach, których łączyło realizowanie misji Pana. – My też jesteśmy różni. Nie tylko osobowościowo, ale także różnimy się wyznaniowo, a te różnice przysparzają nieco więcej problemów. Określamy siebie mianem sióstr i braci w Chrystusie, ale jak to w rodzinie – różnie bywa – wyjaśniał duchowny. Ponadto podkreślał, że istotą przeżywanych dni nie jest jednolitość, ale jedność, do której wzywa Jezus.

Krótkie słowo powiedział także abp Grzegorz Ryś. – W naszej modlitwie o jedność chodzi o coś znacznie innego niż tylko jedność Kościoła. Niezależnie od tego, jak ta jedność Kościoła jest ważna, chodzi o coś znacznie ważniejszego. Kościół jest wezwany przez Pana nie sam dla siebie, jest wezwany jako narzędzie, sakrament, skuteczne narzędzie łaski – podsumował metropolita łódzki.

Katolicką ekumeniczną wspólnotę Chemin Neuf założył Laurent Fabre we Francji w 1971 r. Przygodę życia we wspólnotowym naśladowaniu Chrystusa podejmują małżeństwa, osoby konsekrowane i stanu wolnego chrześcijanie różnych Kościołów i kultur. Powołani do ekumenizmu nieustannie modlą się o jedność chrześcijan i potrzebne łaski do przezwyciężania wszelkich podziałów.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wspólnota Chemin Neuf - adwentowe rekolekcje

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Wspólnota Chemin Neuf

Archiwum Wspólnoty Chemin Neuf

Wspólnota Chemin Neuf na czas adwentu zorganizowała rekolekcje „one, two, NEXT STEP” przebiegające w dwóch etapach. Pierwszy etap to weekend z nauczaniami, wprowadzeniem do modlitwy ignacjańskiej, czasem modlitwy osobistej i rozmowami w mniejszych grupach w sobotę i niedzielę.

Drugi etap to kontynuacja rekolekcji, ale już w codzienności od poniedziałku do czwartku. Każdego dnia uczestnikom wysyłany będzie tekst biblijny do modlitwy i link do krótkiego nauczania, które można obejrzeć w wolnej chwili. W programie zostanie zawarte wtorkowe uwielbienie online i wspólne zakończenie w czwartek wieczorem. „NEXT STEP”, bo każdy z nas jest zaproszony do kolejnego kroku wiary. Adwent to dobra okazja, by pozwolić Słowu stać się ciałem w Twoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież nominował sekretarza generalnego konferencji episkopatu

2022-07-05 13:21

[ TEMATY ]

Włochy

Monika Książek

Abp Giuseppe Baturi, były wiceprzewodniczący i podsekretarz Konferencji Episkopatu Włoch został mianowany przez papieża Franciszka sekretarzem geenralnym tego gremium.

"Przyjmuję tę nominację jako kolejne wezwanie do służby Kościołom we Włoszech, których konkretnym znakiem jedności jest Konferencja Episkopatu Włoch - powiedział nowy sekretarz Konferencji Episkopatu Włoch, komentując otrzymaną we wtorek nominację. Dziękując papieżowi za kolejny wyraz zaufania, wyraził też nadzieję, że dzięki nowym powierzonym mu obowiązkom, Kościół lokalny w Cagliari, którego pozostaje pasterzem, będzie jeszcze bardziej obecny we wspólnocie włoskich katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję