Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Solidarni z Ukrainą

W kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu 6 marca została odprawiona Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie.

Niedziela sosnowiecka 12/2022, str. V

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

msza o pokój

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. Tomasz Folga – dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. Modlitewnemu skupieniu towarzyszyły fragmenty „Małej Mszy uroczystej” Gioacchino Rossiniego w wykonaniu: Chóru Mieszanego Klaster, Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przygotowanych przez Łukasza Łobodę oraz Zespołu Wokalnego i kwartetu Solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, przy fortepianowym akompaniamencie dr Mirelli Malornej-Konopki i prof. Grzegorza Biegasa, pod batutą prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

– W wielkopostny czas wyrzeczeń wspinamy się na szczyt Bożej Golgoty, pod stopy krzyża, który jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa dobra nad złem. Przynosimy nasze uwielbienia, dziękczynienia, przebłagania i prośby. Pośród nich tę, którą przed Najwyższego zanoszą wierni na całym świecie. Błaganie o pokój w ludzkich sercach, o pokój w rodzinach, społeczeństwach, narodach, o pokój między narodami – powiedział ks. Paweł Sobierajski, pomysłodawca i współorganizator modlitewnego spotkania. Dodał że w sposób szczególny „solidarni z Ukrainą” chcemy wołać z tego zagłębiowskiego wzgórza o ustanie bratobójczej wojny, o pokojowe rozwiązanie sąsiedzkiego konfliktu. – Prosimy o ustanie napaści siejącej zniszczenie i śmierć, która pochłonęła już tyle niewinnych istnień ludzkich. Z całą mocą apelujemy o szacunek dla życia, szczególnie osób nieletnich, chorych, słabych, bezbronnych. Do naszych Różańców, litanii, koronek i postów, do czuwań, pielgrzymek, wyrzeczeń i ofiar, składek i darów obecni tu artyści chcą dzisiaj dołączyć swoją śpiewaną modlitwę jako oręż niezwykły i jakże skuteczny w duchowym szturmowaniu niebios. Niech ta żarliwa modlitwa popłynie na Ukrainę, do każdego zakątka tej udręczonej ziemi i niech umocni wiarę walczących ze złem, niech pokrzepi ich nadzieję na rychłe zwycięstwo dobra; niech pomoże wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym odnieść poprzez miłość triumf nad nienawiścią. Oby w tym sąsiedzkim kraju, w Europie i na całym świecie ustały czym prędzej wszelkie działania wojenne, a zapanowały pokój i zgoda. Ludzka zgoda i Chrystusowy pokój – zaapelował kapłan.

W homilii ks. Tomasz Folga podkreślił wielką ofiarność mieszkańców naszej diecezji. – Odkąd jestem dyrektorem sosnowieckiej Caritas nie mieliśmy jeszcze zbiórki środków finansowych, która byłaby w tak wyjątkowy sposób potraktowana przez naszych diecezjan. Na ten moment, choć środki wciąż jeszcze spływają, jest to ponad 400 tys. zł zebrane na pomoc dla uchodźców. Fundusze z całej naszej ojczyzny będą się przekładać na pomoc bieżącą, ale również będą służyć w programach długofalowych, bo wiemy, że będzie to niezbędne – powiedział szef Caritas. Wymienił także niektóre z inicjatyw pomocowych, które zostały podjęte przez sosnowiecką Caritas. – Nie było w ostatnich dziesięcioleciach takiego poruszenia i zaangażowania wspólnot parafialnych, duszpasterzy, wiernych, którzy każdego dnia spieszą z pomocą tym, którzy trafili do naszego kraju, ale także i tym którzy pozostali tam, gdzie toczy się wojna. Wysłaliśmy już kilka transportów z pomocą humanitarną. Tony żywności trafiają do tych, którzy są w potrzebie. Ale nie tylko żywność wysyłamy. Są to także środki chemiczne, jak również śpiwory, koce, wszystko, co jest potrzebne. Polska i Polacy jako chrześcijanie wypełniają swoje chrześcijańskie powołanie miłości z wielkim zaangażowaniem – zaznaczył ks. Tomasz Folga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-03-15 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczna modlitwa o pokój u św. Józefa

[ TEMATY ]

Świdnica

modlitwa o pokój

ks.Krzystof Ora

ks. Mirosław Benedyk

Od wielu lat podczas modlitwy o pokój obecny jest duchowny prawosławny ks. Piotr Nikolski

Od wielu lat podczas modlitwy o pokój obecny jest duchowny prawosławny ks. Piotr Nikolski

Kościół św. Józefa w Świdnicy stał się miejscem, w którym po dłuższej przerwie powróciła wspólna modlitwa Kościołów chrześcijańskich o pokój.

- Cieszymy się i dziękujemy Bogu za dar ponownego spotkania, aby modlić się o pokój. Wszyscy odczuwamy jak ta modlitwa jest bardzo potrzebna i aktualna. Wszystkie zdarzenia na świecie, w naszej ojczyźnie i wokół nas potwierdzają, że trzeba nam modlitwy o pokój. Do tego chcemy pamiętać, o naszych braciach i siostrach, którzy ze względu na wiarę Chrystusa spotykają się z dyskryminacją, brakiem tolerancji, wrogością czy wręcz nienawiścią. Ostatnie przykłady z Francji czy Austrii pokazują jak silna jest obecnie tendencja antychrześcijańska, a także uderzająca w braterstwo ludzkie, próbująca zasiać strach i podziały – mówił ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ŚKB.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję