Reklama

Niedziela Świdnicka

Jak ewangelizować młodzież?

Na to pytanie szukali odpowiedzi młodzi kapłani, którzy w ramach formacji stałej spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym.

Niedziela świdnicka 20/2022, str. V

[ TEMATY ]

ewangelizacja

warsztaty kapłańskie

Ks. Mirosław Benedyk / Niedziela

Księża podczas warsztatów w seminaryjnej auli

Księża podczas warsztatów w seminaryjnej auli

Spotkanie w formie warsztatów poświęcone było pracy ewangelizacyjnej, zakładaniu i formowaniu grup młodzieżowych oraz współpracy ze świeckimi. Warsztaty, które odbyły się 30 kwietnia, poprowadził ks. Adam Koppel wraz ze wspólnotą „Młodzi na Progu” z diecezji gliwickiej. Jest to pewna wizja pracy z młodymi w Kościele, której częścią jest przygotowanie do sakramentu bierzmowania, ale nie tylko. – Chcę się z wami podzielić tym wszystkim, co się udało naszej wspólnocie przeżyć, doświadczyć i wypracować – zaznaczył kapłan, którego wspierali Beata i Kacper – młodzi z duszpasterstwa, dając świadectwa ze swoich środowisk.

Program spotkania obejmował czytanie i dzielenie się słowem Bożym, jako źródłem tego wszystkiego, co dzieje się w Kościele. Następnie ks. Koppel przedstawił moduł pod nazwą „formacja uczniów”, w czasie którego podzielił się wiedzą, jak odkrywać sposób pracy z ludźmi świeckimi, tak aby stawali się uczniami, współpracownikami, a ostatecznie współtworzącymi duszpasterstwo.

Mówiąc o osobistym doświadczeniu pracy z młodzieżą ks. Adam podkreślił, że na swojej drodze spotyka wielu młodych odartych wewnętrznie z różnych rzeczy. Przede wszystkim z miłości, często z miłości do samego siebie, ze wzorców, a nade wszystko samotnych. Jednak kiedy zaczyna im głosić Ewangelię, widzi, jak Boża miłość zmienia ich serca. Jak doświadczają radości i wolności, kiedy się wspólnie modlą i kiedy się spowiadają. – Widzę, jak oni się zmieniają. I tak się dzieje za każdym razem. Jednak, aby tak się stało, potrzebne jest miejsce, gdzie ten młody człowiek, który spotka Jezusa będzie otoczony opieką i będzie mógł wzrastać. I takim miejscem jest wspólnota w Kościele – podkreślił duchowny, zachęcając do tworzenia w parafiach środowisk wierzących, którzy przyjmą do siebie takie osoby, dla których należy wychować pomocników, uczniów i formatorów. /xmb

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanurzyć się w miłości Boga

Niedziela przemyska 29/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Sanok

Damian Hyjek

Ewangelizacja odbyła się na sanockim rynku

Ewangelizacja odbyła się na sanockim rynku

Na sanockim rynku odbyła się wielka akcja ewangelizacyjna, której inicjatorami byli miejscowi franciszkanie z gwardianem, o. Bartoszem Pawłowskim na czele.

Spotkanie było otwarte dla wszystkich, a władze miasta udostępniły scenę i potrzebny sprzęt. To niesamowite wydarzenie, które miało miejsce w ostatnią sobotę czerwca, składało się z kilku punktów.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję