Reklama

Niedziela Świdnicka

Jak ewangelizować młodzież?

Na to pytanie szukali odpowiedzi młodzi kapłani, którzy w ramach formacji stałej spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym.

Niedziela świdnicka 20/2022, str. V

[ TEMATY ]

ewangelizacja

warsztaty kapłańskie

Ks. Mirosław Benedyk / Niedziela

Księża podczas warsztatów w seminaryjnej auli

Księża podczas warsztatów w seminaryjnej auli

Spotkanie w formie warsztatów poświęcone było pracy ewangelizacyjnej, zakładaniu i formowaniu grup młodzieżowych oraz współpracy ze świeckimi. Warsztaty, które odbyły się 30 kwietnia, poprowadził ks. Adam Koppel wraz ze wspólnotą „Młodzi na Progu” z diecezji gliwickiej. Jest to pewna wizja pracy z młodymi w Kościele, której częścią jest przygotowanie do sakramentu bierzmowania, ale nie tylko. – Chcę się z wami podzielić tym wszystkim, co się udało naszej wspólnocie przeżyć, doświadczyć i wypracować – zaznaczył kapłan, którego wspierali Beata i Kacper – młodzi z duszpasterstwa, dając świadectwa ze swoich środowisk.

Program spotkania obejmował czytanie i dzielenie się słowem Bożym, jako źródłem tego wszystkiego, co dzieje się w Kościele. Następnie ks. Koppel przedstawił moduł pod nazwą „formacja uczniów”, w czasie którego podzielił się wiedzą, jak odkrywać sposób pracy z ludźmi świeckimi, tak aby stawali się uczniami, współpracownikami, a ostatecznie współtworzącymi duszpasterstwo.

Mówiąc o osobistym doświadczeniu pracy z młodzieżą ks. Adam podkreślił, że na swojej drodze spotyka wielu młodych odartych wewnętrznie z różnych rzeczy. Przede wszystkim z miłości, często z miłości do samego siebie, ze wzorców, a nade wszystko samotnych. Jednak kiedy zaczyna im głosić Ewangelię, widzi, jak Boża miłość zmienia ich serca. Jak doświadczają radości i wolności, kiedy się wspólnie modlą i kiedy się spowiadają. – Widzę, jak oni się zmieniają. I tak się dzieje za każdym razem. Jednak, aby tak się stało, potrzebne jest miejsce, gdzie ten młody człowiek, który spotka Jezusa będzie otoczony opieką i będzie mógł wzrastać. I takim miejscem jest wspólnota w Kościele – podkreślił duchowny, zachęcając do tworzenia w parafiach środowisk wierzących, którzy przyjmą do siebie takie osoby, dla których należy wychować pomocników, uczniów i formatorów. /xmb

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: młodzi pragną ewangelizować Amazonię

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Wśród wielu owoców, jakie pozostały po ubiegłorocznych obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro, jest też zatroskanie Kościoła Brazylii o duszpasterską obecność w ośrodkach akademickich. Studenci z różnych regionów tego kraju wyrazili pragnienie, by podjąć misję ewangelizacyjną we wspólnotach i miejscach, gdzie występują szczególne wyzwania dla Kościoła. Do nich zaliczyć można region Amazonii.

Konferencja biskupów w duchu ewangelicznej otwartości przyjęła przed kilku miesiącami pragnienie młodzieży studiującej, aby zaangażować się w sposób bardzo konkretny w misję ewangelizacji. Studenci pochodzący z różnych regionów Brazylii uczestniczą w pierwszej misji akademickiej, jaka jest realizowana diecezji Alto Solimoes w stanie Amazonia.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję