Reklama

Niedziela Lubelska

Patron na trudne czasy

Gdy wiara jest wystawiana na próbę, tym mocniej trzeba trwać przy Bogu.

Niedziela lubelska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

św. Andrzej Bobola

procesja

Archiwum parafii

Ks. Mirosław Ładniak z relikwiami św. Andrzeja Boboli

Ks. Mirosław Ładniak z relikwiami św. Andrzeja Boboli

W parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie 16 maja odbyły się diecezjalne obchody z okazji 20. rocznicy ogłoszenia męczennika patronem Polski. Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Kult św. Andrzeja Boboli, którego relikwie znajdują się w kościele na Czechowie, w ostatnich latach ożywił się dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Mirosława Ładniaka. W jesieni ub.r. parafia zorganizowała sympozjum pt. „Św. Andrzej Bobola a tożsamość narodowa Polaków”, z udziałem ks. Józefa Niżnika ze Strachociny, kapłana któremu ukazał się święty. – Chcemy odkrywać Bobolę. Naszym pragnieniem jest, by rozwijać i łączyć duchowość patrona z refleksją intelektualną, aby wiara była osadzona na mocnych fundamentach. Św. Andrzej uczy nas miłości do Maryi; pokazuje nam, jak oddać się w ramiona kochającego Boga. To nasza droga – mówi ks. Mirosław Ładniak.

Prof. Władysława Bryła, przewodnicząca Rady Duszpasterskiej, wyjaśnia, że parafia, realizując prośbę św. Andrzeja Boboli skierowaną do ks. Niżnika: „Zacznijcie mnie czcić”, stara się ożywiać kult patrona Polski. – Po każdej Mszy św. odmawiamy modlitwę do św. Andrzeja Boboli; każdego 16. dnia miesiąca odprawiamy nowennę. Wśród licznych intencji są nie tylko błagalne, ale także dziękczynne. Nawiązując do dobrych tradycji bobolańskich Lublina, zorganizowaliśmy sympozjum o patronie, podczas którego lepiej poznaliśmy osobę i dzieło świętego. Od tego czasu codziennie przy wystawionym Najświętszym Sakramencie trwamy na modlitwie, prosząc o pokój i jedność chrześcijan oraz jedność Polaków – wyjaśnia. – Nieustannie dziękujemy Bogu za patrona naszej parafii, patrona Polski i trudnych czasów. Ufamy, że będzie się nami opiekował i uprosi nam pokój oraz żywą wiarę. Ufamy, że kresowy męczennik uprosi pokój i wolność ludom z tych terenów, na których ewangelizował i poniósł śmierć – podkreśla.

– W jedno nas gromadzi miłość Chrystusa; ta miłość, która św. Andrzejowi kazała głosić Ewangelię aż do przelania krwi, aż do cierpienia. Dzięki temu, że on oddał swoje życie i upadł na ziemię jak ziarno pszeniczne, przyniósł wspaniałe owoce dla naszej Ojczyzny. Dziękujemy za takiego patrona i prosimy, by wstawiał się u Chrystusa, abyśmy idąc przez życie drogą krzyża radowali się zmartwychwstaniem i chwałą – powiedział abp Stanisław Budzik. Jak podkreślił, św. Andrzej to wielki patron Polski i jedności Kościoła, z którego trzeba czerpać natchnienie i wzór życia. Chociaż pochodzi z odległej historii, bo od jego śmierci upłynęło 365 lat, jest bliski ludziom wszystkich czasów przez wierność i odwagę, miłość Boga i bliźniego, poświęcenie się dla Bożej sprawy, dla Ojczyzny i Kościoła. – Św. Andrzej Bobola jest wzorem niewzruszonej wiary, która się nie łamie się nawet w obliczu cierpienia i nie waha się położyć na szalę tego, co najcenniejsze, własnego życia. Bądźmy jak on ludźmi niezwyciężonej wiary, bo i w naszych czasach wiara jest wystawiana na próbę. Wiele sił próbuje wiarę ośmieszyć, podkopać i podważyć zaufanie do Kościoła. Niech w mocnym trwaniu w wierze św. Andrzej będzie nam przewodnikiem; niech wyprasza u Boga moc, abyśmy od wiary nigdy nie odstąpili; niech uprasza nam Ducha Świętego, abyśmy wiarę mężnie wyznawali i żyli nią na co dzień – nauczał pasterz.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Pastuszkowie w Grudziądzu

Niedziela toruńska 43/2018, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

dzieci fatimskie

Małgorzata Borkowska

Ucałowanie relikwii przez wiernych

Ucałowanie relikwii przez wiernych

Relikwie świętych pastuszków Franciszka i Hiacynty Marto z Fatimy, którym ukazywała się Matka Boża i przekazywała swoje orędzie, znalazły miejsce w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Najświętszej Maryi Panny z Fatimy w Grudziądzu

W dniu kolejnej rocznicy objawień fatimskich 13 października miało miejsce wprowadzenie relikwii świętych Pastuszków z Fatimy do parafii w Grudziądzu. Relikwiarz ze szczątkami świętych na stałe został zainstalowany w pobliżu ołtarza głównego. Uroczystość rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym. Zgromadzeni odmówili Litanię do św. Franciszka i Hiacynty. Po modlitwie uczestnicy nabożeństwa mieli możliwość uczczenia relikwii dzieci fatimskich.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję