Reklama

Niedziela Sandomierska

Życie z pasją

W Tarnobrzegu zakończył się VI Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli.

Niedziela sandomierska 22/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Przegląd Twórczości Nauczycieli

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na zaprezentowanych pracach widać realizację pasji i odskocznię od codzienności

Na zaprezentowanych pracach widać realizację pasji i odskocznię od codzienności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej racji Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała wernisaż ukazujący prace artystyczne nadesłane na przegląd. – Prace zgłosiło 30 nauczycieli, zarówno czynnych zawodowo, dopiero rozpoczynających swoją karierę, jak i emerytowanych, nawet dobiegający 90 lat, a mimo to wciąż aktywnych i wciąż twórczych. Cieszy również ogromna różnorodność dziedzin, w których odnajdują swoje pasje – mówiła Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. Na zorganizowanej po pandemicznej przerwie w sposób stacjonarny wystawie można podziwiać: obrazy olejne, akrylowe, akwarele, rysunki, grafiki, rzeźby w kamieniu, płaskorzeźby w drewnie, makramę, fotografie, prace wykonane na szydełku, drutach, hafty, biżuterię, dodatki w postaci torebek, tomiki poezji, publikacje popularnonaukowe, literaturę dokumentalną, a także ozdobne szkatułki, albumy, okolicznościowe karty będące przykładami scrapbookingu i cardmakingu. Prezentowane prace są autorstwa nauczycieli, którzy mają wykształcenie artystyczne, ale większość to amatorzy, dla których praca artystyczna jest pasją życia, odskocznią od niełatwej rzeczywistości. – Zasadą przeglądu jest nie ocenianie, tylko podziwianie, inspirowanie się. Poza tym jest to doskonała okazja do spotkania się ludzi aktywnych, pragnących coś robić – dodała Anna Żarów. – Człowiek wszak powinien przeobrażać siebie oraz przeobrażać rzeczywistość. Kreatywność, a co za tym idzie twórcze podejście jest dzisiaj najbardziej poszukiwaną cechą ludzką. Staje się słowem kluczem w każdej dyscyplinie. Jest wymieniana jako jedna z najważniejszych umiejętności pracowników. Twórczego ucznia może przygotować tylko twórczy nauczyciel. Tylko pasjonat może stać się przykładem dla wychowanków i zrozumie jakie przeszkody należy przełamywać, aby rozwijać się twórczo – podkreślała Anna Żarów. Wśród prac na wystawie można znaleźć akwarele Renaty Alberskiej. – Moją ulubioną techniką są pastele olejne. Najchętniej sięgam po tematy związane z martwą naturą, portretem oraz pejzażem. Bardzo lubię malować, jest to bowiem forma odstresowania, tylko zwyczajnie czasu jest zbyt mało, zwłaszcza, że mam także inne swoje pasje – od kilkunastu lat ćwiczę tai chi, ponadto śpiewam amatorsko w chórze – mówiła Renata Alberska. Jan Grandys podkreślił, że prace artystyczne są jego pasją jeszcze z dzieciństwa. – Nie mam żadnego wykształcenia artystycznego, staram się zwyczajnie odpowiedzieć na moje potrzeby artystyczne. W tym roku prezentuję miniaturki będące prezentami dla dzieci z okazji I Komunii Świętej – to prace o tematyce sakralnej, pozostałe zaś są odbiciem moich zamiłowań, sentymentów, ale także zaciekawienia i fascynacji przyrodą stąd motywy kwiatowe i wizerunek konia. Z dzieciństwa pamiętam konie, które posiadał mój tata. Własnoręczne wykonanie prezentu daje ogromną satysfakcję – mówił Jan Grandys, autor płaskorzeźb. Honorowy patronat nad VI Powiatowym Przeglądem Twórczości Nauczycieli objęli Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega oraz Jerzy Sudoł, starosta Powiatu Tarnobrzeskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o skrzydlatych przyjaciół

Niedziela sandomierska 19/2022, str. VI

[ TEMATY ]

ekologia

Tarnobrzeg

Archiwum prywatne

Budkę otrzymał również Dariusz Bożek, prezydent miasta

Budkę otrzymał również Dariusz Bożek, prezydent miasta

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 „Tarnobrzeska Dolina Wisły” rozdawało budki lęgowe dla ptaków.

Organizatorzy mówią, że zainteresowanie było bardzo duże. – Przyszliśmy po budki tłumnie z całą klasą Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół nr 2 w Tarnobrzegu. Ekologia naszej szkole jest bardzo bliska, uczestniczymy w różnych akcjach, m.in. sprzątaniu Ziemi, montażu karmników dla ptaków, budek dla owadów, tworzymy rabaty i kwietniki sezonowe, wpływające na ekosystem, a ostatnio utworzyliśmy kwietną łąkę. Budki, które dzisiaj otrzymaliśmy od Natury 2000 oczywiście zawisną na największych drzewach przy szkole. Będą to pierwsze domki dla ptaków, które pojawią się w naszym otoczeniu – mówiła Katarzyna Rabian, nauczyciel architektury krajobrazu w ZS nr 2. Wśród chętnych do otrzymania budek lęgowych była nie tylko młodzież szkolna. – Mamy już kilka budek w naszym ogrodzie przy placówce, ale od przybytku głowa nie boli. Poza tym potrzebne są kolejne domki, gdyż skrzydlaci śpiewacy bardzo upodobali sobie drzewa rosnące w ogrodzie i co roku jest ich więcej, a teraz wiosną każdego ranka urządzają prawdziwe koncerty filharmoniczne, a może bardziej stosowne byłoby określenie operowe. Zapraszamy do nas wszystkich chętnych, by posłuchać arii, duetów i chórów w ich wykonaniu – zapraszał Krzysztof Kowalczyk, kierownik Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. Janusz Wepsięć, wiceprezes PTP Wolne Rzeki, podkreślał, że są różne rodzaje budek. – Dla przyrodników, ekologów to bardzo ważne święto. Jako Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki rozdajemy budki lęgowe w trzech modelach – A, B i P przeznaczone dla różnych gatunków ptaków. Dogodne miejsce lęgowe znajdą w nich sikory, wróble, mazurki, szpaki, kosy, dzięcioły, kowaliki. Zatem jest ich całkiem spore grono. Są to ptaki określane jako dziuplaki, których naturalne siedlisko stanowią stare drzewa dziuplaste. Niestety tych ostatnich jest coraz mniej, ubywa ich zarówno w miastach, jak i lasach. Budki są zatem pewną rekompensatą, ale to jest maleńka kropla w morzu potrzeb – mówił Janusz Wepsięć. Zakup budek lęgowych dla ptaków został sfinansowany ze środków miejskich w ramach realizacji zadania publicznego „Ptasie domki”, a akcja związana była z obchodami Światowego Dnia Ziemi.
CZYTAJ DALEJ

Lionel Messi - nie tylko czyni znak krzyża po zdobytych golach, ale też gra w... pobłogosławionych butach

2026-06-25 21:09

[ TEMATY ]

Lionel Messi

PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER

Argentyński piłkarz Lionel Messi, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, publicznie wyznał swoją wiarę podczas meczu na Mistrzostwach Świata FIFA 2026 - informuje portal churchpop.com.

Argentyńczyk zdobył dwie bramki w meczu z Austrią, stając się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w historii mundiali. Wcześniej, w spotkaniu z Algierią, ustrzelił pierwszy w karierze mundialowy hat-trick.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy – misjonarze o radościach i trudnościach

2026-06-25 18:00

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Karol Porwich/Niedziela

O tym, jak w krajach misyjnych problemem wychowawczym stają się wszechobecne telefony, o tym, jak sztuczna inteligencja może pomagać w pracy misyjnej, o sektach ekonomicznych, katechezie parafialnej, o tym, że trudno jest czekać na owoce oraz o tym, jak z czasem kraj misyjny staje się największą miłością - opowiadali misjonarze w rozmowach z KAI. W Centrum formacji Misyjnej w Warszawie trwa Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy 2026. Uczestniczy w nim ok. 90, które pełnią posługę w różnych częściach świata.

Zakochany w Argentynie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję