Reklama

Niedziela plus

Pniewo

Relikwie z certyfikatem

Parafia świętych Apostołów Piotra i Pawła w diecezji płockiej przyjęła relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Certyfikat potwierdzający ich wiarygodność pochodzi z 1890 r.

Niedziela Plus 23/2022, str. XI

[ TEMATY ]

relikwie

www.diecezjaplocka.pl

Tajemnica krzyża jest wpisana w nas, w naszą wiarę i we wszystko, co jej dotyczy w naszym życiu – powiedział bp Mirosław Milewski w dniu parafialnej uroczystości.

Wprowadzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego do parafii Pniewo, staraniem proboszcza ks. kan. Stanisława Mariańskiego, odbyło się w dniu wizytacji pasterskiej. Biskup przypomniał, że krzyż Chrystusa został odnaleziony dopiero po 313 r., kiedy to Konstantyn Wielki wydał edykt mediolański, w którym zrównał prawa wszystkich obywateli Cesarstwa Rzymskiego. Chrześcijanie wreszcie mogli wejść na Golgotę, wcześniej zajętą przez pogan.

– Matka cesarza Konstantyna, świątobliwa Helena, odnalazła tam krzyż i przekazała go synowi, a ten zbudował Bazylikę Grobu Pańskiego, w której tenże krzyż umieścił. Jednak kilka kawałków drzewa św. Helena przywiozła do Rzymu i przekazała papieżowi Sylwestrowi I. Tak relikwie znalazły się w Rzymie, a potem w innych miejscach świata, w tym w Polsce – opowiadał hierarcha.

Serwis informacyjny na s. VI-VII, X-XII przygotowały J.M. i K.M.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Walentego w Polsce

[ TEMATY ]

relikwie

Zygmunt Put Zetpe0202/pl.wikipedia.org

Kraków, Poznań, Chełmno, Lublin, Rudy Wielkie i Jasna Góra – te wszystkie miejsca mogą poszczycić się posiadaniem relikwii św. Walentego, patrona zakochanych. 14 lutego obchodzone są walentynki, święto zakochanych - ale również wspomnienie św. Walentego, który został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI. W bazylice św. Floriana w Krakowie relikwie św. Walentego przechowywane są w relikwiarzu w kształcie ręki wzniesionej w geście do błogosławieństwa. Pochodzi on z połowy XVII wieku. W relikwiarzu za szybą widoczne są części kości oznaczone napisem „S. Valentinus”. Relikwie znajdują się w barokowym ołtarzu w zamknięciu nawy południowej kościoła. Ołtarz zdobi obraz z pierwszej połowy XVIII w. przedstawiający św. Walentego modlącego się za chorych.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję