Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jesteśmy dla młodych

Chcemy dawać młodym ludziom solidny fundament, by w dorosłym życiu wznosili na nim swój dom – powiedział ks. Krystian Bordzań, parafialny asystent KSM.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

KSM

Joanna Ferens

Służymy i wychowujemy

Służymy i wychowujemy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Ksiądz Mateusz Furmaniak, diecezjalny asystent KSM tłumaczył, czemu służy tego typu spotkanie. – Zjazd diecezjalny to spotkanie delegacji i władz naszych oddziałów. Te osoby wraz z władzami diecezjalnymi i w porozumieniu z prezydium krajowym decydują o kształcie diecezjalnego KSM-u. Jest to, po biskupie, najwyższa władza stowarzyszenia w diecezji, która planuje kierunki formacji i działań KSM. Pod koniec roku pracy, spotykamy się, by wspólnie podsumować minione miesiące, zaplanować czas wakacji i początek nowego roku formacyjnego – zaznaczył.

Konkretne wartości

Reklama

– KSM oferuje młodym ludziom inny i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu – tłumaczył ks. Krystian Bordzań, parafialny asystent KSM – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją kościelną, skupiającą młodych katolików, którzy chcą przeżyć swoją młodość. Jesteśmy miejscem, które obok domu rodzinnego, kościoła parafialnego i szkoły, służy wychowaniu młodych ludzi w konkretnych wartościach, które skupiają się w naszych haśle: „Służyć Bogu i Ojczyźnie gotów? Gotów!”. Chcemy dawać młodym ludziom solidny fundament, by w dorosłym życiu wznosili na nim swój dom, niezależnie od tego, gdzie pokierują swoje drogi. Stawiamy więc na spotkania formacyjne, modlitwę, spotkanie w grupach, budowanie wspólnoty, aktywność społeczną, rozwój pasji i talentów – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podsumowania i plany

O planach KSM na najbliższe miesiące mówiła Aleksandra Hereta, prezes Zarządu Diecezjalnego KSM Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. – Na tym spotkaniu mamy możliwość poznać przede wszystkim to wszystko, co udało nam się zrobić od listopada minionego roku. Możemy się spotkać z delegatami. Jest to czas na ustalenie najważniejszych kwestii czy zaplanowania konkretnych działań. Rok naszej formacji rozpoczyna się we wrześniu, tak jak rozpoczyna się rok szkolny i kończy w czerwcu. To dzisiejsze spotkanie w Biłgoraju jest także pewną formą podsumowania minionego okresu. Przedstawiamy sprawozdania, konsultujemy pewne sprawy, by w nowym roku poprawić to, co ewentualnie nie domagało. To także czas planowania. Rozmawiamy o wakacyjnych działaniach, chcemy przedyskutować kwestie przypadającego na grudzień 30-lecia KSM. Ponadto słuchamy wskazówek i spostrzeżeń poszczególnych oddziałów, bierzemy pod uwagę propozycje każdego z nich. Chcemy również pojechać na pielgrzymkę do naszej patronki bł. Karoliny Kózkówny, do Zabawy – wyjaśniła.

Formacja i akcja

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to także dwa tory działalności. Jednym z nich jest formacja młodych ludzi połączona z modlitwą i rozwojem życia duchowego w wierze katolickiej, drugim – akcyjność. – Przez cały rok podejmujemy konkretne działania na rzecz naszej wspólnoty czy społeczności lokalnych. Jesteśmy, by pomagać, inicjować, realizować wszystko to, co służy wspólnemu dobru. W ten sposób włączamy naszych członków w działanie pozwalające im mieć wpływ na otaczająca ich rzeczywistość – dodał ks. Furmaniak.

W programie spotkania znalazło się miejsce na wspólną modlitwę, przedstawienie protokołu i sprawozdań z działań, które miały miejsce od ostatniego zjazdu, a także omówienie planów na czas wakacji i obchodów jubileuszu 30-lecia KSM w diecezji. Ponadto, w obecności pocztu sztandarowego, odśpiewano uroczyście hymn KSM, omówiono akcję „Polak z sercem dla pokoju w diecezji zamojsko-lubaczowskiej”, poświecono również czas na omówienie kwestii „KSM dzieciom”. Nie zabrakło również czasu na modlitwę różańcową o pokój na świecie i za diecezjalny KSM, odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy KSM-owicza. Ustalono również cele i datę kolejnego zjazdu diecezjalnego, który odbędzie się we wrześniu.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży

[ TEMATY ]

KSM

wakacje

Ks. Waldemar Wesołowski

Jak co roku, przed rozpoczęciem wakacji, KSM diecezji legnickiej przedstawił propozycje spędzenia wolnego czasu. Na konferencji prasowej zaprezentowano wszystkie inicjatywy przygotowane dla młodzieży.

Anna Zenka z biura KSM przybliżyła szczegóły 8 rowerowego Rajdu dla Życia. „Celem tej sportowej inicjatywy jest promowanie wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci” – mówiła. Dodała też, że w rajdzie wezmą udział 4 grupy rowerowe, które wyruszą z Gdańska i Oświęcimia, aby spotkać się w Łodzi. Dwie grupy rowerowe wystartują równocześnie z Gdańska i Oświęcimia, ruszając w przeciwnych kierunkach w sobotę 1 lipca, by w piątek 7 lipca przyjechać pod katedrę łódzką. W ten sposób na mapie Polski nakreślona zostanie wielka ósemka, a rajd przyjmie hasło „Kierunek Łódź Piotrowa”, nawiązujące do określenia, jakie przyjęła Łódź w przygotowaniu do ŚDM w Krakowie. Każdego roku ambasadorami tego wydarzenia są osoby znane z mediów, czy świata sportu. Tym razem patronat objął aktor komediowy i reżyser Dariusz Kamys.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: na konklawe nie przyjedzie również kard. Njue z Kenii

2025-05-02 17:07

[ TEMATY ]

konklawe

kardynałowie

Vatican News

W Watykanie oficjalnie potwierdzono, że na rozpoczynające się 7 maja konklawe, które wyłoni nowego papieża, z powodów zdrowotnych nie przyjedzie dwóch kardynałów: są to 79-letni Antonio Cañizares Llovera z Hiszpanii oraz 79-letni John Njue z Kenii, potwierdził 2 maja dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Już wcześniej rozgłośnia radiowa episkopatu Hiszpanii, Cope, informowała, że ze względów zdrowotnych nie weźmie udziału w konklawe kard. Cañizares. Kard. Njue był arcybiskupem Nairobi od 2007 roku do przejście na emeryturę w 2021 roku, a kard. Cañizares - arcybiskupem Walencji w latach 2014-2022.
CZYTAJ DALEJ

Królowa Polski

2025-05-03 18:13

Magdalena Lewandowska

Wizerunek MB Częstochowskiej w katedrze

Wizerunek MB Częstochowskiej w katedrze

– Kim jest Królowa naszego narodu, bardzo szybko okazało się w kryzysowych momentach Polski – mówił w katedrze ks. prof. Sławomir Stasiak.

3 maja – w uroczystość NMP Królowej Polski i 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji – Eucharystii w intencji ojczyzny w katedrze wrocławskiej przewodniczył ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Wcześniej uroczystości państwowe odbyły się pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej, a pochód z policyjną orkiestrą i kompanią reprezentacyjną WP na czele przeszedł pod katedrę. Podczas Mszy św. wspólnie modlili się przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, harcerze i poczty sztandarowe. W homilii ks. Stasiak przypomniał, że już w XIV wieku Matka Boża nazywana była Królową Polski i Polaków, a 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej obrał Maryję za królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecał Jej obronie i wstawiennictwu. – Tego aktu dokonał osobiście przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Bardzo szybko jednak wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stał się tym, który był nazywany obrazem Matki Bożej Królowej Polski. 8 września 1717 roku właśnie ten obraz został koronowany papieskimi koronami – opowiadał rektor PWT.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję