Tego miejsca nie trzeba zbyt długo reklamować. Każdego tygodnia odwiedzają je tłumy wędrowców, pielgrzymów, osób, które pragną odpocząć po trudach codziennej pracy, czy po prostu pospacerować w pięknym miejscu.
Góra Ślęża
Liczy sobie 718 m n.p.m i jest to najwyższy punkt w archidiecezji wrocławskiej. Chcąc obejść górę dookoła, wchodzimy już na teren diecezji świdnickiej. Najbardziej popularnym wejściem jest to od Przełęczy Tąpadła. Są tam dwa duże parkingi, a przy żwawym kroku na szczyt można się dostać w ok. 30 min. Od połowy czerwca uruchomiona została także linia kolejowa. To umożliwia swobodnie dostać się do Sobótki z Wrocławia lub Świdnicy. Ilość połączeń pozwala na dobre zorganizowanie sobie czasu, aby o odpowiedniej godzinie przyjechać, wejść na szczyt i wrócić. Jest także możliwość zorganizowania wycieczek rowerowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na szlakach
Reklama
Rozpoczynając swoją drogę od Sobótki, warto wstąpić do Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny. Wybierając czerwony, bardzo łatwy szlak, możemy zobaczyć źródło św. Jakuba, rzeźby kamienne „Pannę z Rybą” i „Niedźwiedzia”, tzw. Husyckie Skałki i potrójny mur z bramą. Dla tych, co chcą się trochę więcej natrudzić, przewidziany jest szlak żółty. Prowadzi on przez Wieżycę, by w trakcie drogi przechodząc przez Przełęcz Dębową połączyć się ze szlakiem czerwonym. Ilość szlaków na szczyt jest tak ogromna, że na Ślężę można wracać wielokrotnie i liczne wędrówki się nie znudzą.
Na szczycie
Przy dobrej pogodzie czekają piękne widoki i kościół Nawiedzenia NMP. Świątynia ta należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Duszpasterze tej parafii: ks. Ryszard Staszak i ks. Jakub Bartczak dbają o piękno tego miejsca. Będąc w kościele, można odpocząć na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, wejść na wieżę i podziwiać panoramę okolicy. W każdą niedzielę o godz. 14 odprawiana jest tam Msza św.
Spotkania
Wiele osób rozpoczyna swoją wędrówkę od Sulistrowiczek i znajdującego się tam sanktuarium NMP Matki Bożej Dobrej Rady. Ten drewniany kościółek powstał w 1997 r. z inicjatywy bp. Józefa Pazdura i dziś jest miejscem, gdzie na modlitwę przybywają całe rodziny.
W ciągu roku Góra Ślęża jest miejscem spotkań młodzieży archidiecezji wrocławskiej. Licznie gromadzą się tu osoby w noc sylwestrową. Dlatego też odprawiana jest tam Eucharystia dziękczynna za miniony rok. Podobnie jest w wigilię Bożego Narodzenia, kiedy to o północy odbywa się Pasterka.