Reklama

Porady

Dietetyk radzi

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Po zabiegu usunięcia pęcherzyka należy wprowadzić dietę lekkostrawną, z ograniczeniem tłuszczu oraz błonnika. Ma to na celu zapobieganie powstawaniu złogów w drogach żółciowych.

Niedziela Ogólnopolska 34/2022, str. 48

[ TEMATY ]

dieta

adobe.stock.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wpęcherzyku żółciowym odbywa się proces zagęszczania żółci, która przyczynia się do trawienia tłuszczów. Z tego powodu po usunięciu pęcherzyka żółciowego trawienie tłuszczów jest utrudnione.

Co jeść?

Dieta powinna być niskotłuszczowa, lekkostrawna i niewzdymająca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posiłki powinny być niewielkie, spożywane regularnie. Ważny jest sposób obróbki termicznej: zaleca się przede wszystkim gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie oraz pieczenie w folii, pergaminie lub naczyniach żaroodpornych.

Wskazane są: chude mięso drobiowe, z królika, cielęcina, wysokiej jakości chude wędliny; jaja gotowane na miękko, w koszulkach, ścięte na parze; gotowane młode warzywa i dojrzałe owoce; kasza manna i drobne kasze, ziemniaki; ryby z niewielką zawartością tłuszczu (dorsz, mintaj); jogurt naturalny, kefir, zsiadłe mleko, maślanka, ser twarogowy chudy lub półtłusty, mleko z zawartością tłuszczu 2%; czerstwe pieczywo pszenne i suchary; sosy delikatne o łagodnym smaku zagęszczane zawiesiną z mąki, mleka, np. koperkowy; podgotowane owoce, np. jabłka (bez skórki), ale też przetarte banany.

Czego unikać?

Alkoholu i ostrych przypraw (pieprz, ostra papryka).

Źle tolerowane mogą być również nasiona, pestki i orzechy, ponieważ są bogatym źródłem tłuszczu i błonnika.

Jak zapobiec kamicy żółciowej w przewodach żółciowych?

Reklama

U osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego istnieje ryzyko powstawania złogów w drogach żółciowych. Aby temu zapobiec, należy nawet po dłuższym czasie od zabiegu dbać o regularność posiłków, spożywać małą ilość tłuszczów zwierzęcych oraz w zależności od indywidualnej tolerancji zwiększać ilość błonnika w diecie.

Z czasem należy wprowadzać w ograniczonych ilościach: pieczywo pszenno-żytnie, żytnie, graham, orkiszowe; grubsze kasze, płatki owsiane, makarony pełnoziarniste; kalafior, brokuły, kalarepę, nasiona roślin strączkowych: młodą fasolkę, groszek, tofu.

Warto pamiętać też o odpowiedniej masie ciała, aktywności fizycznej oraz ograniczeniu cukru, słodyczy i miodu.

2022-08-16 12:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak schudnąć?

Niedziela Ogólnopolska 1/2016, str. 48

[ TEMATY ]

ludzie

jedzenie

dieta

Pink Sherbet Photography / Foter.com / CC BY

Każda dobra zmiana – także zrzucenie zbędnych kilogramów – zaczyna się w głowie. Żeby schudnąć, trzeba mieć motywację („źle się czuję”, „rujnuję sobie zdrowie”), ale także choć odrobinę pozytywnego nastawienia („chcę założyć tę piękną czerwoną sukienkę”, „mogę być zdrowsza”). Postrzeganie siebie jako wieloryba obrośniętego tłuszczem nie zachęca do odchudzania. Lepiej myśleć o sobie jako o pięknej kobiecie, która wpadła na pomysł, jak zostać jeszcze piękniejszą.
CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy gotowi przyznać, że jesteśmy nieużyteczni?

2025-09-30 07:06

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Damian Burdzań

Druga kwestia poruszona przez Jezusa dotyczy służby. Każe nam mówić: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać. Czy są to rzeczywiście nasze słowa? Czy jesteśmy gotowi przyznać, że jesteśmy nieużyteczni?

Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary». Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: „Pójdź zaraz i siądź do stołu”? Czy nie powie mu raczej: „Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił”? Czy okazuje wdzięczność słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”».
CZYTAJ DALEJ

Ciepło kurtki, ciepło serca – o dawaniu i dzieleniu się w czasie zimy

2025-09-30 20:44

[ TEMATY ]

ciepło kurtki

ciepło serca

dawanie

dzielenie się

czas zimy

Materiał sponsora

Kurtka zimowa nie jest tylko elementem garderoby – to symbol troski o siebie i swoich bliskich

Kurtka zimowa nie jest tylko elementem garderoby – to symbol troski o siebie i swoich bliskich

Zima to czas, w którym szczególnie odczuwamy potrzebę ciepła. Grube kurtki, szaliki i rękawiczki stają się codziennymi towarzyszami drogi, chroniąc nas przed mrozem i zimnym wiatrem. Kurtka zimowa nie jest tylko elementem garderoby – to symbol troski o siebie i swoich bliskich. W chrześcijańskim spojrzeniu możemy dostrzec w niej również przypomnienie o tym, że każdy człowiek potrzebuje ochrony, zarówno fizycznej, jak i duchowej. Tak jak dbamy o ciepło ciała, tak też powinniśmy troszczyć się o ciepło serca i relację z Bogiem.

Ewangelia przypomina nam słowa Jezusa: „Byłem nagi, a przyodzialiście Mnie” (Mt 25,36). Ten fragment uświadamia nam, że każdy dar, nawet tak prosty jak ciepłe ubranie, ma ogromną wartość w oczach Boga. Dając komuś kurtkę, której już nie nosimy, albo kupując nową dla potrzebującego, nie przekazujemy jedynie tkaniny i zamka błyskawicznego. Przekazujemy ciepło, nadzieję i poczucie godności. W tym sensie kurtka zimowa staje się nie tylko odzieżą, ale także narzędziem budowania wspólnoty i praktycznym świadectwem miłości bliźniego. To właśnie w takich gestach realizujemy chrześcijańskie powołanie do troski o słabszych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję