Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ROSYJSKA AGRESJA
Gorzej niż w Buczy

To powtórka Buczy – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po pobycie w Iziumie i Bałaklii, miastach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji w obwodzie charkowskim. – Po Buczy nie będziemy zdziwieni działaniami rosyjskich terrorystów. Znów widzimy tortury, ruiny domów, szkół, przedszkoli. Rosjanie zostawiają wciąż ten sam ślad – dodał. Mieszkańcy Iziuma są w szoku. – Nie rozumieją, co się dzieje. Od pół roku nie ma światła, wody, prądu. Pół roku żyli pod okupacją i bali się wojny, w zasadzie boją się jakichkolwiek zmian – powiedział Zełenski. Bucza, miasto pod Kijowem, jest jednym z symboli rosyjskich zbrodni dokonywanych w trakcie inwazji. Po wyparciu Rosjan przez siły ukraińskie w mieście znaleziono ofiary – leżących na ulicach zabitych cywilów, masowe groby. Tymczasem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, informując o działaniach Rosjan na terytoriach okupowanych, podaje, że nadal dopuszczają się oni grabieży. Na trasie Starobielsk – Ługańsk zauważono ok. 300 samochodów, głównie z tablicami rejestracyjnymi obwodu charkowskiego. Większość aut miała przyczepy załadowane zagrabionymi rzeczami. Za kierownicą siedzieli wojskowi. W Połohach w obwodzie zaporoskim okupanci włamywali się do garaży i kradli auta. Z Nowej Kachowki wywozili meble i AGD. Jak kiedyś – dodajmy – zegarki („ciasy”), ale wtedy nie było dużego wyboru.
w.d

SKANDAL
Wspierają Moskwę

Mimo zachodnich sankcji niemieckie firmy wciąż działają w Rosji i dostarczają technologie do produkcji i serwisowania broni – alarmuje Anton Mykytiuk z Rady Kontroli Społecznej Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Walter AG dostarcza sprzęt dla firm zbrojeniowych, m.in. Spław, która wytwarza rakiety, i Urałwagon zawod, która produkuje czołgi. Odbiorcami firmy Schunk GmbH & Co. są zakłady Suchoj, produkujące samoloty bojowe, zakłady w Uljanowsku – producent systemów przeciwlotniczych, oraz Zakłady Lotnicze w Ułan-Ude. Z produktów Kemmler GmbH korzystają zakłady Urałmasz, Majak i Wotkińskie Zakłady Budowy Maszyn – producent pocisków balistycznych, przystosowanych do przenoszenia ładunków jądrowych; Grupa Kałasznikow, zakłady NPO Nowator – producent pocisków przeciwlotniczych – oraz Zakłady w Stupinie, które konstruują silniki do śmigłowców. „Umożliwianie rosyjskim najeźdźcom dalszego korzystania z ich produkcji jest tożsame ze wspieraniem Rosji w popełnianiu zbrodni wojennych” – napisał Mykytiuk.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

UE-POLSKA-ROSJA
Kto miał rację?

Słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen podczas debaty o stanie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim odbiły się szerokim echem. Jak przyznała, Europa musi wyciągnąć nauczkę z inwazji na Ukrainę. – Powinniśmy byli słuchać tych, którzy znają Putina, mieli z nim do czynienia w przeszłości. Anny Politkowskiej i rosyjskich dziennikarzy, którzy obnażali przestępstwa i którzy zapłacili za to najwyższą cenę. Naszych przyjaciół w Ukrainie, Mołdawii, Gruzji, opozycjonistów z Białorusi. Powinniśmy byli posłuchać głosów podnoszonych wewnątrz naszej Unii: w Polsce, w państwach bałtyckich oraz w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Głosy te mówiły nam, że Putin się nie zatrzyma – powiedziała.

– Oby ta refleksja doprowadziła do trwałej zmiany europejskiej polityki. Mamy nadzieję, że przywódcy innych państw będą do takiej refleksji zdolni – podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. – W ubiegłym roku były pomysły organizowania na najwyższym politycznym szczeblu szczytu Unia Europejska – Rosja. My się temu sprzeciwiliśmy. Okazuje się, że bardzo słusznie – wskazał.
w.d.

UKRAINA
Zemsta i ostrzeżenie

Ataki rakietowe na elektrownie, sieci ciepłownicze i elektryczne to zemsta Rosjan za ostatnie sukcesy ukraińskiej armii, a także ostrzeżenie dla Ukraińców, że będą marznąć zimą, i próba pokazania, że kraj nie jest w stanie wypełnić obietnic dotyczących sprzedaży prądu do Polski. – Te ataki wpływają na społeczeństwo, ale jest też inny wątek. Ukraina obiecała, że będzie dostarczać energię elektryczną do Polski. Ataki mają podważyć nasze zdolności do eksportu energii – stwierdził Jewhen Mahda, szef kijowskiego Instytutu Polityki Światowej. Ukraina postara się dotrzymać zapowiedzi sprzedaży prądu sojusznikom, ale potrzebuje dostaw broni dla ochrony infrastruktury. – Mówimy o wymiarze nie wojskowym, a humanitarnym, by ludzie mieli zimą światło i ciepło.
j.k.

Reklama

WIELKA BRYTANIA
Pożegnanie królowej

Ponad tydzień trwało pożegnanie Brytyjczyków ze zmarłą w wieku 96 lat królową Elżbietą II. Zaczęło się od Edynburga, gdzie w uroczystym pochodzie trumna z ciałem królowej została przeniesiona z jej szkockiej rezydencji do katedry św. Idziego. Tam pozostawała przez 24 godz.; można było przejść koło niej, by oddać hołd. Do wystawionej trumny ustawiały się długie kolejki. Potem trumnę z ciałem monarchini przetransportowano z lotniska w Edynburgu samolotem do bazy RAF w zachodnim Londynie. Następnie przewieziono ją do Pałacu Buckingham, gdzie czekali na nią król Karol III i pozostali członkowie rodziny królewskiej, a potem, w uroczystym kondukcie – do pałacu westminsterskiego, siedziby parlamentu, gdzie wystawiono ją na widok publiczny, by Brytyjczycy mogli przejść koło trumny i oddać hołd swojej królowej. Brytyjskie stacje BBC i Sky News uruchomiły transmisję z tego wydarzenia. Prowadzono ją do dnia pogrzebu, który odbył się w opactwie westminsterskim w Londynie, gdzie 70 lat wcześniej Elżbieta II była koronowana.
j.k.

PUSTE RAMY
Oddajcie, co nasze

Zainaugurowana właśnie kampania ma przypominać o dziełach sztuki i zabytkach zagrabionych w czasie II wojny światowej przez Niemców i Sowietów. Takie puste ramy, osierocone przez dzieła sztuki, a symbolizujące polskie straty wojenne, znajdują się w wielu polskich muzeach. – To właśnie Polska poniosła największe straty, także w dziedzinie kultury i sztuki, w II wojnie światowej. Już w trakcie wojny oceniano, że w samych zasobach muzealnych wyniosły ponad połowę stanu przedwojennego – mówi Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. W ramach akcji w kilkunastu miastach umieszczono specjalne tablice przypominające o polskich stratach wojennych w dziedzinie kultury. Dotychczas polskie władze złożyły drogą dyplomatyczną dwadzieścia wniosków obejmujących kilkanaście tysięcy pojedynczych obiektów. Rząd Rosji nie rozpatrzył żadnego z wysuwanych roszczeń. Piotr Gliński zapowiedział przekazanie Rosji kolejnych siedmiu wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki zrabowanych w czasach II wojny światowej. Znajdują się one w Muzeum im. Puszkina w Moskwie.
j.k.

Reklama

NIEWOLNICZA PRACA
Dosyć tego!

Z rynku europejskiego mają być wyeliminowane towary pochodzące z pracy przymusowej. Komisja Europejska zaproponowała zakaz sprzedaży takich produktów. Potrzebna jest do tego zgoda unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego. Szacuje się, że pracę pod przymusem wykonuje na świecie 27 mln osób. – Miliony ludzi zostają złapane w pułapkę pracy niewolniczej na całym świecie, w tym tysiące w Europie – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Państwa Unii mają być odpowiedzialne za przeprowadzenie dochodzeń ws. produktów, co do których istnieją podejrzenia, że zostały wykonane z wykorzystaniem pracy przymusowej. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, towary będą musiały być usunięte z unijnego rynku; będzie też zakaz ich wywozu poza wspólnotę. Zdaniem ekspertów, jeśli te przepisy zaczną obowiązywać, zaognią i tak napięte relacje z Chinami, które oskarża się o zmuszanie Ujgurów do niewolniczej pracy.
w.d.

BIAŁORUŚ
Niszczy Polaków

Dyktator Alaksandr Łukaszenka niszczy wszelkie przejawy polskości na Białorusi. Sąd Najwyższy przystąpił do rozpatrzenia wniosku dot. likwidacji Polskiej Macierzy Szkolnej – drugiej, po Związku Polaków na Białorusi, najstarszej polskiej organizacji w tym kraju, która prowadzi liceum w Grodnie. Problemy organizacji (założonej w 1995 r.) i prowadzonej przez nią placówki trwają już od dłuższego czasu. W ub.r. zmuszono ją do zreorganizowania liceum do Centrum Języka Polskiego i Kultury, nałożono też na nią, pod zarzutami, gigantyczną grzywnę – 300 tys. rubli (550 tys. zł) i obciążono rzekomo zaległym podatkiem 500 tys. rubli (ok. 900 tys. zł). Reorganizacja liceum, zapłacenie grzywny i kary najpewniej nic nie dadzą, a sąd zadecyduje o likwidacji placówki.
j.k.

SZWECJA, HISZPANIA
Zwrot na prawo

Porozumienie partii prawicowych wygrało wybory w Szwecji. To jego przedstawiciele stworzą nowy rząd. Najwyższy wynik – ponad 20% – uzyskali Szwedzcy Demokraci; to druga partia Szwecji będąca członkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – grupy w Parlamencie Europejskim, do której należą posłowie PiS. Także we Włoszech zanosi się na zmianę. Przed wyborami parlamentarnymi sondaże wskazują na prawie 20-procentowe zwycięstwo centroprawicy. Rządząca do tej pory centrolewica na czele z Partią Demokratyczną nie potrafi się zbliżyć do centroprawicowego bloku ugrupowań: Bracia Włosi, Liga i Forza Italia.
w.d.

2022-09-21 08:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję