Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Czy Bóg nas kontroluje?

Pytanie czytelnika: Czy Bóg nas kontroluje?

Dzisiaj bardzo często pojawia się pytanie, szczególnie ze strony młodych ludzi: jak to jest z moją wolnością, skoro Bóg ciągle na mnie patrzy? Przecież Bóg wszystko wie, a właściwie mnie kontroluje, co więcej – jest i będzie moim Sędzią... To prawda, że w obecnych czasach tak wielu ludzi odwołuje się do wolności. Równocześnie już nie tak duża liczba osób myśli o konsekwencjach źle zrealizowanej wolności. Ale – czy Bóg nas kontroluje? Raczej trzeba odpowiedzieć, że Bóg nas kocha i to On dał nam wolność. Bóg nas nie kontroluje, ale patrzy na nas swoim okiem Opatrzności. Zapewne od dziecka słyszeliśmy tę prawdę, że wszystko jest w rękach Boga. To jedna z najpiękniejszych prawd chrześcijańskich, ale jednocześnie trudna, bo skoro wszystko jest w Jego rękach, to dlaczego dopuszcza cierpienie i zło? Z jednej strony narzekamy na Pana Boga, że tak dużo od nas wymaga, a z drugiej – zarzucamy Mu, iż często nie reaguje, nie interweniuje, gdy dzieje się zło. Bóg dał nam wolną wolę i pozwolił wybierać. I szanuje nasze wybory. Nie zostawia nas, gdy upadamy, popełniamy grzechy, odwracamy się od Niego i wybieramy własną drogę. On wtedy nad nami czuwa. „Bóg, wkraczając w świat, zechciał polegać na wolnej zgodzie jednego ze swych stworzeń. Dopiero kiedy Maryja odpowiedziała aniołowi: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego!» (Łk 1, 38), od owej chwili odwieczne Słowo Ojca rozpoczęło swoje ludzkie istnienie w czasie. Wzruszające jest to, że Bóg nie tylko szanuje ludzką wolność, ale wydaje się jej potrzebować” – podkreślił Benedykt XVI. W innym miejscu zaznaczył, że „punktem wyjścia objawienia biblijnego jest stwierdzenie, że Bóg stworzył ludzi, obdarzył ich rozumem i postawił ponad wszystkimi innymi stworzeniami na ziemi. W ten sposób człowiek stał się zarządcą stworzenia i «pomocnikiem» Boga. (...) Nie ma żadnej sprzeczności między Bożą Opatrznością a działalnością człowieka”.

Bóg zawsze nad nami czuwa, ma na nas oko. „Nie zdrzemnie się ani nie zaśnie Ten, który czuwa nad Izraelem. Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem” – czytamy w Psalmie 121. Bóg nie jest kontrolerem naszego życia. Wierzymy w Opatrzność Bożą. A ta prawda mówi nam o tym, że cały świat, w którym żyjemy i poruszamy się, jest w rękach Boga. Benedykt XVI zauważa, że „to nie On żyje w naszym świecie, lecz to my żyjemy w Jego «świecie». On nigdy nie wypuszcza nas ze swoich rąk. Nie traci nas sprzed oczu. Nie gubi planów naszego życia. Inaczej nie byłby Bogiem, nie byłby doskonałą Miłością, nie byłby doskonałą Obecnością. Nie byłby Ojcem i Matką”. Bóg opiekuje się nami, by doprowadzić nas do pełnej doskonałości i ostatecznego celu. Równocześnie wiara w Opatrzność Bożą nie zwalnia nas z kształtowania naszego życia i ponoszenia pełnej odpowiedzialności za nasze decyzje i czyny.

2022-09-21 08:03

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po co chrzcić dziecko?

2023-01-03 13:52

Niedziela Ogólnopolska 2/2023, str. 18

[ TEMATY ]

chrzest

teolog

Teolog odpowiada

B. M. Sztajner/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Po co chrzcić dziecko? Nie lepiej, żeby samo podjęło decyzję o przyjęciu chrztu, gdy dorośnie?

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję