Reklama

Wiadomości

Złapać balans

Według prognoz, w 2100 r. będzie tylko 16 mln Polaków. Dlatego potrzebna jest m.in. zmiana kultury pracy, by rodzice mogli odnaleźć właściwy balans między karierą a życiem rodzinnym.

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 32

Artur Stelmasiak

Polska stacza się po równi pochyłej do katastrofy demograficznej – mówi pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha

Polska stacza się po równi pochyłej do katastrofy demograficznej – mówi
pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Mamy i Taty opublikowała badania dotyczące wiedzy Polaków nt. work-life balance (WLB), czyli koncepcji zarządzania czasem, która stawia za cel odnalezienie równowagi między karierą i ambicjami a życiem prywatnym. W Polsce wciąż dominuje przekonanie, że jesteśmy „na dorobku”, dlatego pracujemy za dużo, na czym cierpią dzieci, życie rodzinne, a w dłuższej perspektywie także demografia. – Celem WLB jest zachowanie równowagi między pracą i życiem rodzinnym, tak by żaden z tych elementów nie był zdominowany przez ten drugi. Harmonia między tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Prawidłowo funkcjonująca rodzina stanowi natomiast najlepszą formę profilaktyki przed zachowaniami ryzykownymi i przestępczością dzieci i młodzieży – mówi Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.

Prorodzinni pracodawcy

Podczas konferencji przedstawiono badania, które wskazują na to, że w Polsce świadomość wpływu czasu pracy na życie rodzinne jest nadal dosyć mała, dlatego fundacja wydała pierwszy podręcznik na ten temat dla pracowników i pracodawców, by promować prorodzinne rozwiązania na rynku pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Temat jest ważny, zwłaszcza z perspektywy polityki demograficznej, bo Polska jest na równi pochyłej w kierunku katastrofy demograficznej. Dane ONZ pokazują, że w 2100 r. będzie tylko 16 mln Polaków. – Gdy jednak powstawała ta prognoza, dzietność zakładano na poziomie wyższym niż obecnie. A jest jeszcze gorzej, bo w prognozie nie przewidziano takich zjawisk jak pandemia i wojna, co ewidentnie nie sprzyja zakładaniu rodziny – mówi Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Jeżeli uda nam się wdrożyć przygotowaną przez rząd strategię demograficzną, to może damy radę odwrócić ten trend i powoli wychodzić z pułapki demograficznej. Jednym z obszarów tej strategii jest kształtowanie rynku pracy przyjaznego rodzinie. Elastyczność rynku pracy wiąże się z work-life balance, tak by można było połączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. – W Polsce na niepełnym etacie pracuje 5% kobiet, w Wielkiej Brytanii – 50%, a w Holandii – 80%. Chcemy to upowszechniać, bo nie ma u nas barier legislacyjnych, ale są opory mentalne, zwłaszcza u pracodawców – oni chcą pracownika na 100% – tłumaczy wiceminister rodziny i dodaje: – Dlatego będziemy prowadzić kampanie zachęcające pracodawców, by byli bardziej przyjaźni rodzinie.

Rozpad rodziny i przestępczość

Postępujący rozpad więzi rodzinnych jest zjawiskiem sprzyjającym przestępczości oraz problemom nieletnich. Na gruncie polskim potwierdzają to raporty policji o przyczynach przestępstw wśród nieletnich, z których wynika, że do czynników bezpośrednich wpływających na szerzenie się demoralizacji i przestępczości należą m.in.: osłabienie więzi uczuciowych w rodzinie, rozbicie rodziny, a także nikły wpływ rodziców na wychowanie dzieci, wynikający przede wszystkim z braku czasu dla nich, a poświęcenia się pracy zawodowej.

Celem projektu WLB, realizowanego przy wsparciu Funduszu Sprawiedliwości, jest zdiagnozowanie i przygotowanie rozwiązań wspierających godzenie ról rodzinnych i zawodowych. W jej ramach przygotowany został m.in. raport z zaleceniami zmian legislacyjnych oraz wspomniany już poradnik dla pracodawców i pracowników. – Potrzebujemy uporządkowania i harmonii między pracą a życiem prywatnym. Rodzina jest bowiem podstawą zdrowego funkcjonowania całego społeczeństwa, wspólnoty narodowej i całego państwa. Bardzo dziękuję Fundacji Mamy i Taty za to, co robi w promowaniu rodziny, a także za jej obronę przed ideologicznymi zagrożeniami – podkreśla dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

2022-09-21 08:03

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: 25-latka chciała się zabić i doznała paraliżu. Sąd wydał zgodę na eutanazję

2026-03-26 13:01

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

25‑latka

paraliż

Adobe.Stock.pl

Noelia Castillo Ramos, 25-letnia Hiszpanka, która kilka lat temu padła ofiarą zbiorowego gwałtu, w czwartek po południu podda się eutanazji. Sparaliżowana kobieta będzie mogła jej dokonać po długim procesie sądowym i mimo sprzeciwu swojego ojca. Młoda kobieta zamiast pomocy psychologicznej otrzyma więc pomoc we wspomaganym samobójstwie.

- Nikt z mojej rodziny tego nie popiera, ale szczęście ojca nie może być ważniejsze od szczęścia czy życia córki – powiedziała Noelia w ostatnim wywiadzie, udzielonym stacji telewizyjnej Antena 3.
CZYTAJ DALEJ

Transpłciowi zawodnicy nie wystąpią w kobiecych konkurencjach olimpijskich - MKOl ogłosił nową politykę

2026-03-27 07:39

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Pixabay.com

Zawodnicy po wcześniejszej zmianie płci nie wystąpią już w kobiecych konkurencjach olimpijskich. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił nową politykę kwalifikacyjną wprowadzoną przed igrzyskami w Los Angeles w 2028.

”Uprawnienia do udziału w jakiejkolwiek kobiecej kategorii zawodów podczas igrzysk olimpijskich lub innych wydarzeń MKOl, w tym w sportach indywidualnych i drużynowych, są teraz ograniczone do biologicznych kobiet. Będzie to ustalane na podstawie jednorazowego badania genu SRY" - poinformował w czwartek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
CZYTAJ DALEJ

Konto Jasnej Góry na Facebooku zostało odblokowane

2026-03-27 23:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP Jasnej Góry

Popularne konto klasztoru @JasnaGóranews na platformie Facebook, które miało setki tysięcy obserwatorów zostało z dnia na dzień zablokowane. 27 marca wróciło - w poprzednim kształcie.

W zawiązku z tym, że strona #JasnaGóra na Facebooku została zablokowana, do czasu rozwiązania problemu zapraszamy do śledzenia wydarzeń z życia Sanktuarium na tym koncie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję