Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Święci na ulicach miasta

Przez rynek przeszła jubileuszowa 25. procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława.

Niedziela wrocławska 39/2022, str. III

[ TEMATY ]

relikwie

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Relikwie nieśli żołnierze z Akademii Wojsk Lądowych

Relikwie nieśli żołnierze z Akademii Wojsk Lądowych

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a podjęta została na nowo w 1997 r. po wielkiej powodzi. To dziękczynno-błagalna modlitwa w intencji Wrocławia i całej archidiecezji. Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy w bazylice garnizonowej, a potem ulicami rynku procesja przeszła do kościoła Świętych Wacława, Doroty i Stanisława. Przewodniczył jej bp Jacek Kiciński.

– 25 lat temu w maju przeżywaliśmy we Wrocławiu 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny i wizytę św. Jana Pawła II. Po tych niezwykłych wydarzeniach przyszedł czas wielkiej powodzi, która bardzo mocno nas dotknęła. A jednak z tej tragedii potrafiliśmy się podnieść. Wtedy właśnie przypomniano sobie o dawnej procesji z relikwiami św. Stanisława i św. Doroty, procesji błagalnej, by Bóg zachował nas od wszelkiego rodzaju kataklizmów – powiedział ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz wrocławskiej katedry.

Podczas Eucharystii na zakończenie procesji bp Kiciński tłumaczył, że choć Bóg nie jest Bogiem kary, ale miłości, istnieje coś takiego, jak dopust Boży: – Przez trudne sytuacje Bóg chce nam powiedzieć, że nie wszystko od nas zależy. Gdy człowiek zatapia się w doczesności, to pojawia się pokusa niezależności od Boga. Taka sytuacja miała miejsce również 25 lat temu. Czy odrobiliśmy lekcję historii co mamy czynić, jak postępować? Odpowiedź daje nam Jezus Chrystus – bądź wierny w małych rzeczach.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczne wydarzenie w Parafii Świętej Rodziny

Niedziela świdnicka 3/2015, str. 8

[ TEMATY ]

relikwie

Ryszard Wyszyński

Podczas Mszy św. zostały poświęcone relikwie i obraz św. Jana Pawła II

Podczas Mszy św. zostały poświęcone
relikwie i obraz św. Jana Pawła II

Wielkie wzruszenie i radość towarzyszyły Mszy św. odpustowej odprawionej 28 grudnia w wałbrzyskiej parafii Świętej Rodziny na Białym Kamieniu. Tradycyjne imieniny parafii połączono bowiem z wyjątkowym wydarzaniem, jakim było wprowadzenie do tej jednej z najmłodszych świątyń naszej diecezji relikwii św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję