Reklama

Niedziela Legnicka

Ołtarz na XXX-lecie diecezji

Jubileusz diecezji został uczczony m.in. nowym ołtarzem dla katedry. Z autorem jego projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Niedziela legnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz diecezji

Ks. Stanisław Szupieńko

Nowo poświęcony marmurowy ołtarz katedralny z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza

Nowo poświęcony marmurowy ołtarz katedralny z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Piotr Nowosielski: Nowy ołtarz w katedrze to kolejne ważne wydarzenie w roku jubileuszu diecezji...

Ks. Stanisław Szupieńko: Trzydziestolecie diecezji legnickiej zostało już uświetnione wieloma różnymi wydarzeniami jubileuszowymi. Z inspiracji bp. Andrzeja Siemieniewskiego została podjęta kolejna inicjatywa dotycząca wykonania i ponownego umieszczenia w katedrze kamiennego ołtarza. To wydarzenie ma wielorakie znaczenie, a wystawiony w świątyni i poświęcony kamienny ołtarz to – jak czytamy w Pontyfikale Rzymskim: „widomy znak obecności Chrystusa, wokół którego gromadzi się lud święty, aby uczestniczyć w Ofierze Pana”.

Jakie znaczenie ma ten fakt w dziejach diecezji legnickiej i kościoła katedralnego?

W długich dziejach legnickiego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obecnie katedry, uroczystość umieszczenia i poświęcenia nowego kamiennego ołtarza widzieć należy jako kontynuację i wzbogacenie dorobku dziejów, zarówno w zakresie duchowym i materialnym, co zostało utrwalone w wielu wartościowych dziełach sztuki sakralnej, które do dziś zdobią tę świątynię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W mijającym trzydziestoleciu o harmonijne połączenie wątków duchowych, liturgicznych i artystycznych w kościołach diecezji, zwłaszcza w katedrze, troszczyli się niestrudzenie kolejni biskupi legniccy: Tadeusz Rybak i Stefan Cichy, będący moderatorami liturgii kościelnej na forum Episkopatu Polski oraz bp Zbigniew Kiernikowski, dbający o wysoki poziom sprawowanej liturgii.

Jaki jest kontekst i symbolika miejsca i przestrzeni, w której umieszczono nowy ołtarz?

Nowy kamienny ołtarz został umieszczony i poświęcony w centralnym miejscu prezbiterialnej części kościoła, na tle monumentalnej nadstawy ołtarzowej, wystawionej w połowie XVIII w. we wschodnim zamknięciu nawy głównej, wpisując się harmonijnie w gotycką przestrzeń wnętrza kościoła. Jak wiemy, to barokowe, architektoniczne retabulum ołtarza głównego, swoim rozmachem i kunsztem zastosowanych rozwiązań architektonicznych, wzbogaconych elementami rzeźbiarskimi, malarskimi oraz dużą ilością finezyjnych złoconych dekoracji snycerskich, zachwyca nadal swoim wysokim poziomem artystycznym.

Trzeba podkreślić, że historyczny ołtarz główny, dzięki wysokiemu poziomowi malarstwa i rzeźby, oraz utrzymanym w ciepłej kolorystyce marmoryzacjom, w połączeniu z bielą dekoracji rzeźbiarskiej i złoceniom, wzmacnia estetycznie ostateczne przesłanie duchowe i artystyczne ołtarza.

Reklama

Co więcej, z barokowym ołtarzem związane jest ważne przesłanie duchowe i religijne, które koncentruje się na tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, do której nawiązuje umieszczony w polu centralnym ołtarza głównego obraz autorstwa Johanna Heinricha Kynasta z 1757 r. Z kolei rzeźbiarska dekoracja ołtarza, wykonana przez Krystiana Grűnewalda, eksponuje to zbawcze przesłanie w ujęciu trynitarnym, prezentując Osoby Boskie widoczne w glorii, wieńczącej szczyt ołtarza oraz nadnaturalne figury Apostołów Piotra i Pawła oraz czterech Ewangelistów, będących bezpośrednimi świadkami zbawczych wydarzeń i ich piewcami, zgodnie z otrzymanym nakazem misyjnym.

Jakie są wzajemne relacje pomiędzy ołtarzem historycznym, a nowym ołtarzem kamiennym?

Nowy marmurowy ołtarz umieszczony w prezbiterium i zajmujący centralne miejsce przestrzeni liturgicznej świątyni, w swym zamierzeniu powinien harmonijnie wpisywać się w historyczne i utrwalone estetycznie wnętrze kościoła katedralnego. Jak możemy zauważyć, kamienna struktura nowego ołtarza została oparta na płynnych wklęsło-wypukłych formach i na takim rozłożeniu akcentów dekoracyjnych, aby harmonijnie korespondowały z rozwiązaniami estetycznymi i przesłaniem ideowym ołtarza głównego. Również ten cel przyświecał i decydował o wyborze marmurów amarillo i roso alicante, które kolorystyką i strukturą użyleń nawiązują do marmoryzacji ołtarza głównego. W ten efekt harmonii form i barw wpisane zostało ideowe przesłanie nowego ołtarza. Jest ono widoczne w umieszczonej centralnie na mensie nowego ołtarza płaskorzeźbie Chrystusa Dobrego Pasterza, która została wykonana z marmuru bianco ibiza i płynnie wtopiona w utrzymaną w bieli stylizowaną i podkreśloną złotem ramę. Celem odwołania się w dekoracji nowego ołtarza do wczesnochrześcijańskiego wzoru Chrystusa Dobrego Pasterza, było podkreślenie chrystologicznego przesłania tego dzieła, korespondującego ściśle z ideowym przesłaniem ołtarza głównego.

A jak przebiegała realizacja nowego ołtarza?

Realizacja tak ważnego zadania była możliwa dzięki decyzjom i zaangażowaniu bp. Andrzeja Siemieniewskiego, który podjął decyzję, dotyczącą umieszczenia w katedrze ołtarza kamiennego i zaakceptował przedstawiony przeze mnie projekt. W techniczną realizację tego dzieła, na etapie projektu technicznego i samej realizacji, zaangażowani byli szczególnie pani Maria Przystasz i pan inż. Andrzej Prostak, rzeczoznawca w zakresie kamienia naturalnego.

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy ołtarz na rocznicę poświęcenia ka tedry

Niedziela legnicka 40/2022, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz diecezji

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Pierwsza celebracja przy poświęconym ołtarzu

Pierwsza celebracja przy poświęconym ołtarzu

20 września Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodziła 681. rocznicę poświęcenia. Z tej m.in. okazji odbyła się uroczystość poświęcenia nowego, kamiennego ołtarza, wykonanego z marmuru.

Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Obecny był biskup senior Stefan Cichy, proboszcz katedry ks. Robert Kristman, księża z diecezji i zaproszeni na tę uroczystość. Obecni byli także przedstawiciele kapituł oraz siostry zakonne i wierni. Na zaproszenie proboszcza katedry przybyli także przedstawiciele władz rządowych i lokalnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć Kościół

2025-04-09 16:21

[ TEMATY ]

Białoruś

prześladowania

Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Ks. Henryk Okołotowicz, duchowny Kościoła katolickiego na Białorusi, skazany na 11 lat więzienia pod zarzutem „zdrady stanu”, wysłał wiadomość do wiernych „zza krat”. Stało się to w przeddzień jego 65. urodzin, które ksiądz obchodził 8 kwietnia w areszcie śledczym w Mińsku, donosi portal katolik.life. Jak poinformowano, proces odbywał się przy drzwiach zamkniętych i nie ma żadnych informacji na temat sprawy księdza z Wołczyna.

Podziel się cytatem Odnosząc się do słów kard. Kazimierza Świątka, który również był przetrzymywany w areszcie śledczym sowieckich służb KGB, duchowny zauważył, że „księża są prześladowani, aby nas uciszyć, aby uniemożliwić Kościołowi katolickiemu mówienie prawdy”.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję