Reklama

Niedziela w Warszawie

Ewangelizacja on-line

Ograniczenia covidowe zmotywowały grupę wiernych z parafii NMP Królowej w Józefowie do poszukania nowej drogi łączenia się w modlitwie Słowem Bożym. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, także na czas po pandemii.

Niedziela warszawska 43/2022, str. V

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Archiwum WS

Uczestnicy spotkań transmitowanych na You Tube rozważają Słowo Boże

Uczestnicy spotkań transmitowanych na You Tube rozważają Słowo Boże

Pomysł na głoszenie i rozważanie fragmentów Pisma Świętego przez kanał na platformie YouTube powstał z inicjatywy miejscowego lektora, posługującego na Mszach św. W czasie zamknięcia w domach, mężczyzna chciał trafić z propozycją modlitwy do ludzi najbardziej efektywną metodą. Udało mu się to dzięki social mediom.

Początki wspólnoty

Jakub Gromek jest prezesem Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii NMP Królowej w Józefowie. W okresie, gdy w kościołach mogła przebywać tylko określona liczba osób, dostrzegł, że ludzie tęsknią za kontaktem ze sobą nawzajem, spotkaniami, rozmowami i wspólną modlitwą. Wpadł na pomysł, aby wspólnie z miejscowym wikariuszem, ks. Robertem Szczuraszkiem, nagrywać podcasty.

– Czułem, że brakuje mi osobistej formacji przy Słowie Bożym. Wiedziałem, że może ona pomóc też innym w odnalezieniu się w sytuacji, którą wtedy wszyscy doświadczaliśmy – mówi pomysłodawca.

Pierwsze nagrania, o nazwie Adwent niech Bóg prowadzi, przygotowywały wiernych do dobrego przeżycia świąt Bożego Narodzenia, przez rozważanie codziennej Ewangelii.

– Dopiero zaczynaliśmy i mieliśmy trochę problemów z ich techniczną obróbką, więc po Adwencie byliśmy tym nieco zmęczeni i daliśmy sobie spokój na pewien czas – mówi ks. Szczuraszek.

Przerwa nie trwała długo, bo dzięki rozpowszechnieniu kanału coraz więcej osób chciało rozważać fragmenty Pisma Świętego. Na początku Wielkiego Postu liczba uczestniczących w nagraniach zwiększyła się do 9 osób. Odpowiedzią na to było powstanie Wieczora ze Słowem.

Zmieniono formę przekazu, bo uczestników można było już zobaczyć w czasie rzeczywistym i wspólnie przeżywać dzielenie się przemyśleniami o niedzielnej Ewangelii.

– Chodziło o to, żeby spojrzeć na dane fragmenty Pisma Świętego z perspektywy ludzi młodych i starszych. Dzięki temu, że nasza grupa poszerzyła się o osoby w różnym wieku, nie było problemu, aby to osiągnąć – mówi Gromek.

Reklama

Po wakacjach 2021 r. kanał zmienił nazwę na Słowo.

– Wiemy, że to Pan Bóg wszystkim kieruje, dlatego chcemy dalej działać w sieci i wspólnie modlić się Słowem – mówi Małgorzata Krakowiak, uczestniczka wspólnoty.

W nowej odsłonie nagrań rozważana jest już cała Liturgia Słowa z niedzieli.

Rosnące zainteresowanie

Pandemia przyczyniła się do powstania kanału, który poszerzył zainteresowanie Biblią wśród wiernych i dał siłę do poradzenia sobie z izolacją. Dzięki temu, obecnie parafia rozkwita, o czym może świadczyć liczba wciąż powstających wspólnot rozważania Słowa. Równolegle do spotkań osobistych, dalej powstają nagrania.

– Najbardziej cieszę się z sygnałów, że dzięki nagraniom wiele ludzi zaczęło czytać Pismo Święte – mówi ks. Szczuraszek.

Kanał jest dostępny w serwisie Youtube. Wszyscy zainteresowani mogą także zasięgnąć informacji u ks. Roberta Szczuraszka lub przyjść osobiście na spotkania, odbywające się co tydzień w środę o godz. 20.00 w salce pod kościołem.

2022-10-18 13:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: młodzi ewangelizowali w centrum miasta

Na placu Biegańskiego i w Alejach Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie można było otrzymać wyjątkowy prezent. To ewangelizacyjna inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.

W przededniu „święta zakochanych”, czyli popularnych walentynek, młodzi postanowili, że pokażą mieszkańcom Częstochowy miłość z innej strony. Bożej strony.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję