Reklama

Niedziela Łódzka

Chcemy pięknie żyć

„Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo” – powiedział św. Jan Paweł II.

Niedziela łódzka 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

Ruch Czystych Serc

Archiwum RCS Łódź

Młodzi ludzie pragną wzrastać w czystości za przykładem bł. Karoliny Kózkówny

Młodzi ludzie pragną wzrastać w czystości za przykładem bł. Karoliny Kózkówny

Słowa te koncentrują uwagę na wspólnocie Ruchu Czystych Serc, która od kilku lat funkcjonuje w Łodzi. Podążając za pragnieniem zachowania czystości przedmałżeńskiej i wolności od nałogów, wielu młodych ludzi spotyka się w każdy czwartek, aby dowiadywać się o tym, co jest ważne w relacji z drugim człowiekiem, jak kochać i być kochanym miłością niezniszczalną, a także o tym, co mówi do nas na ten temat sam Jezus. Cotygodniowe spotkania składają się z dwóch części – modlitwy i konferencji. Zapraszane są osoby duchowne, które dzielą się naukową wiedzą, ale również osoby świeckie, dzieląc się swoim doświadczeniem, będąc dowodem na to, jak codzienna modlitwa i życie sakramentalne mogą sprawić, że życie przynosi wiele Bożych owoców. Ponadto mobilizują do podejmowania konkretnych działań w walce z własnymi słabościami.

Patronką Ruchu Czystych Serc jest bł. Karolina Kózkówna, którą Kościół wspominał 18 listopada. Wydarzenie to było motywacją do zorganizowania Ogólnopolskiego Spotkania Ruchu Czystych Serc pod hasłem „Czystość na pierwszym planie!”. – Prowadziła ona piękne życie, uświęcając swoją codzienność nauką, pracą i modlitwą. Zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Jest patronką młodych ludzi, pragnących też żyć pięknie. Nasze ogólnopolskie spotkanie rozpoczął ks. Jerzy Molewski, moderator Ogólnopolskiego Ruchu Czystych Serc i redaktor czasopisma Miłujcie się! Przedstawił on historię pierwszej wspólnoty RCS, która powstała w 1968 r. Mówił o poszukiwaniu piękna w życiu w czystości przez 17 tys. uczestników tego Ruchu. W wydarzeniu, co nas bardzo cieszy, uczestniczyło 70 młodych ludzi, którzy pragną wzrastać w czystości za przykładem bł. Karoliny Kózkówny – powiedziała Joanna Pilas, jedna z organizatorek.

W ramach wydarzenia odbyła się projekcja filmu Zerwany Kłos, ukazującego życie i śmierć błogosławionej. Na spotkaniu obecny był także reżyser filmu – Witold Ludwig, który opowiedział o jego powstawaniu. – Takie spotkania są wielkim przywilejem, ale nie mam wątpliwości, że to nie jest spotkanie z reżyserem filmu, ale spotkanie z Karoliną Kózkówną, która heroizmem cnót uosabiała Jezusa Chrystusa. I tak odczytywałem to spotkanie dla siebie, i tak odczytywałem spotkanie z tą grupą, dlatego że wspomnienie Karoliny jest wyrazem żywotnej pamięci o tej wielkiej błogosławionej, o której Jan Paweł II powiedział, że „święci są po to, żeby zawstydzać”. Ten film ma za zadanie przypominać o wielkiej świętości tej nastoletniej dziewczyny, która ma nam przypominać o wielkiej godności życia ludzkiego. Jestem wzruszony aktywnością Ruchu Czystych Serc, który animuje to i inne spotkania, który jest świadectwem bardzo żywego Kościoła młodych ludzi, którzy stawiają sobie wysokie wymagania w sytuacji, której czystość się nie liczy, życie ludzkie się nie liczy, godność ludzkiego ciała nastawiona jest na szwank, a przy tym są to ludzie nowocześni, radośni i profesjonalnie przygotowani do różnych zadań, jak na przykład ten pokaz filmowy i rozmowa z głównym aktorem – podkreślił Witold Ludwig, reżyser.

Wydarzenia i plany spotkań, a także więcej informacji dostępnych jest na Facebooku: Ruch Czystych Serc Łódź.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest Ruch Czystych Serc?

Przeszkadzają Ci plamy na ubraniach? A co z Twoim sercem?, Jak na każdą plamę działa odplamiacz, tak na nasze serce działa JEZUS, ale znacznie LEPIEJ!

Ruch Czystych Serc jest wspólnotą dla młodych, którzy chcą prawdziwie kochać, którzy chcą czegoś więcej w swoim życiu - iść pod prąd dzisiejszego świata.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję