Reklama

Niedziela Łódzka

Chcemy pięknie żyć

„Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo” – powiedział św. Jan Paweł II.

2022-11-22 14:17

Niedziela łódzka 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

Ruch Czystych Serc

Archiwum RCS Łódź

Młodzi ludzie pragną wzrastać w czystości za przykładem bł. Karoliny Kózkówny

Młodzi ludzie pragną wzrastać w czystości za przykładem bł. Karoliny Kózkówny

Słowa te koncentrują uwagę na wspólnocie Ruchu Czystych Serc, która od kilku lat funkcjonuje w Łodzi. Podążając za pragnieniem zachowania czystości przedmałżeńskiej i wolności od nałogów, wielu młodych ludzi spotyka się w każdy czwartek, aby dowiadywać się o tym, co jest ważne w relacji z drugim człowiekiem, jak kochać i być kochanym miłością niezniszczalną, a także o tym, co mówi do nas na ten temat sam Jezus. Cotygodniowe spotkania składają się z dwóch części – modlitwy i konferencji. Zapraszane są osoby duchowne, które dzielą się naukową wiedzą, ale również osoby świeckie, dzieląc się swoim doświadczeniem, będąc dowodem na to, jak codzienna modlitwa i życie sakramentalne mogą sprawić, że życie przynosi wiele Bożych owoców. Ponadto mobilizują do podejmowania konkretnych działań w walce z własnymi słabościami.

Patronką Ruchu Czystych Serc jest bł. Karolina Kózkówna, którą Kościół wspominał 18 listopada. Wydarzenie to było motywacją do zorganizowania Ogólnopolskiego Spotkania Ruchu Czystych Serc pod hasłem „Czystość na pierwszym planie!”. – Prowadziła ona piękne życie, uświęcając swoją codzienność nauką, pracą i modlitwą. Zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Jest patronką młodych ludzi, pragnących też żyć pięknie. Nasze ogólnopolskie spotkanie rozpoczął ks. Jerzy Molewski, moderator Ogólnopolskiego Ruchu Czystych Serc i redaktor czasopisma Miłujcie się! Przedstawił on historię pierwszej wspólnoty RCS, która powstała w 1968 r. Mówił o poszukiwaniu piękna w życiu w czystości przez 17 tys. uczestników tego Ruchu. W wydarzeniu, co nas bardzo cieszy, uczestniczyło 70 młodych ludzi, którzy pragną wzrastać w czystości za przykładem bł. Karoliny Kózkówny – powiedziała Joanna Pilas, jedna z organizatorek.

W ramach wydarzenia odbyła się projekcja filmu Zerwany Kłos, ukazującego życie i śmierć błogosławionej. Na spotkaniu obecny był także reżyser filmu – Witold Ludwig, który opowiedział o jego powstawaniu. – Takie spotkania są wielkim przywilejem, ale nie mam wątpliwości, że to nie jest spotkanie z reżyserem filmu, ale spotkanie z Karoliną Kózkówną, która heroizmem cnót uosabiała Jezusa Chrystusa. I tak odczytywałem to spotkanie dla siebie, i tak odczytywałem spotkanie z tą grupą, dlatego że wspomnienie Karoliny jest wyrazem żywotnej pamięci o tej wielkiej błogosławionej, o której Jan Paweł II powiedział, że „święci są po to, żeby zawstydzać”. Ten film ma za zadanie przypominać o wielkiej świętości tej nastoletniej dziewczyny, która ma nam przypominać o wielkiej godności życia ludzkiego. Jestem wzruszony aktywnością Ruchu Czystych Serc, który animuje to i inne spotkania, który jest świadectwem bardzo żywego Kościoła młodych ludzi, którzy stawiają sobie wysokie wymagania w sytuacji, której czystość się nie liczy, życie ludzkie się nie liczy, godność ludzkiego ciała nastawiona jest na szwank, a przy tym są to ludzie nowocześni, radośni i profesjonalnie przygotowani do różnych zadań, jak na przykład ten pokaz filmowy i rozmowa z głównym aktorem – podkreślił Witold Ludwig, reżyser.

Wydarzenia i plany spotkań, a także więcej informacji dostępnych jest na Facebooku: Ruch Czystych Serc Łódź.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariat RCS na Jasnej Górze

Ruch Czystych Serc, „Miłujcie się” oraz Ojcowie Paulini zapraszają na Jasną Górę na młodzieżowy wolontariat wakacyjny. Będzie on polegał na rozpowszechnianiu idei RCS wśród jasnogórskich pielgrzymów oraz na pomocy w ich przyjmowaniu w Sanktuarium. Wolontariat rozpocznie się 2 lipca i potrwa do 27 sierpnia w tygodniowych, 6-osobowych, zmianach. Zapraszamy młodzież pełnoletnią od 18 do 35 r. życie. Mile będzie widziana znajomość języków obcych :) Oczywiście zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie oraz opieka duszpasterską.

Czas poświęcony Maryi Częstochowskiej będzie na pewno piękną przygodą duchową, jak i wakacyjną! Zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:54

Ks. Marek Kuś

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

4 lata temu, 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w pobliżu KUL na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie stanął pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję