Reklama

Niedziela Łódzka

Katolicki nobel

W Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody Totus Tuus przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jednym z laureatów została Fundacja Gajusz z Łodzi.

2022-11-22 14:17

Niedziela łódzka 48/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Totus Tuus

Maskacjusz.pl

Łódzcy nominaci do nagrody: przedstawiciele Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej; pani Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Fundacji Gajusz; Łukasz Głowacki z Antosiem, portal Maskacjusz.pl

Łódzcy nominaci do nagrody: przedstawiciele Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej; pani Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Fundacji Gajusz; Łukasz Głowacki z Antosiem, portal Maskacjusz.pl

Wyróżnienie dla działającej od 24 lat instytucji zostało przyznane w kategorii „Promocja godności człowieka”. Fundacja kierowana przez Tisę Żawrocką-Kwiatkowską została doceniona za „ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji”. Statuetkę przedstawiającą anioła wzbijającego się do lotu odebrała prezes zarządu fundacji, która w przeszłości została uhonorowana m.in. Orderem Uśmiechu. Podczas swojego wystąpienia Żawrocka-Kwiatkowska wspomniała nie tylko o swoich podopiecznych (których jest ok. tysiąca), ale także o pracownikach, doceniając ich ogromne poświęcenie i zaangażowanie.

Fundacja Gajusz powstała, jak opisuje jej założycielka, pewnej zimowej nocy 1997 r., kiedy zrozpaczona matka, przebywając na pediatrycznym oddziale onkologicznym, zawarła „umowę” z „Siłą Najwyższą”. W zamian za ratunek dla jej siedmiomiesięcznego syna Gajusza, przyszła prezes fundacji obiecała założyć instytucję, która będzie pomagała małym, chorym pacjentom.

Kilka dni później odebrano wyniki małego Gajusza. Wszystkie prawidłowe. Jak pisze Żawrocka-Kwiatkowska na stronie internetowej fundacji: „lekarze do dziś nie wiedzą, czy to był cud”. Tak narodziła się Fundacja Gajusz, która prowadzi obecnie trzy hospicja dziecięce, Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie oraz Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny. Jej pracownicy realizują także programy wsparcia dla dzieci chorych na nowotwory oraz ich rodzeństwa, a także dla tych, które już pokonały raka. Swoim działaniem obejmuje cały region łódzki.

Reklama

Nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia są przyznawane od 2000 r. Statuetki trafiają do osób i instytucji, które w swoim działaniu kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II, a co za tym idzie – rozpowszechniają ideę cywilizacji miłości. Laureaci są wyłaniani w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocja godności człowieka, propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka. Dodatkowo jest także przyznawana Nagroda Specjalna.

W tym roku, oprócz łódzkiej Fundacji Gajusz, uhonorowani zostali również: Stanisław Leszczyński (w kategorii kultura chrześcijańska) oraz inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego pn. Dni Jana Pawła II (za propagowanie nauczania papieża – Polaka). Medialnego Totusa otrzymał Przewodnik Katolicki za „ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii”. Natomiast wśród nominowanych do nagrody z Łodzi znaleźli się również Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Łódzkiej Caritas oraz portal Maskacjusz.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wręczono Nagrody Totus Tuus przyznawane z okazji Dnia Papieskiego

[ TEMATY ]

Totus Tuus

dzielo.pl

Fundacja Gajusz, Pan Stanisław Leszczyński, Dni Jana Pawła II i „Przewodnik Katolicki” to tegoroczni laureaci Nagród Totus Tuus przyznawanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę specjalną otrzymał ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznawane są tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest 16 października pod hasłem „Blask Prawdy”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie – jak radzić sobie w czasie wojny

2022-12-09 11:25

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

„Nie wiadomo, kiedy i co spowoduje zakończenie wojny w Ukrainie, robimy wszystko, aby godnie ją przetrwać i mimo wszystko myślimy perspektywicznie” – zapewnia ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w podlwowskich Sokolnikach. Na jej terenie znajduje się Centrum im. Jana Pawła II, które od początku rosyjskiej agresji stało się domem dla 80 uchodźców, wśród których są rodziny Romów.

Parafia jest miejscem symbolicznym, upamiętnienia św. Jana Pawła II, który po drugiej stronie ulicy Stryjskiej, na lwowskim hipodromie odprawił Mszę św. w 2001 r., w której uczestniczyło blisko 1,5 mln wiernych. Było to jak dotychczas największe zgromadzenie ludzi w jednym miejscu w historii Ukrainy. „Stąd jest siedemset metrów do miejsca, gdzie na hipodromie stał ołtarz. Przed kościołem jest krzyż, wokół którego zbierała się na modlitwie grupa wiernych modląca się w intencji budowy świątyni. Dzięki amerykańskim katolikom kupiliśmy działkę i w 2016 r. postawiliśmy kaplicę. Po dwóch latach ruszyła budowa kościoła” – opowiada ks. Grzegorz Draus pochodzący z lubelskiej parafii pw. pw. Niepokalanego Serca Maryi na Poczekajce. Przez 11 lat pracował w Równem. Jest też naczelnym rzymskokatolickim kapelanem więziennictwa w Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję