W spotkaniu, które odbyło się 29 listopada w Domu Nadziei Caritas, wzięło udział ponad 250 wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas. Dzieci i młodzież z 15 kół (spośród niemal 100 działających w naszej diecezji) uczestniczyły w ogólnopolskim projekcie Caritas Polska „Dobra jest więcej – szkolny wolontariat”. Uczestnicy przygotowali autorskie inicjatywy skierowane do osób potrzebujących, szczególnie osamotnionych i pozbawionych więzi z bliskimi.
Reklama
Podczas festiwalu każde z kół zaprezentowało swoje działania. W projekcie udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej „Arka” w Chełmie, z zespołów szkół w Sawinie, Dorohusku i Czemiernikach, ze szkół podstawowych w Czerniejowie, Czułczycach, Kiełczewicach Górnych, Wierzbicy i Strachosławiu oraz szkół nr 14, 16, 29 i 31 w Lublinie, a także młodzież z Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie i Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie. – W młodych ludziach jest nadzieja na zmianę świata. To są wrażliwe osoby, które nie przechodzą obojętnie obok potrzebujących – mówi Paulina Stepnowska, koordynator wolontariatu CAL. – Mają mnóstwo różnorodnych pomysłów; dają radość sobie nawzajem, ale i osobom, do których idą. Mają wiele pomysłów na czynienie dobra – dodaje. Jak wylicza, wśród wielu zrealizowanych projektów znalazły się m.in. zbiórki darów i kiermasze dla dzieci oraz seniorów. – Uczestnictwo w Szkolnym Kole Caritas i udział w projekcie daje nam wiele satysfakcji i szczęścia. Utwierdza nas w przekonaniu, że warto się dzielić dobrem – zapewniają wolontariusze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwycięski projekt, który zostanie zaprezentowany na ogólnopolskim finale w Warszawie, został przygotowany przez Szkolne Koło Caritas, które działa przy Szkole Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie. Uczniowie dostrzegli wokół siebie konkretne potrzeby osób starszych oraz bezdomnych. We współpracy z Dzielnicowym Domem Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów” zaproponowali seniorom wspólne zajęcia, podczas których objaśnili im zasady używania smartfonów, a sami poznali tajniki robótek ręcznych. Aby pomóc osobom bezdomnym, skontaktowali się z Centrum Wolontariatu. Po konsultacjach zorganizowali w szkole zbiórkę odzieży dla bezdomnych, do których z pomocą docierają wolontariusze z „Gorącego patrolu”.
Spotkanie zakończyła modlitwa przy relikwiach bł. Carla Acutisa. – To wzór dla wolontariuszy. Carlo mimo młodego wieku bardzo poświęcał się dla Pana Boga i drugiego człowieka. Był zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących, bezdomnych i imigrantów. Powtarzał, że jedyne, co uczyni nas pięknymi w oczach Boga, to sposób, w jaki Go kochaliśmy i w jaki kochaliśmy naszych braci – wyjaśnia Paulina Stepnowska. /buk