Reklama

Niedziela Łódzka

Łączą pokolenia

Cieszmy się, że dożyliśmy tak wspaniałych czasów, że możemy kochać ojczyznę i możemy się do tego przyznawać – powiedziała Jolanta Bobras, przewodnicząca jury.

Niedziela łódzka 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

konkurs muzyczny

Marek Kamiński

Laureaci tegorocznego przeglądu

Laureaci tegorocznego przeglądu

Koncertem Chóru Męskiego „Dysonans” działającego przy parafii św. Ojca Pio w Kalonce, zakończył się Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej Listopadowa Duma 2022. Szczególnym aplauzem publiczności zgromadzonej w Sali Koncertowej Łódzkiej Strefy Ekonomicznej cieszyły się popularne i lubiane pieśni legionowe. Chociaż w czasach PRL-u wykonywanie ich publicznie było zabronione, jednak są znane, ponieważ śpiewano je w domach pielęgnujących tradycje patriotyczne. Jak podkreśla dyrygent chóru Kamil Gruszczyński, w śpiewach patriotycznych najważniejsza jest autentyczność. Teksty obrazują starcia, bitwy i opowiadają prawdziwe więzienne historie. Dawniej były nośnikiem nadziei na wolność, dodawały otuchy do walki. Dziś są pomostem życiowym do tamtych czasów i łączą pokolenia.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział ponad siedemdziesięciu wykonawców, w większości z województwa łódzkiego. Jak powiedziała Agata Lewkowicz, członek jury, głównym przesłaniem konkursu jest popularyzowanie oraz wzmocnienie postawy miłości do ojczyzny już od najmłodszych lat. Jury pod przewodnictwem Jolanty Bobras przyznało nagrody w trzech kategoriach.

W kategorii soliści (do 15 roku życia) zwyciężyła Julia Podgórniak, drugie miejsce zajęła Julia Holowek, a trzecie Leopold Sieczko. W kategorii soliści (powyżej 15 roku życia) najwyżej oceniono występ Kingi Bąbol, drugie miejsce przypadło Zofii Kurowskiej, a trzecia była Maja Czarnojan. Natomiast w kategorii „Zespół” I miejsce zdobył Chłopięcy Chór Kameralny „Chcemy śpiewać”, drugie Zespół Wokalny Szkoły Podstawowej nr 190 w Łodzi, a trzecie Zespół The tWinners. Przyznano również kilka wyróżnień, a wszyscy wykonawcy otrzymali w podziękowaniu za udział w konkursie dyplomy, kwiaty oraz upominki.

Przewodnicząca jury dziękowała wykonawcom za przypomnienie pieśni, które w latach osiemdziesiątych śpiewano w kościołach, a później były one zakazane. – Cieszmy się, że dożyliśmy tak wspaniałych czasów, że możemy kochać ojczyznę i możemy się do tego przyznawać. Nie wstydźcie się tego, nie wstydźcie się również mówić o miłości do Boga – dodała Jolanta Bobras.

Reklama

– Obecnie w tych trudnych czasach, takie koncerty mają nam dodawać otuchy, abyśmy jako społeczeństwo, w chwili zagrożenia potrafili myśleć po polsku, tzn. w taki sposób, by móc odeprzeć atak nieprzyjaciela – powiedział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Spotkanie zakończyło się koncertem laureatów pierwszych miejsc. Organizatorem 3. Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej Listopadowa Duma 2022 była Fundacja Życie, a patronat nad wydarzeniem objął abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach wraz z Rycerstwem Niepokalanej Polski Południowej organizuje Pierwszy Ogólnopolski Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Konkurs jest organizowany z okazji 80. rocznicy jego śmierci męczeńskiej, która przypadnie 14 sierpnia 2021 roku.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję