Reklama

Niedziela Łódzka

Wyjątkowy dar

Obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej, przekazał arcybiskup senior Władysław Ziółek jako dar dla miasta Łask.

Niedziela łódzka 50/2022, str. V

[ TEMATY ]

abp Władysław Ziółek

Piotr Drzewiecki

Obraz przekazany przez arcybiskupa seniora Władysława Ziółka

Obraz przekazany przez arcybiskupa seniora Władysława Ziółka

Chciałbym zostawić znak materialnej obecności duchowej z tym pięknym miastem. Proszę pana burmistrza, by przyjął obraz i znalazł dla niego godne miejsce, jako pamiątkę tego pięknego jubileuszu 600-lecia miasta – mówił abp Władysław Ziółek. Obraz został namalowany przez łódzkiego artystę Józefa Wasiołka w 2000 r. – Myślę, że jestem wyrazicielem wszystkich mieszkańców naszego miasta i gminy. Bardzo serdecznie dziękuję księdzu arcybiskupowi za nieustanną życzliwość wobec nas. Dziękujemy za obecność, za celebrowanie Mszy św. i słowa, które ksiądz arcybiskup do nas skierował – powiedział burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek. Gospodarz miasta zwrócił się także z prośbą, by tekst homilii, jaką wygłosił abp Ziółek tego dnia w kolegiacie łaskiej, ukazał się drukiem w „Panoramie Łaskiej”, piśmie miasta i gminy, by każdy mieszkaniec mógł sięgnąć do tych ważnych słów. – Wspólnie z proboszczem ks. Piotrem Pirkiem wspólnie wybierzemy miejsce, gdzie zawiśnie obraz podarowany przez księdza arcybiskupa, by mógł godnie przypominać jubileusz 600-lecia naszego miasta – mówił burmistrz Szkudlarek.

Metropolita łódzki Grzegorz Ryś wraz z arcybiskupem seniorem Władysławem Ziółkiem, 25 września br., sprawowali uroczystą Mszę św. dziękczynną w kolegiacie łaskiej za 600 lat miasta Łask. Eucharystię poprzedziło odsłonięcie i poświęcenia pomnika Jana Łaskiego – prymasa Polski, wielkiego kanclerza koronnego i budowniczego łaskiej kolegiaty.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół to mój dom

Niedziela Ogólnopolska 19/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

abp Władysław Ziółek

Ks. Paweł Kłys

Abp Władysław Ziółek

Abp Władysław Ziółek

Kościół to nie tylko piękne świątynie, liturgia, muzyka czy biblioteki. Kościół to ludzie, którzy swoim świadectwem wiary codziennie piszą jego historię. O swojej 40-letniej posłudze biskupiej w roku 100-lecia erygowania diecezji łódzkiej z arcybiskupem seniorem Władysławem Ziółkiem rozmawia ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: Jak Ksiądz Arcybiskup wspomina dzień, w którym dowiedział się o swojej nominacji na biskupa pomocniczego diecezji łódzkiej?

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję