Reklama

Niedziela Łódzka

Co zrobić z „głodem” poznania Biblii?

O tym, jak czytać słowo Boże, z ks. Damianem Stacherą, studentem Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, rozmawia ks. Paweł Gabara.

2023-01-17 10:03

Niedziela łódzka 4/2023, str. I

[ TEMATY ]

Biblia

Archiwum prywatne

Studenci Biblicum na Górze Oliwnej w Jerozolimie

Studenci Biblicum na Górze Oliwnej w Jerozolimie

Ks. Paweł Gabara: Od kilku lat studiuje Ksiądz na Papieskim Instytucie Biblijnym, czyli na najznakomitszej na świecie uczelni, która zajmuje się badaniami nad Pismem Świętym. Czy rzeczywiście zgłębianie słowa Bożego pozwala Księdzu wejść w myślenie Boga, które słowo objawia?

Ks. Damian Stachera: To chyba byłoby zbyt proste, by postudiować trochę Pismo Święte i w ten sposób wejść w myślenie Pana Boga. Nie ulega jednak wątpliwości, że studiowanie i naukowe podejście do słowa Bożego, otwiera wiele możliwości i często pozwala odkryć głębię przesłania, jakie ono ze sobą niesie. Do tego wszystkiego przydatne są również wszystkie nauki, tj.: historia, archeologia, języki starożytne, które nie zajmują się egzegezą bezpośrednio, ale bez nich interpretacja słowa Bożego mogłaby się przerodzić w jakiś bliżej nieokreślony zbiór myśli „wydaje mi się” lub pozostać na jakimś bardzo płytkim poziomie. Oczywiście nauka pomaga, ale z pewnością nie zastępuje osobistego spotkania z żywym słowem Boga, które dopiero pozwala wejść w myślenie Boga.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 4/2023 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ok. 10 tys. młodych uczestniczyło w nagraniu do Biblii Audio

[ TEMATY ]

Biblia

młodzi

Petar Neychev/Fotolia.com

Około 10 tys. młodych ludzi zgromadzonych w Tauron Arenie Kraków z okazji pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży uczestniczyło dziś w nagraniu fragmentu tekstu do Biblii Audio. Uczestnicy obchodów wygłosili chóralnie dwa zdania ze Starego Testamentu: "Niech żyje król" z 2. Księgi Kronik oraz "Pan moim Bogiem" z Księgi Zachariasza, które zostaną zarejestrowane i umieszczone w audiobooku.

Do jej współtworzenia zaprosił młodych ludzi inicjator i autor projektu Krzysztof Czeczot. - Chcę wam opowiedzieć o tym projekcie, bo jest niezwykły. Biblia Audio, którą rozpocząłem parę naście miesięcy temu ciągle trwa (…) również dzięki wam” - mówił Krzysztof Czeczot.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: otwarcie domu Caritas dla uchodźców z Ukrainy

2023-01-27 17:12

[ TEMATY ]

Caritas

Sosnowiec

Ukraińcy

Archiwum Caritas Polska

ks. Marcin Iżycki

ks. Marcin Iżycki

Pięćdziesięcioro uchodźców wojennych z Ukrainy znajdzie schronienie w nowo wyremontowanym budynku Caritas Diecezji Sosnowieckiej, który został dziś otwarty i poświęcony przez bp. Grzegorza Kaszaka. W wydarzeniu uczestniczył m.in. ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

- Wyobraźmy sobie zniszczony dom, w którym ludzie żyją bez prądu, gazu, wody i kanalizacji. Jest zima, a w rodzinie są dzieci. W takiej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. - Przybyli do nas i znaleźli otwarte serca - mówił podczas uroczystości bp Kaszak. - Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego, że dziś w Sosnowcu możemy otworzyć ciepły i bezpieczny dom, w którym uciekający przed wojną znajdą godziwe warunki - dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję