Reklama

Niedziela plus

Katowice

Czy wiecie, że...

...jedyne w Polsce sanktuarium św. Walentego (na zdjęciu) znajduje się w Bieruniu Starym (diec. katowicka)?

Gdy w 1677 r. spłonął miejscowy kościół parafialny św. Bartłomieja, wszystkie obrzędy liturgiczne zostały przeniesione do małego drewnianego kościółka na cmentarzu. Kult św. Walentego był szeroko rozpowszechniony już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Święty Walenty był najodpowiedniejszym patronem kościoła zlokalizowanego w bliskości mogił tych, którym odmawiano zwyczajnego obrzędu pogrzebu. Były to wówczas osoby cierpiące na choroby umysłowe z objawami opętania, a za takie uznawano też chorych na epilepsję. Wstawiennictwu św. Walentego przypisuje się również ocalenie miasta od zarazy w 1831 r. Cudem ocalało też wyposażenie świątyni po dwóch pożarach w latach 70. ubiegłego wieku. Prace konserwatorsko-renowacyjne i całkowita odbudowa trwały 10 lat. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy patrona i jego relikwie. W 2015 r. świątynia została podniesiona do godności sanktuarium św. Walentego. Uroczystości odpustowe rozpoczynają się już 13 lutego procesją z kościoła parafialnego św. Bartłomieja, złożeniem kwiatów pod figurą św. Walentego oraz nabożeństwem z udziałem arcybiskupa. 14 lutego po Mszach św. wierni przemieszczają się na kolanach wokół prezbiterium i całują relikwie świętego.

Święty Walenty żył w III wieku, był biskupem Terni nieopodal Rzymu. Podczas prześladowania chrześcijan w 269 r. został osadzony w więzieniu za szerzenie religii zakazanej przez ówczesnego cesarza Klaudiusza II Gota. Bity i torturowany nie wyrzekł się swojej wiary. Według niektórych przekazów, św. Walenty uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika, w innych opisywana jest historia uzdrowienia syna greckiego filozofa Kratona, który chorował na padaczkę. Legenda mówi natomiast, że św. Walenty sprzeciwił się edyktowi cesarskiemu o zakazie udzielania małżeństw i potajemnie błogosławił narzeczonych, dlatego czci się go jako patrona zakochanych. Świętego Walentego uznano za osobę niebezpieczną dla państwa i skazano na śmierć 14 lutego 269 r. /IC

2023-02-07 13:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy tam potrzebni

Niedziela Plus 14/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/EPA/Roman Pilipey

Sytuacja na terenach objętych wojną pogarsza się z każdym dniem

Sytuacja na terenach objętych wojną pogarsza się z każdym dniem

Katowice. Księża bliźniacy z Katowic, którzy są proboszczami na Ukrainie, przywieźli do Polski uchodźców i zaraz wrócili do swoich parafii z darami od Ślązaków.

Księża Mateusz i Łukasz Grochlowie to kapłani archidiecezji katowickiej. Ksiądz Łukasz jest proboszczem parafii w Krzemieńcu. Jego brat bliźniak – ks. Mateusz od 8 lat posługuje w archidiecezji lwowskiej. Aktualnie jest proboszczem parafii Siedmiu Boleści Matki Bożej w mieście Skole. To zachodnia Ukraina, na którą dociera coraz więcej uchodźców ze strefy ciężkich walk. „Uderzające jest to, że oni są małomówni, cisi, milczący. Do naszego domu rekolekcyjnego w Skolu w Karpatach przyjechała grupa z siedmiorgiem dzieci” – relacjonuje w Gościu Katowickim ks. Mateusz Grochla. „Powiedzieli, że to będzie ich pierwsza noc od 10 dni nie w piwnicy i bez bomb. (...) Następnego dnia rano mieliśmy jednak w Skolu alarm bombowy. W 5 minut ci uchodźcy byli ubrani i spakowani. Jedna z kobiet, Olena, podziękowała nam i wyjaśniła, że kiedy dzieci znowu słyszą alarm, nie potrafią tego znieść. Wzięli swoje plecaczki, w których było parę rzeczy, i od razu wyjechali za granicę” – mówi.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Kimś godnym zaufania

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 28-31.

Wtorek, 30 maja. Św. Jana Sarkandra, kapłana i męczennika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja tarnowska: parafie księży neoprezbiterów

2023-06-01 11:22

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

Karol Porwich/Niedziela

30 maja 2023 r. Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie dziesięciu neoprezbiterom.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję