Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Otoczyć opieką

Cierpienie nie jest po to, by cierpiący się czegoś nauczył, wbrew powiedzeniu, że „cierpienie uszlachetnia” – powiedział w homilii ks. proboszcz Mirosław Czerwiński.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Archiwum prywatne

Do gabinetów zgłosiło się tego dnia kilkuset pacjentów

Do gabinetów zgłosiło się tego dnia kilkuset pacjentów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie” – napisał papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Chorego. Jak co roku jest on obchodzony w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go św. Jan Paweł II. Z okazji tego dnia, w niedzielę (5 lutego 2023 r.) Akcja Katolicka w parafii św. Katarzyny w Goleniowie zorganizowała po raz osiemnasty, wspólnie z Gminą Goleniów i Starostwem Powiatowym „Białą Niedzielę”, czyli akcję bezpłatnych badań i diagnoz medycznych. Kilkudziesięciu lekarzy, pielęgniarek, specjalistów i wolontariuszy, przez kilka godzin, w duchu miłosiernego Samarytanina, z prawdziwą troską i współczuciem, przyjęło kilkuset pacjentów z Goleniowa i okolic.

Wyjaśnić cierpienie

Goleniowskie obchody „Światowego Dnia Chorego” zainaugurowała uroczysta Msza św. u księży chrystusowców, w parafialnym kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W czasie Eucharystii wybrzmiała bardzo mocno modlitwa za chorych i cierpiących oraz za lekarzy i personel medyczny, którzy posługują na co dzień osobom dotkniętym cierpieniem. Podczas homilii ks. proboszcz Mirosław Czerwiński chrystusowiec, nawiązał do cierpienia, które jest obecne w życiu każdego człowieka oraz wielkiej łaski, jaką jest możliwość posługiwania chorym i cierpiącym. Cierpienie nie jest po to, by cierpiący się czegoś nauczył, wbrew powiedzeniu, że „cierpienie uszlachetnia”. Cierpienie jest miejscem najbardziej radykalnego objawienia się Boga. Jak napisał Paul Claudel: „Bóg nie przyszedł, aby wyjaśnić cierpienie, przyszedł, aby napełnić je swoją obecnością”. Czy cierpienie zostało wyjaśnione przez śmierć i krzyż Jezusa? Nie… Ono zostało przez Boga przeżyte, ono zostało przez Niego sobą wypełnione”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobrzy Samarytanie

Lekarze pracujący na terenie miasta Goleniów, lekarze ze Szczecina oraz pielęgniarki, badali i udzielali porad medycznych w kilkunastu placówkach. Nasi dobrzy Samarytanie, badali i służyli poradą wielu pacjentom, którzy w „Białą Niedzielę” przybyli na badania. A dobrych i sprawdzonych specjalistów było wielu: lek. Stanisław Plawgo, dr n. med. Arkadiusz Bieleninik, lek. Paweł Maniecki, dr n. med. Teresa Kardel-Mizerska, dr n. med. Arnold Mizerski, lek. Małgorzata Jurga, dr n. med. Maria Spychalska, lek. Maria Kusz Stepczyńska, dr n. med. Karolina Korwin-Piotrowska, dr n. med. Aleksandra Zakrzewska, lek. Małgorzata Głodek, dr n. med. Małgorzata Niekrasz, lek. Ewelina Pilawa, lek. Agnieszka Gonerko, lek. Tomasz Matławski, dr n. med. Roman Milkiewicz, dr n. med. Wojciech Żebrowski, lek. Marcin Pilawa, lek. Paweł Ostaszewski, lek. Maciej Łotocki, dr n. med. Ewa Knap, lek. Piotr Becker, lek. Magdalena Kulbat, mgr Anna Szwala-Haberko. Do akcji przyłączyło się także Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Ewa” oraz nasze wspaniałe, goleniowskie pielęgniarki i położne. W sprawnym przebiegu przyjmowania pacjentów pomogli harcerze z drużyn 9. DSH „Archiwum” oraz z 77. DW „Azyl”.

Reklama

Wyjątkowość misji

Gościem specjalnym na spotkaniu podsumowującym tegoroczną „Białą Niedzielę” był wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem. Wojewoda podziękował wszystkim organizatorom akcji oraz lekarzom i personelowi medycznemu. Podkreślił wyjątkowość misji wszystkich, którzy niosą pomoc i ulgę cierpiącym. Spotkanie ubogaciły występy utalentowanej młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Goleniowie, pod opieką Hanny Szczepaniak. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i darczyńcom, zostały wręczone pamiątkowe dyplomy-podziękowania, kwiaty, drobne upominki oraz pamiątkowe, grawerowane statuetki.

Patronat honorowy nad tegorocznym Światowym Dniem Chorego w Goleniowie objęli: wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, starosta goleniowski Tomasz Stanisławski, burmistrz Gminy Goleniów Robert Krupowicz. Organizatorzy z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej dziękują wszystkim zaangażowanym lekarzom i personelowi medycznemu, darczyńcom, sponsorom, instytucjom i firmom, które wsparły goleniowską „Białą Niedzielę” a są to: Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Gmina Goleniów, Starostwo Powiatowe Goleniów, Jan Bagiński, Zbigniew Zaborowski, Mariusz Barycza, Sebastian Łapot, Andrzej Szembel, Ewa Walczak, Marek Koźluk, Roman Kopiński, Andrzej Strzeboński, Maryla Redman, Leon Patraszewski, „Ad-Mar” Adam Turek, Sławomir Ogórski, Beata i Józef Kusiak, Arkadiusz Guziak, Kierownik Małgorzata Holek, Teresa Antoniak, Alicja Malepsza, Dorota Stanisławska, Monika Mielnik, lek. Bogusław Pilawa – kierownik „Polmed”, Stanisława Puchalska, Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Ewa”, Towarzystwo Walki z Kalectwem, Państwowa Szkoła Muzyczna p. Roman Rydz, Hanna Szczepaniak, „Hersta” Teresa i Katarzyna Staśkiewicz, Bartłomiej Sobieski, Marek Stawarczyk, Arkadiusz Guziak, Północna Izba Gospodarcza Szczecin.

Reklama

Najważniejsi

Proboszcz podziękował goleniowskiej Akcji Katolickiej za szlachetną służbę potrzebującym i prosił Boga, aby obdarzył ich wszelkimi potrzebnymi łaskami. Bez wątpienia, najważniejszymi w akcji „Białej Niedzieli” byli, są i będą – chorzy oraz cierpiący. To oni są prawdziwym sercem Kościoła, każdej wspólnoty, niosąc niejednokrotnie krzyż cierpienia, bólu i samotności. Człowiek cierpiący, wzbudza bowiem w wielu sercach szlachetne i heroiczne postawy, budzi uśpione sumienie, uruchamia ludzką wrażliwość, pragnienie niesienia pomocy i wsparcia. Wiele osób, które przybyły wyrażało szczerą wdzięczność i wzruszenie. Podobnie reagowali lekarze i pielęgniarki, którzy tego dnia, niczym miłosierny Samarytanin, dotykali z czułością tajemnicy cierpienia, niosąc konkretnym ludziom pomoc, wsparcie, ulgę, służąc chorym swoją wiedzą i czasem.

„Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby – mówi papież Franciszek – dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wysłuchania pacjenta, jego historii, lęków i obaw. Nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć, zawsze można otoczyć opieką, zawsze można pocieszyć, zawsze można sprawić, by pacjent poczuł bliskość, która świadczy o zainteresowaniu osobą bardziej niż jej chorobą. Wstawiennictwu Maryi, Uzdrowieniu Chorych, zawierzam każdego z was. Wszystkim serdecznie przekazuję moje Apostolskie Błogosławieństwo”.

2023-02-21 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Światowego Dnia Chorego w Głogowie

[ TEMATY ]

Głogów

Światowy Dzień Chorego

Bp Adrian Put

Archiwum Aspektów

bp Adrian Put odwiedził też chorych w nowym głogowskim hospicjum, którego otwarcia dokonano pod koniec stycznia tego roku

bp Adrian Put odwiedził też chorych w nowym głogowskim hospicjum, którego otwarcia dokonano pod koniec stycznia tego roku

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes 11 lutego Kościół katolicki po raz 32. obchodził Światowy Dzień Chorego. Jego obchody w diecezji odbyły się z udziałem bp. Adriana Puta w Głogowie.

Biskup pomocniczy naszej diecezji udzielił dziś sakramentu namaszczenia chorych w kaplicy Szpitala Powiatowego w Głogowie. Odwiedził też chorych w nowym głogowskim hospicjum, którego otwarcia dokonano pod koniec stycznia tego roku.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

[ TEMATY ]

Biblia

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję