Reklama

Niedziela Łódzka

Szczególne uprawnienia

O ile o miłosierdziu może mówić każdy kapłan, o tyle w konfesjonale misjonarze miłosierdzia mają szczególne uprawnienia – wyjaśnia o. Micheasz Okoński, misjonarz miłosierdzia archidiecezji łódzkiej.

Niedziela łódzka 12/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Misjonarz Miłosierdzia

Ks. Paweł Kłys

Warto zadbać o ten sakrament w czasie Wielkiego Postu

Warto zadbać o ten sakrament w czasie Wielkiego Postu

Posługę misjonarzy miłosierdzia ustanowił papież Franciszek w 2016 r. Pośród 1000 kapłanów na całym świecie, w Polsce pełni ją blisko 100 Polaków. Również w archidiecezji łódzkiej są szafarze sakramentu pojednania, którym przysługują szczególne prawa. – Kiedy Ojciec Święty ogłosił Rok Miłosierdzia, również zapowiedział posłanie misjonarzy miłosierdzia. Każdy kapłan mógł zgłosić swoją kandydaturę zaopiniowaną przez swojego biskupa lub wyższego przełożonego. Tak też uczyniłem. W czasie homilii na rozpoczęcie posługi misjonarzy papież powiedział: „Drodzy bracia, obyście pomagali otwierać drzwi serc, przezwyciężać wstyd, nie uciekać przed światłem. Niech wasze ręce błogosławią i podnoszą braci i siostry po ojcowsku; niech za waszym pośrednictwem wzrok i ręce Ojca spoczną na Jego dzieciach i uzdrawiają ich rany!”. Tak więc oprócz głównego zadania głoszenia Bożego Miłosierdzia przy okazji homilii, rekolekcji, konferencji, jest też drugie, dotyczące sakramentu pokuty i pojednania. O ile o miłosierdziu może mówić każdy kapłan, o tyle w konfesjonale misjonarze miłosierdzia mają szczególne uprawnienia – wyjaśnia o. Micheasz Okoński, misjonarz miłosierdzia archidiecezji łódzkiej.

Spowiedź u misjonarza miłosierdzia to sakrament, który składa się z tych samych elementów i kończy rozgrzeszeniem. Różni się tym, że ów spowiednik może rozgrzeszyć z grzechów zarezerwowanych do odpuszczania Stolicy Apostolskiej. – Nie każdy kapłan może udzielić rozgrzeszenia z poszczególnych grzechów, niektóre z nich są zastrzeżone Stolicy Apostolskiej. Misjonarz miłosierdzia otrzymał od Ojca Świętego uprawnienia (przywilej), by mógł rozgrzeszyć z następujących grzechów zastrzeżonych: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu oraz zdrada tajemnicy spowiedzi – tłumaczy o. Okoński. Pośród wymienionych uprawnień ustanowiono jeden wyjątek – grzech, z którego nie może rozgrzeszyć nawet kapłan z papieskim przywilejem. Mianowicie, nie ma mocy użycia tego prawa w przypadku osoby, która wyświęciła biskupa bez pozwolenia papieża. – Każdy grzech ciężki, aby był grzechem, musi być świadomie popełniony, dobrowolnie i dotyczyć rzeczy ważnej, dlatego ktoś, kto ma dobrze uformowane sumienie, zapewne będzie wiedział, jak wielkiej wagi popełniony jest grzech, gdy brak takiej świadomości warto zasięgnąć opinii spowiednika, kierownika duchowego, jak wielkim grzechem jest popełniony czyn i kto pomoże w rozgrzeszeniu – tłumaczy o. Micheasz w nawiązaniu do niewiedzy o trwaniu w grzechu ciężkim.

Posługa ta, mimo iż stosunkowo rzadko sprawowana, jest niewątpliwie istotna i świadczy o papieskiej trosce, a także głębi miłosierdzia Bożego „jako konkretny znak, że łaska Jubileuszu nadal w różnych częściach świata jest żywa i skuteczna”, o czym pisał Franciszek w Misericordia et misera.

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydobyć dobro

Niedziela warszawska 17/2022, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

Misjonarz Miłosierdzia

Monika M. Zając/Niedziela

Ks. Roman Trzciński

Ks. Roman Trzciński

O posłudze misjonarza miłosierdzia, uczynkach miłosiernych oraz łasce przebaczenia, z ks. Romanem Trzcińskim rozmawia Monika M. Zając.

Monika. M. Zając: Kiedy słyszymy słowo „misjonarz” budzą się skojarzenia związane z posłaniem, głoszeniem. Na czym polega posługa misjonarza miłosierdzia?

Ks. Roman Trzciński: W piśmie, które otrzymałem z Watykanu, czytamy, że „misjonarzami miłosierdzia powinni być księża cierpliwi, spowiednicy przyjmujący ludzi, pełni miłości, współczucia, uważni, w szczególności na trudne sytuacje życiowe pojedynczych osób, stający się żywym znakiem tego, że Bóg Ojciec pragnie tych, którzy starają się o Jego przebaczenie”. Z byciem misjonarzem miłosierdzia związane są tzw. przywileje rozgrzeszania pewnych grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej. Zapraszani jesteśmy do parafii, aby głosić o Miłosierdziu Bożym. Ludzie umawiają się na dłuższe spowiedzi, rozmowy, modlitwy wstawiennicze.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller dla "Niedzieli": Nie bójcie się. Idźcie swoją drogą

2023-05-31 20:28

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Niedziela TV

Rozmowa z kard. Gerhardem Ludwigiem Müllerem na temat współczesnych wyzwań Kościoła.

Redaktor Naczelny "Niedzieli" ks. Jarosław Grabowski w szczerej i inspirującej rozmowie z wielkim autorytetem kard. Gerhardem Ludwigiem Müllerem. Zapraszamy na wideo-wywiad zrealizowany przez Niedzielę TV.

CZYTAJ DALEJ

Boguszów-Gorce. Z wizytą u byłego redaktora

2023-06-01 14:02

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Boguszów ‑ Gorce

Stanisław Bałabuch

Miejscowa młodzież okazała wdzięczność swoim duszpasterzom

Miejscowa młodzież okazała wdzięczność swoim duszpasterzom

W dzień odpustu biskup pomocniczy diecezji świdnickiej przybył do parafii Zesłania Ducha Świętego, gdzie od blisko trzech lat proboszczem ks. Wojciech Baliński.

Spotkanie wizytacyjne rozpoczęło się od nawiedzenia cmentarza parafialnego w Jabłowie oraz w Gorcach. Nie zabrakło także proboszczowskiego sprawozdania duszpastersko-gospodarczego. W czasie Mszy świętej z udzieleniem sakramentu bierzmowania bp Adam w nawiązaniu do Ewangelii dnia, o przyjęciu przez apostołów Ducha Świętego, niezbędnego przy udzielaniu rozgrzeszenia, zwrócił uwagę na dwie korzyści płynące z sakramentu spowiedzi świętej. Po pierwsze jest to uleczenie, po które przychodzi człowiek, a po drugie to ciągłe wychowanie, które jak małe dziecko, potrzebuje nasza dusza. Następnie komentując dary Ducha Świętego, zachęcił miejscową młodzież do życia tymi duchowymi darami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję