Siostry już w 1867 r. przybyły na tereny polskie, a dokładnie do Chojnic, gdzie służyły potrzebującym, zakładając placówki opiekuńcze, edukacyjne i medyczne. Założycielką zgromadzenia jest Katarzyna Damen (m. Magdalena), tercjarka franciszkańska, ur. w 1787 r. w Holandii. Cechowały ją prostota i bezgraniczne zaufanie Bogu, wyrażone w słowach, które stały się później mottem jej sióstr: „Bóg się zatroszczy!”. Była osobą tak niepozorną, że nawet ksiądz, któremu miała pomóc przy parafii, nie wierzył, iż potrafi sprostać powierzonym zadaniom. Jej skromne i pobożne życie pociągnęło kobiety, które zapragnęły z nią zamieszkać oraz stworzyć wspólnotę zakonną. 10 maja 1835 r. powstało zgromadzenie, które spieszyło ze swoją pomocą tam, gdzie była ona potrzebna. Siostry zajmowały się dziećmi, młodzieżą, chorymi i biednymi. Katarzyna Damen wierzyła, że każda kandydatka jest jej przysłana przez Boga. Zgromadzenie szybko się rozrosło i posługuje w różnych stronach świata; obecnie są to: Holandia, Niemcy, Polska, Indonezja, Brazylia, USA oraz placówki misyjne, takie jak Tanzania czy Gwatemala.
Polskie siostry franciszkanki pracują jako: pielęgniarki, lekarki, opiekunki, wychowawczynie, nauczycielki, katechetki, organistki i zakrystianki; posługują w: szpitalach, domach opieki, hospicjach, szkołach, świetlicach, domach pielgrzyma, przy parafiach oraz na misji w Tanzanii i w Generalacie w Rzymie. W ten sposób w różnych posługach w wielu miejscach wypełniają swój charyzmat prostoty, służby i zawierzenia Bogu, wspierając potrzebujących wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba.
Kilka lat temu siostry powołały Fundację Pomocy Osobom Starszym i Ubogim „Mała Trzódka”, która ma swoją siedzibę w Więcborku przy Domu Seniora należącym do sióstr. Na stronie fundacji (malatrzodka.pl) znajduje się również sklep Klasztorne fidrygałki, w którym sprzedawane są rękodzieła wykonane przez siostry oraz wolontariuszy, z których pozyskane środki trafiają na cele fundacji. Przez fundację siostry pragną pomagać osobom starszym i niepełnosprawnym, wspierać rodziny w trudnej sytuacji życiowej oraz propagować postawy prospołeczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu