Reklama

Niedziela Częstochowska

Od nich zależy przyszłość

Nasza praca duszpasterska ważna jest nie tylko dla parafii, ale też dla naszej ojczyzny. Silna parafia to silny Kościół i silna ojczyzna – zaznaczył ks. Tomasz Chrzęstek.

Niedziela częstochowska 28/2023, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Marian Florek/Niedziela

Dziękczynienie za 450 lat istnienia świątyni

Dziękczynienie za 450 lat istnienia świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pragniemy tą uroczystością podkreślić nie tylko sędziwość samej parafii, której korzenie sięgają nawet XII wieku, ale także kościoła św. Mikołaja. Jubileusz 450-lecia fundacji świątyni jest okazją do tego, by wyrazić wdzięczność poprzednim pokoleniom parafian i duszpasterzy – wyjaśnił proboszcz parafii w Chełmie.

Rozmowy jubileuszowe

Reklama

– Jestem tu na oficjalne zaproszenie, ale też z potrzeby serca. W Chełmie funkcjonuje piękna wspólnota ludzi na czele z proboszczem ks. Tomaszem Chrzęstkiem, który czyni wiele starań, by odrestaurować świątynię i cmentarz. Nie mogłam pominąć tej uroczystości, bo to wspaniały jubileusz – zaznaczyła Beata Pokora, starosta powiatu radomszczańskiego. – Jestem dowódcą uroczystości i prowadzę wszystkie jednostki strażaków z parafii do kościoła. Tę rocznicę trzeba godnie uczcić, stąd obecność druhów strażaków – zameldował Andrzej Kuna, naczelnik jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Biestrzykowie Małym. Z kolei Krystyna Drzewowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Masłowicach, zapewniła: – Odkąd pracuję w gminie, czyli od 44 lat, nic tak spektakularnego się nie wydarzyło. Parafia działa prężnie, a nowy proboszcz się bardzo stara. Edyta Majchrowska, sekretarz gminy Masłowice, zaznaczyła: – Na tej uroczystości reprezentuję gminę i siebie, przecież jestem też parafianką. I dodała: – Tak jak mówiła pani kierownik Drzewowska, proboszcz bardzo prężnie działa. Dobrze, że zorganizował dzisiejszą uroczystość. Ślemy same ukłony w stronę ks. Tomasza Chrzęstka. – Mamy bardzo dobrego księdza proboszcza. Mówi piękne kazania, które można zrozumieć. Jest miły do ludzi i bardzo cierpliwy – pochwaliła duszpasterza Krystyna Krasoń. – Dzięki parafii możemy przekazywać wiarę kolejnemu pokoleniu wiernych – zauważył Robert Majchrowski. – Musimy iść z wiarą przez życie, bo każdy tej wiary potrzebuje – przekonywała p. Edyta. – Gdy wychodzę z domu, zawsze czynię znak krzyża – zapewniła p. Krystyna. – Jestem mieszkanką Chełma i staram się w każdą niedzielę uczestniczyć we Mszy św., stąd moja obecność również na Sumie jubileuszowej – zwierzyła się Wanda Kołodziejczyk. – Wiarę odziedziczyliśmy po rodzicach i przekazujemy ten depozyt dalej. Może nasze dzieci doczekają 500-lecia fundacji kościoła – zamyślił się Paweł Jaguścik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjechali z daleka

– Przyjechałam na uroczystości w rodzinne strony, by podziękować Bogu za wszystkie lata istnienia parafii i powołania z tej wspólnoty, również moje – powiedziała s. Zdzisława Kubik, katechetka z Wielkopolski. Krystyna Tomalka pamięta swoją Pierwszą Komunię św. w kościele św. Mikołaja, kiedy to po raz pierwszy usłyszała wezwanie Pana Jezusa: Teraz należysz do mnie. – Kiedy byłam dzieckiem, ówczesny proboszcz ks. Stanisław Sapota organizował dla nas różne atrakcje na plebanii. W wieku 15 lat wstąpiłam do bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Sług Jezusa. Przyjechałam z Lublina na zaproszenie ks. Tomasza – wyjaśniła.

Wspólne dziękczynienie

Jubileuszowej Sumie przewodniczył ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta w Radomsku i dziekan regionu radomszczańskiego. Uczestniczyły w niej władze państwowe i samorządowe na czele z Anną Milczanowską, posłem na Sejm, i Beatą Pokorą, starostą powiatu radomszczańskiego.

W homilii celebrans nawiązał do osobistych wspomnień związanych z rodzinną parafią w Chełmie. W imieniu swoim i parafian powiedział: – To my jesteśmy tą wspólnotą Chrystusową, która ten kościół budowała i go wypełnia. Jest za co Bogu dzisiaj dziękować. Radość tego dnia i dziękczynienie za świątynię pokazują pragnienie ludzkiego serca, które potrzebuje Boga – zaznaczył.

Reklama

– W konkretnym czasie z potrzeby serca i pragnienia życia w bliskości Boga również na tej ziemi chełmskiej zbudowano kościół, najpierw na Górze Chełmo po starym grodzie słowiańskim, a następnie u podnóża tej góry nową świątynię, wielokrotnie przebudowywaną. Ta jubileuszowa, po przebudowie w 1573 r. staraniem dziedzica Jana Leżeńskiego, trwa już 450 lat – przypomniał ks. Arkit.

– Tę wspólnotę tworzą ci, którzy stąd pochodzą. Oni również z tego daru świątyni zaczerpnęli, z niego wyrośli i z tym darem wyjechali. Oni i przyjaciele parafii oraz my – wszyscy tworzymy tę jedną wspólnotę parafii Chełmo. Powinniśmy sobie uświadomić wielką odpowiedzialność za nią, za każdego człowieka – podkreślał celebrans. – Kościół to miejsce, gdzie możemy się schronić przed całą nawałnicą tego świata. Ale nie tylko mury są ważne, ważna jest świadomość, że w zasięgu mego wzroku żyją ludzie z tej samej wspólnoty, do których z pełnym zaufaniem mogę udać się z prośbą o pomoc – wskazał ks. Arkit. – Przyszłość tej parafii i ludzi tu mieszkających już dzisiaj zależy od tego, kim jesteśmy i co przekażemy następnym pokoleniom – zakończył kapłan.

Festyn

Druga część obchodów jubileuszowych miała miejsce na terenie OSP w Chełmie. Był poczęstunek, place zabaw dla dzieci, estrada, na której prezentowali się zaproszeni goście. Nim zabrzmiała muzyka, dr Tomasz Nowak, pracownik Muzeum Regionalnego w Radomsku, autor okolicznościowej publikacji 450 lat kościoła w Chełmie 1573 – 2023, wygłosił prelekcję na ten temat.

Po prelegencie na scenie pojawiły się panie ze stowarzyszenia „Działajmy razem w Chełmie”. – Jesteśmy współorganizatorami tej uroczystości, ale też zespołem śpiewającym, który dzisiaj prezentuje ludowe i biesiadne utwory – powiedziała przed wejściem na estradę Helena Kluszczyńska, reprezentująca stowarzyszenie.

– Organizacja tego festynu ma na celu pobudzenie młodego pokolenia naszej parafii do troski i odpowiedzialności za to dziedzictwo, któremu na imię Polska. Podtrzymuję to, co moi poprzednicy wypracowali i dokładam swoją cegiełkę – zaznaczył ks. Chrzęstek. I dodał: – 21 kwietnia przybył do naszej parafii prezydent Andrzej Duda. Odwiedził groby prapradziadków ze strony swojej mamy. W trakcie wizyty zwrócił uwagę, że te małe więzi rodzinne budują więzi narodowe. Zauważył, że w naszej parafii dba się o groby przodków, nawet z dawniejszych lat. Z podziwem odniósł się do tej troski.

2023-07-04 18:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To już 8 wieków

Niedziela sandomierska 13/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Adam Stachowicz

Kościół w Wielowsi

Kościół w Wielowsi
W uroczystość św. Gertrudy, patronki parafii w Tarnobrzegu-Wielowsi, świętowano niecodzienny jubileusz 800 lat istnienia wspólnoty parafialnej. 15 marca Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z parafianami i przybyłymo gośćmi modlili się przedstawiciele lokalnych władz, stowarzyszeń społecznych i grup parafialnych. Historię parafii przybliżył Marian Zioło. Podczas homilii Ksiądz Biskup mówił o znaczeniu świątyni w duchowym rozwoju i wzrastaniu człowieka. – Popatrzmy na krzyż, on nam mówi o miłości Boga, który zesłał na ziemię swojego jedynego Syna i przyjął Jego ofiarę za zbawienie świata. Popatrzmy na krzyż i uwierzmy w Chrystusa, bo tylko On może nas zbawić. Krzyż opowiada o Bożym Miłosierdziu, które przykrywa nawet najstraszniejsze nasze grzechy, jeżeli je uznamy i okażemy skruchę. Tę prawdę głosi od początku swojej misji Kościół, a każda świątynia jest miejscem, gdzie ona w szczególny sposób rozbrzmiewa i urzeczywistnia się. Ta prawda zachęca jednocześnie do przyjęcia postawy wdzięczności wobec Boga i okazywania miłosierdzia drugiemu człowiekowi. Tak dzieje się w Wielowsi od ośmiu wieków i jestem przekonany o wielkiej roli świątyni i parafii w życiu waszej wspólnoty, waszych rodzin i konkretnych ludzi. Tutaj zrodziliście się do nowego życia. Tutaj kształtujecie wasze człowieczeństwo na podobieństwo Chrystusa – prawdziwego Boga i człowieka. Przychodźcie tu często, starajcie się uczestniczyć zawsze w niedzielnej Mszy św. i nie odrywajcie wzroku od krzyża. Żadne inne miejsce na Ziemi nie jest w stanie zastąpić świątyni. Żadne wydarzenie, spotkanie czy zajęcie nie da Wam tyle ile właściwie przeżyta Msza św. Niech Chrystus uleczy nasze słabości, niech oddali od nas złe myśli, pozwoli przezwyciężyć pychę i pomoże kroczyć Jego drogą, drogą miłosierdzia – wskazywał Kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny

2025-07-14 07:24

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny - powiedział PAP świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka. Chodzi m.in. o tworzenie rad parafialnych złożonych z ludzi świeckich oraz aktywizowanie kobiet w Kościele - podkreślił.

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów opublikował Wytyczne dotyczące aktualnej fazy wdrażania postanowień Synodu o synodalności "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja", który rozpoczął się w Kościele w październiku 2021 r. i zakończył w październiku 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Jacek Kiciński CMF zaprasza na 45. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2025-07-13 22:03

Michalina Stopka

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Pragnę zaprosić Was w tym niezwykłym czasie na Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską, która wyruszy z archikatedry już 3 sierpnia. Zachęcam szczególnie ludzi młodych, ale nie tylko. Także rodziny, osoby konsekrowane i kapłanów - zaprasza biskup Jacek Kiciński.

W liście skierowanym do archidiecezjan biskup Jacek podkreśla fakt, że pielgrzymka jest dobrą przestrzenią do wsłuchiwania się w głos Chrystusa. - “Uczyńcie wszystko, co powie wam Syn” - te słowa Maryi stają się zaproszeniem, abyśmy wsłuchiwali się w to, co mówi do nas Jezus Chrystus. Towarzyszą nam one także w czasie trwającego II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej: “Maryja jawi się jako Matka słuchająca i wskazująca na swojego Syna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję