Reklama

Niedziela Częstochowska

Chór na 500 głosów

Najważniejsze jest to, że byliśmy razem. Cieszę się, że na Eucharystii wybrzmiał potężny śpiew małych serc a wielkich głosów – raduje się ks. Łukasz Dybowski.

Niedziela częstochowska 42/2023, str. VIII

[ TEMATY ]

Pajęczno

Marian Florek/Niedziela

Marta Madejska i jej warsztatowi podopieczni

Marta Madejska i jej warsztatowi podopieczni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie 30 września zorganizowano II Warsztaty Muzyczne dla Parafialnych Schol Dziecięcych.

– Cieszymy się, że i w tym roku nasza propozycja spotkała się z dobrym odbiorem. Przyjechało 37 schol z naszej archidiecezji, a to jest ponad 500 dzieci. Warsztaty prowadziła Marta Madejska. Dzieci uczyły się nowych piosenek – mówi ks. Łukasz Dybowski, proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Repertuar warsztatów

– Dwa lata temu nagraliśmy 17 piosenek z muzyką moją i Piotra Grinholca oraz z tekstami ks. Romana Ceglarka i s. Eweliny Kobieli oraz moimi. Są to utwory proste, które mają dzieciom przybliżyć Komunię św. Płytę razem z książeczką wydała nasza kuria archidiecezjalna – informuje Marta Madejska, która prowadziła warsztaty dla schol parafialnych. – Pracowało się bardzo dobrze, bo dzieci były zdyscyplinowane i chętne do śpiewania. Miałam też do pomocy profesjonalnych muzyków: Daniela Pomorskiego, Filipa Filipskiego i Darka Bafeltowskiego, taki mój dream team. Moi koledzy wykazali się dużą cierpliwością. Fantastycznie współpracuje się też z ks. Łukaszem – przyznaje p. Marta.

Reklama

– Nasze warsztaty to jest też przygotowanie do przyszłorocznej peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszych parafiach. Stąd nauka nowych pieśni maryjnych. Najważniejsze jest to, że byliśmy razem. Cieszę się, że na Eucharystii wybrzmiał potężny śpiew małych serc a wielkich głosów. Mam nadzieję, że za rok uda się nam ponownie zorganizować kolejną edycję warsztatów muzycznych. Dziękuję moim parafianom za zaangażowanie w przygotowanie warsztatów, a szczególnie mamom dzieci z naszej scholi parafialnej liczącej ok. 50 osób, które też pięknie włączyły się w dzisiejsze spotkanie – cieszy się ks. Dybowski.

Uczestnicy

– Nasza schola liczy 16 dziewczynek i jest wielką pomocą dla parafii. Ona współtworzy liturgię. Nie tylko śpiewamy razem, ale też wyjeżdżamy na wycieczki. Przyszłość Kościoła zależy od tych dzieci. Kiedy o nie zadbamy, to wszystko się ułoży – podkreśla ks. Sebastian Ciastek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach. Magdalena Rak przyjechała z córką jako pomoc przy zorganizowaniu wyjazdu rększowickiej scholi. – Moja córka lgnie do kościoła. Dzwoni do mnie do pracy i pyta: Mamo, o której są zajęcia scholi? Nasze dzieci lgną do kościoła i to nas cieszy, że przychodzą, że lubią śpiewać – zaznacza. Wioletta Sokołowska jest opiekunem scholi z Rększowic i mamą jednej z dziewczynek. – W chórku mamy dziewczynki od przedszkola do najstarszych klas szkoły podstawowej. Spotykamy się raz w tygodniu w piątek, kiedy ćwiczymy pieśni do niedzielnej Eucharystii. Takie próby uczą dzieci skupienia, dyscypliny. Jesteśmy na warsztatach, by im pokazać, że są też inne schole parafialne, że jest nas znacznie więcej. Takie spotkanie jest też ewangelizacją.

Ksiądz Tomasz Gryl, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, przyjechał na warsztaty z ośmioosobową scholą, którą prowadzi Dorota Szumera. – Pod jej profesjonalną opieką dziewczynki ćwiczą i mogą się już zaprezentować w koncertach poza parafią na terenie gminy Poczesna. W warsztatach muzycznych uczestniczymy pierwszy raz. Jestem bardzo mile zaskoczony poziomem warsztatów. Dowiedziałem się na nich, w jaki sposób mam prowadzić śpiewającą grupę – zaznacza ks. Tomasz.

2023-10-10 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokaliści o pięknych sercach

Niedziela częstochowska 4/2025, str. III

[ TEMATY ]

Pajęczno

Mateusz Kijas

Laureaci wspólnie zaśpiewali piosenkę Mario, czy Ty wiesz?

Laureaci wspólnie zaśpiewali piosenkę Mario, czy Ty wiesz?

Po raz dziesiąty w parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie odbył się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 300 osób. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert galowy laureatów.

Wśród pomysłodawczyń festiwalu były Magdalena Szewczyk i Martyna Młynarska-Modlińska, które z poprzednim proboszczem ks. Szymonem Gołuchowskim rozpoczęły to dzieło. – Nasza parafia jest pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego, w związku z czym bardzo bliskie są nam kolędy i pastorałki. Lubimy kolędować i chcieliśmy w ten sposób przedłużyć ten czas Bożego Narodzenia – tłumaczy p. Magdalena.
CZYTAJ DALEJ

Premier Donald Tusk zaprezentował nowych ministrów

2025-07-23 11:04

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Leszek Szymański

Premier Donald Tusk podkreślił, że w wyniku rekonstrukcji dojdzie do „odchudzenia” rządu i zamiast 26, będzie 21 ministrów konstytucyjnych, członków Rady Ministrów. Zapowiedział, że za tym pójdą także decyzje o „odchudzeniu” składu rządu na poziomie sekretarzy i podsekretarzy stanu.

NOWI ministrowie
CZYTAJ DALEJ

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Ks. Elberti spotkał Carlo raz osobiście - w 2006 r. w jezuickim Kolegium Leona XIII w Mediolanie, gdzie ówczesny 15-latek został mu przedstawiony przez księdza jako „duchowo zaangażowany chłopak o pogodnym usposobieniu”. Wkrótce potem, w październiku tego samego roku, zmarł z powodu agresywnego nowotworu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję