Reklama

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 43/2023, str. 22-23

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WYJĄTKOWA PRACA
Synodu tydzień drugi

Pierwszy tydzień nadzwyczajnego zgromadzenia synodu biskupów o synodalności za nami. Cóż można powiedzieć o tym czasie? W pierwszym rzędzie to, że wezwanie do medialnego postu zostało przez uczestników wysłuchane. Nie było wielu przecieków poza małymi wyjątkami ze strony osób zainteresowanych sprawami wzbudzającymi najwięcej emocji, takimi np. jak kwestia LGBT. Prawie nikt „nie grał na siebie”.

Reklama

Spokojnie pracowano, a raczej słuchano. Praca ta był wyjątkowa, czemu sprzyjała techniczna organizacja. Uczestnicy siedzieli nie w amfiteatralnych rzędach, jak poprzednio, ale wszyscy – łącznie z papieżem – przy trzydziestu pięciu małych okrągłych stołach, co miało podkreślić równość głosu wszystkich na tym etapie synodalnego rozeznania. Podzielono ich według grup językowych, ale także pod względem kompetencji i doświadczenia w konkretnych sprawach. Dziennikarze, nie mając informacji, o czym była mowa, próbowali dociekać, kto jest z kim posadzony, co dawałoby podstawę do wyciągania pewnych wniosków, ale i te informacje pozostały tajemnicą zgromadzenia. Oczywiście, z tego powodu, żeby nie były pożywką dla spekulacji. Co więc wiemy o pierwszym pełnym tygodniu zgromadzenia, które potrwa do 29 października? Wiedzę opinia publiczna pozyskiwała przede wszystkim z oficjalnych briefingów i konferencji. Te nie wskazywały, aby działo się coś nadzwyczajnego, wyjątkowo emocjonującego i aby w zgromadzeniu wrzało. Była mowa o różnicach zdań, ale trudno, by takich nie było w 365-osobowej familii. W sumie nic groźnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na konferencjach prasowych, przede wszystkim przez dobór uczestników, chciano podkreślić wyjątkowość wydarzenia, w którym po raz pierwszy na równych prawach uczestniczą duchowni i świeccy, kobiety i mężczyźni ze wszystkich zakątków globu. W konferencji prasowej 14 października wzięła udział meksykańska siostra zakonna Maria De Los Dolores Palencia Gómez, dlatego że jako pierwsza kobieta w historii przewodniczyła dzień wcześniej obradom zgromadzenia synodu biskupów. „(...) to dar i łaska, symbol otwartości i pragnienia podążania razem. Dla mnie jest to dar, a zarazem odpowiedzialność, zaproszenie do pokazania, co my, kobiety, możemy dać w służbie Ewangelii i nadziei. To również odpowiedzialność wobec peryferii” – powiedziała zakonnica, której całe życie przebiegało wśród ubogich, rolników, we wspólnotach podstawowych, a ostatnio wśród migrantów z Ameryki Środkowej i Południowej oraz innych części świata, którzy zmierzają przez Meksyk na północ.

Jakie będą konkretne efekty synodu? Nie należy się ich raczej spodziewać w tym roku. Zresztą ostateczny głos ma Ojciec Święty i to on wyda swoiste podsumowanie, posynodalną adhortację. Stanie się to prawdopodobnie dopiero w 2025 r. Co się w niej znajdzie? Bóg raczy wiedzieć. Teraz trzeba Go pilnie słuchać.

ŚWIAT
Jan Paweł II. Cywilizacja życia

Reklama

Pod takim hasłem obchodzony był 23. Dzień Papieski. Przed kościołami kwestowano na rzecz stypendiów dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin w ramach projektu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wręczano katolickie Noble, a w całym kraju obok modlitwy odbywały się także dziesiątki imprez, spotkań i koncertów.

Już 13 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich miało miejsce spotkanie wybitnych naukowców, którzy dyskutowali o wizji humanizmu u Jana Pawła II. Dzień później na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród TOTUS TUUS 2023. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie modlono się za darczyńców FDNT, a w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał najważniejsze wątki w nauczaniu papieża. W Watykanie abp Marek Jędraszewski (na zdjęciu), który celebrował 16 października Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II, powiedział: – 45 lat temu też był poniedziałek. Po 450 latach nie Włoch został papieżem. Ktoś zza żelaznej kurtyny. To była ogromna radość. Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski przekonywał z kolei, że w naszych trudnych czasach jesteśmy w szczególny sposób zobowiązani, by wypełniać testament myśli św. Jana Pawła II.

W odbywających się w Rzymie i w Watykanie obchodach 45. rocznicy wyboru wzięli udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. /k.w.

PRAWA CZŁOWIEKA
Rozczarowujące?

Reklama

Izrael wzywa Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie do zajęcia jasnego stanowiska w trwającej obecnej wojnie na Bliskim Wschodzie. Oświadczenie zwierzchników kościelnych z 7 października było „niezwykle rozczarowujące i frustrujące” – napisała w poniedziałek Ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej na platformie X, dawniej Twitterze. W opinii izraelskiej ambasady, oświadczenie zawierało „niemoralną dwuznaczność językową”. „Czytając je, nie można zrozumieć, co się stało, kto był agresorem, a kto ofiarą” – stwierdziło przedstawicielstwo dyplomatyczne Izraela przy Watykanie. Co właściwie napisali zwierzchnicy religijni z Jerozolimy? 7 października, czyli w dzień ataku Hamasu, łaciński patriarchat Jerozolimy wspólne z innymi zwierzchnikami kościelnymi w Ziemi Świętej opublikował oświadczenie, w którym czytamy m.in., że Ziemia Święta jest obecnie naznaczona przemocą i cierpieniem. Powodem jest „trwający konflikt polityczny oraz godny ubolewania brak sprawiedliwości i poszanowania praw człowieka”. Jednocześnie w oświadczeniu potępiono „wszelkie akty przemocy wobec ludności cywilnej, niezależnie od jej narodowości, pochodzenia etnicznego czy religii”. Trudno, szczególnie w tym ostatnim zdaniu, dopatrywać się cienia aprobaty dla ataku. A przyczyną zaistniałej sytuacji, dla której nie ma żadnego usprawiedliwienia, jest wspomniany godny ubolewania brak sprawiedliwości i poszanowania praw człowieka, z którym problem mają obydwie strony.

TURCJA
Nowa świątynia w Stambule

8 października poświęcono nowy chrześcijański kościół. To pierwsza od ponad 100 lat świątynia zbudowana na całym terytorium Turcji. Nowy kościół, który należy do Syryjskiego Kościoła Prawosławnego, dedykowany św. Efremowi, został oddany do użytku po 4 latach budowy. Pierwotnie obrzęd jego inauguracji planowano na 19 lutego, ale w dotrzymaniu tego terminu przeszkodziło tragiczne trzęsienie ziemi, do którego doszło z początkiem lutego. Dla miejscowej syriackiej i asyryjskiej wspólnoty ma on wielkie znaczenie, przez liczne wieki bowiem cierpiała ona prześladowania ze strony Republiki Tureckiej. /m.k.

RZYM
Muzea Watykańskie bogatsze

Od 10 października w Muzeach Watykańskich można podziwiać „Łódź Piotrową”. Eksponat o długości prawie 9 m i szerokości 2 m jest wierną repliką starożytnej łodzi, którą znaleziono w 1986 r. na dnie Jeziora Galilejskiego. Na tego typu łodzi mogli pracować Apostołowie, zanim zostali wezwani do „łowienia ludzi”. Nowy eksponat został podarowany papieżowi Franciszkowi w marcu przez armatorską rodzinę Aponte. Wykonała go zaś rodzina Aprea, która od lat buduje jachty na Półwyspie Sorrentyńskim. /m.k.

NIGERIA
Kolejne porwania w Afryce

Agencja Fides poinformowała o nowym napadzie w Nigerii. Na początku października trzy siostry zakonne, kleryk i kierowca wyjechali na pogrzeb matki jednej z zakonnic. Zostali przechwyceni przez bandytów. Do ataku doszło na południu Nigerii, w stanie Imo. Zakonnice należą do lokalnego Zgromadzenia Misjonarek, Córek Matki Kościoła, a seminarzysta – do Zgromadzenia Misjonarzy, Synów Przenajświętszej Trójcy.
m.k.

Wielka promocja Portugalii

KOSZTY Organizacja Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia odbywały się w Lizbonie, kosztowała rząd Portugalii 18,2 mln euro – podała na konferencji prasowej 10 października minister ds. parlamentarnych Ana Catarina Mendes. Wskazała, że suma ta świadczy o tym, iż rządowi udało się obniżyć zaplanowane wcześniej na 20 mln euro wydatki z budżetu na ŚDM. To „świetny biznes”, biorąc pod uwagę liczbę przybyłych gości z różnych stron świata (ponad milion) oraz ilość materiałów prasowych, które przy tej okazji pojawiły się w światowych mediach i ukazały Portugalię w pełnym zgody i miłości, wprost wymarzonym kontekście. Osiemnaście milionów za tak wielką promocję kraju to po prostu grosze.

2023-10-17 13:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci na dziś

Niedziela Ogólnopolska 42/2008, str. 16-17

Archiwum Karmelitów Bosych

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

„Dobry Bóg dał mi Ojca i Matkę godniejszych Nieba niż ziemi. Prosili Pana, by dał im dużo dzieci i by je wziął dla Siebie. Pragnienie to zostało wysłuchane. Czworo małych aniołków uleciało do Nieba, a pięć pozostałych na arenie życia wybrało Jezusa za Oblubieńca”
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza

Ona - pełna życia, spontaniczna, zaradna, nie lubi zebrań i podróży. On - cichy, o usposobieniu medytacyjnym, i przeciwnie - lubiący podróże i nowe miejsca. Przeciwieństwa, których zalety uzupełniały się. Oboje w młodości pragnęli się poświęcić wyłącznie Bogu. Bóg jednak chciał dla nich innej drogi - przez ich życie chciał przekonać świat, że w małżeństwie świętość jest możliwa. Zelia i Ludwik Martin. Rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W niedzielę 19 października Kościół uroczyście wyniesie ich do chwały ołtarzy.
CZYTAJ DALEJ

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Unia Europejska

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Od 2012 r. w Unii umiera co roku więcej osób, niż się rodzi, wobec czego „wzrost liczby ludności można w znacznej mierze przypisać nasilonym ruchom migracyjnym po pandemii Covid-19” – ocenił Eurostat, które dane zacytował w piątek portal Euronews.
CZYTAJ DALEJ

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Witając wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie ks. Marcin Czerepak wprowadził w to wieczorne, modlitewne spotkanie. - W tym miesiącu nasze nabożeństwo fatimskie jest niczym w samej Fatimie, gdy odbywa się ono tak uroczyście w wieczór przed 13 dniem miesiąca - mówił kapłan, wskazując także na objawienia z Fatimy z 1917 roku i wizję Piekła, którą przedstawiła tam Maryja trójce pastuszków: - Łucja aż krzyknęła, gdy to zobaczyła. Musimy sobie przypominać, że jest Niebo i jest Piekło i musimy być bardzo rozważni na naszych drogach. Jest to ważne objawienie i cieszymy się, że możemy razem z Maryją sprawować to nasze kolejne nabożeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję