Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia otwarta na świat

Życzę, by wierni trwali przy Panu Bogu, i by to trwanie w wymiarach codziennych prowadziło do miłości bliźniego – mówi ks. Tadeusz Beściak, pallotyn, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 43/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Częstochowa

Karol Porwich/Niedziela

Dzieci są tutaj mile widziane

Dzieci są tutaj mile  widziane

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia to jest moja ostoja, to jest mój drugi dom, tu się odnajduję i wypoczywam, tu mogę uporządkować moje serce – podkreśla Jolanta Leśkiewicz.

Parafianie i wierni z okolicy

Małgorzata i Dariusz Pardelowie nie są formalnymi parafianami, ale czują się jak wierni pallotyńskiej placówki. – Często przejazdem mijaliśmy ten kościół. Pewnego dnia zajrzeliśmy do niego i od razu go pokochaliśmy – opowiada Dariusz Pardela. I dodaje: – Ta parafia jest nam bliska również z tego powodu, że nasza córka w tym kościele brała ślub. – Dla nas był on oznaką Bożego miłosierdzia. Modliliśmy się o ten ślub i Pan Bóg nas wysłuchał – mówi wzruszona Małgorzata Pardela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– W tym kościele podoba mi się atmosfera. Odpowiadają mi kapłani, którzy tutaj posługują, poziom homilii, oprawa Mszy św. To wszystko składa się na bardzo dobry obraz parafii, który przyciąga ludzi z Częstochowy i okolicy – zapewnia Wojciech Wrona, ojciec Weroniki i Władysława. – Ze względu na przyjazną wobec dzieci atmosferę przychodzimy tutaj chętnie – wtóruje mu żona Adrianna Wrona. I dodaje: – W czasie Eucharystii o godz 11.30 jest wygłaszane słowo Boże osobno dla dzieci i osobno dla dorosłych. W naszej parafii dzieci są mile widziane. – Nie jesteśmy z tej parafii, ale tutaj duchowo czujemy się bardzo dobrze. Piękna przestrzeń świątyni jest mniej ważna od tego, co słyszymy od ołtarza – podkreśla Zbigniew Sienniak. – Tu możemy usłyszeć istotę słowa Bożego – uzupełnia wypowiedź męża Renata Sienniak. – W tym kościele przekaz słowa Bożego dociera do mnie całkowicie. Tutaj w każdym momencie modlitwy czuję Pana Boga. Mój tato w godzinie śmierci powiedział nam: „Nigdy nie odchodźcie od Boga, bo On mnie zabiera, ale ja was zostawiam z Nim” – cytuje słowa zmarłego ojca p. Renata. – Podawałem kamień węgielny pod obecną świątynię biskupowi diecezji częstochowskiej Stanisławowi Nowakowi. Pamiętam, że nie było ładnej pogody, ale ludzi dopisało sporo. I dziękować Panu Bogu, że wierni do tej pory są w kościele – wspomina Krzysztof Jeż, który przyszedł na nabożeństwo z małżonką Anną.

W służbie parafii

Jest ich trzech, wiernych muszkieterów, którzy służą w parafii od wielu lat. Jacek Krygier czyni to już od 1976 r. – Lata lecą, siwizna na głowie, a ja wiernie trwam przy parafii i przy ołtarzu – cieszy się p. Jacek. I dodaje: – My tutaj jesteśmy nie tylko ministrantami, ale też członkami rady parafialnej, działamy w Akcji Katolickiej. Staramy się być użyteczni dla parafii. – Mam już swoje lata, ale jak stoję przy ołtarzu, czuję się duchowo młody, czuję się jak dziecko blisko Boga Ojca. Coś wspaniałego – zwierza się Andrzej Wierzchowswki, kolega p. Jacka. – Specyfika posługi w tym miejscu polega na tym, że skupiamy się nie tylko na życiu parafialnym, ale również na życiu sanktuaryjnym, mamy przecież tutaj pielgrzymów z całej Polski – tłumaczy s. Aleksandra Leśniak, betanka, którą spotykamy w zakrystii. – Zostałam zakonnicą, bo chciałam czegoś więcej. Czułam, że tylko bycie przy Jezusie i służba skoncentrowana na Nim to jest właśnie to coś więcej – wyjaśnia.

Reklama

– Zostałem wychowany w wierze katolickiej, a potem, kiedy zobaczyłem, jak ludzie przestają wierzyć, postanowiłem wziąć się w garść, by nie być jak oni. Muszę zostać przy Bogu – deklaruje ministrant Łukasz Kilian, który przyjechał z rodziną z Kanady. – Za oceanem mieszkaliśmy w miejscowości oddalonej od Toronto o godzinę jazdy samochodem. Tam w polskiej parafii służyłem przy ołtarzu – mówi lektor Jakub Kilian, starszy brat Łukasza. – Nasz zespół „Tacy Różni” liczy ok. 20 osób. Gramy w każdą niedzielę podczas rodzinnej Mszy św., na której są dzieci. Pasujemy do tej Eucharystii stylem – tłumaczy Filip Depta. – Służymy swoją muzyką, by ludzie mogli się lepiej skupić na Mszy św. – zapewnia basista Tomasz Lubaszewski.

Trzeba mieć cel w życiu

– Wiara to podstawa życia – zauważa Jacek Krygier. – Wiara jest ostoją życia, a parafia jego podporą. Kiedy chodzę do kościoła na nabożeństwa, to inaczej się czuję – zaznacza Daniela Jureczko. Z kolei Piotr Sośniak przekonuje: – Wiara to jest moja przyszłość. Zbigniew Sienniak natomiast wyjaśnia: – Wiara jest dla mnie duchowym pokojem. Trzeba w coś wierzyć. Koncentrowanie się tylko na życiu doczesnym, na używkach to nic dobrego. Trzeba mieć w życiu cel. A ja wierzę w Pana Boga i to jest dla mnie cel najważniejszy. – Wiara bardzo mi pomaga, bo jestem po udarze. Codziennie odmawiam koronkę do Jezusa Miłosiernego – zwierza się cichutko Irena Wieczorek. – Wiara młodych zależy od wychowania małego dziecka. Jeżeli młodzi mają chrześcijańskie korzenie, to nawet kiedy zboczą z drogi, mają gdzie wrócić. Mam trzy wnuczki i jestem szczęśliwa, że są blisko Boga. Uczę ich modlitwy różańcowej, a jak były bardzo malutkie, to rysowały różaniec – wspomina Jolanta Leśkiewicz.

Proboszcz

Reklama

– Mamy nowego proboszcza, ale jak na razie, żaden proboszcz w naszej parafii nas nie zawiódł – zapewnia Piotr Sośniak. – Obecnego proboszcza pamiętam, jak jeszcze służył w naszym pierwszym kościółku, i bardzo mile go wspominam – zaznacza Halina Pyrkosz. – Ksiądz proboszcz jest bardzo otwarty, nie zbywa ludzi. Dzisiaj Kościół potrzebuje tej otwartości na ludzi, wychodzenia do nich i przyciągania ich – podkreśla posługująca w parafii s. Aleksandra Leśniak.

W klasie maturalnej zaczął szukać możliwości realizacji swojego powołania. Pociągało go życie wspólnotowe. – Wybrałem pallotynów ze względu na różnorodność prac i posług, jakie wykonują, oraz niezwykłą osobowość św. Wincentego Pallottiego – mówi ks. Tadeusz Beściak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego i kustosz sanktuarium pod tym samym wezwaniem w Częstochowie.

Boże Miłosierdzie

– Kiedy człowiek jest zraniony przez grzech, kiedy dotyka go ból, trudne sytuacje życiowe, wtedy bardziej otwiera się na Boże Miłosierdzie. Ale ono jest obecne w codzienności i niekoniecznie musi się objawiać w sytuacjach granicznych – wyjaśnia ksiądz proboszcz. – Moim pragnieniem jest, żeby ludzie byli wierzący z przekonania, żeby była to wiara konsekwentna, w takim znaczeniu, że Chrystus jest mój, że ja Go rzeczywiście spotkałem i doświadczyłem, czy to w sakramentach, czy też w jakichś wydarzeniach, czy przez drugiego człowieka. Życzę sobie i parafianom wzrostu wiary w sercu, zaufania Panu Bogu, Jego miłosierdziu – podsumowuje rozmowę ks. Beściak.

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas Akcji Katolickiej nie minął, dzisiejsze czasy jeszcze bardziej jej potrzebują!

[ TEMATY ]

Częstochowa

rekolekcje

Akcja Katolicka

Archiwum WMSD w Częstochowie

W dniach 5 do 7 lutego 2024, w gmachu Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, odbyły się rekolekcje dla diecezjalnych asystentów Akacji Katolickiej. W rekolekcjach uczestniczyli przedstawiciele 13 polskich diecezji.

Przez cały czas ćwiczeń duchowych kapłanom towarzyszył Bp Marek Mendyk, opiekun Akacji Katolickiej z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Rozważania rekolekcyjne poprowadził Bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Wychodząc od postaci Najświętszej Maryi Panny rekolekcjonista wskazał na szereg Jej cnót ważnych w formacji duchownych i świeckich członków Akacji Katolickiej. „Pełnia życia chrześcijańskiego to zarówno przyjmowanie łaski od Boga do swojego wnętrza oraz zewnętrzne świadectwo o Jezusie wobec ludzi, wspólnot i w życiu społecznym. Taką pełnią wiary mają żyć ludzie świeccy w Kościele. Wiara potrzebuje czynu, aby innych przyprowadzać do Jezusa i rozszerzać w świecie Królestwo Boże” – mówił Bp Andrzej. Kolejne rozważania dotyczyły umiejętności rozeznawania i głoszenia prawdy w czasach pełnych zamętu i relatywizmu, stawania w obronie godności człowieka, życia i wartości moralnych we współczesnym świecie, oraz odważnego głoszenia Ewangelii i Bożych przykazań w coraz bardziej zlaicyzowanym społeczeństwie. Ostatnia konferencja dotyczyła wspólnego, zorganizowanego świadectwa ludzi wierzących. „Czas na Akcję Katolicką wcale nie minął! Dzisiejsze czasy jeszcze bardziej jej potrzebują, wzywają nas do prawdziwego, odważnego i dynamicznego bycia obecnością Jezusa w świecie” – podkreślał rekolekcjonista. Asystenci Akcji Katolickiej mieli też czas na dzielenie się własnymi doświadczeniami i projektowaniem wspólnych działań w Polsce. Podczas Apelu Jasnogórskiego księża asystenci, pod przewodnictwem Bpa Marka Mendyka, modlili się i zawierzyli Akcję Katolicką Matce Bożej Jasnogórskiej.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję